Jak odpowiednio dbać o żywopłot?

Odpowiednie ogrodzenie, które osłoni dom i całą działkę, nie musi być bardzo kosztowne, nudne i mało atrakcyjne. Od kilku sezonów żywopłot, bije rekordy popularności. To naturalna, żywa i przepiękna wizytówka każdego domu czy ogrodu.  Czy wiesz jaki żywopłot wybrać i co robić, aby cieszyć się idealnym żywopłotem przez długie lata? Przeczytaj poradnik!

Zalety żywopłotu

Żywopłot to jedyne ekologiczne rozwiązanie ogrodzenia posesji. Oczyszcza powietrze, chroni przed spalinami i innymi zanieczyszczeniami. Posadzenie żywopłotu tuż przy drodze, w znaczny sposób pomaga oczyścić powietrze. Liście rośliny wychwytują toksyny, które uwalniane są z rur wydechowych samochodu. Zanieczyszczenia nie wnikają w głąb rośliny i nie zostają na liściach, wraz z deszczem są wypłukiwane. Usuwane są także, podczas przycinania np. za pomocą przycinarki.

Warto wiedzieć, że żywopłot chroni nas przed hałasem. Gęste i wysokie rośliny (mogą mieć nawet 2 metry wysokości) świetnie tłumią głośnie dźwięki samochodów czy pociągów. Żywopłot to także, bardzo dobra ochrona przed słońcem, szczególnie latem może dać nam schronienie w cieniu. Pełni funkcje nie tylko ochronną. Sprawdza się także, jako odgrodzenie części ogrodu od części sadu. Do tego żywopłot lepiej się prezentuje. Przecież, nic tak nie cieszy oka, jak uspokajający kolor zielony. Zadbany żywopłot, to wizytówka i ozdoba domu.

Rodzaje żywopłotu

Istnieje bardzo prosty podział takich ekologicznych zielonych płotów. Żywopłoty mogą być liściaste lub iglaste. W zależności od rodzaju, mogą dzielić się na takie, które rosną swobodnie same, bez naszej ingerencji. I takie, które potrzebują odpowiedniego formowania, przycinania np. za pomocą kos do żywopłotu. Istnieją też żywopłoty sezonowe i takie, które są zielone cały rok, popularnie nazywane – zimozielonymi.

Idealne rośliny na żywopłot

Najbardziej popularne są żywopłoty formowane, czyli takie które należy samodzielnie przycinać. Jeśli zdecydujesz się posadzić żywopłot, najlepiej wybierz młode rośliny, które dużo łatwiej się przyjmują, ze względu na brak rozwiniętego korzenia. Jednak, w tym przypadku czas, którym będziemy cieszyć się wysokim żywopłotem, jest znacznie dłuższy. Możesz wybrać też, nieco większe sadzonki, z ukształtowanym już systemem korzeniowym, które urosną znacznie szybciej. Masz dwa terminy do wyboru, jeśli chcesz posadzić żywopłot- możesz to zrobić wiosną lub jesień.

O to najpopularniejsze odmiany żywopłotu:

Żywopłoty liściaste:

Ligustr pospolity, grab pospolity, buk pospolity  berberys Thunberga, dereń biały, dereń biały syberyjski, dereń kwiecisty, liguster pospolity,

 Żywopłoty iglaste:

Żywotnik zachodni, cis pospolity, jałowiec chiński 'Stricta’, świerk serbski, tuja 'Brabant’, żywotnik zachodni kulisty

Przed przystąpieniem do prac ogrodniczych – wybierz odpowiednie narzędzie.

Jak odpowiednio dbać o żywopłot?

Planujesz  posadzić  żywopłot w odpowiednim terminie, albo jesteś już posiadaczem pięknego zielonego ogrodzenia. Czy wiesz jak odpowiednio dbać o roślinę, aby była piękna i zdrowa? Musisz zacząć już na samym początku.

Przygotuj odpowiednie podłoże

Określ składniki odżywcze w glebie oraz odczyn pH. Gleba może być za ciężka lub zbyt lekka. Według wyniku pomiaru, należy wzbogacić glebę o kompost, obornik czy torf. Możesz też skorzystać z różnych nawozów np. fosfor ( potas i azot zaleca się tylko w przypadku rozwiniętego systemu korzeniowego). Następnie pozbądź się wszystkich chwastów z ziemi.

Przekop wybrany kawałek na głębokość około pół metra. Usuń wszystkie kamienie, pozostałości po innych roślinach. Przekopanie wpływa też pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego, bardziej pulchna ziemia pozwala się szybko i szeroko rozrosnąć. Warto też zainwestować w odpowiednią ściółkę, która chroni przed pojawieniem się chwastów i utrzymuje odpowiednią wilgotność podłoża. Pamiętaj, aby posadzić rośliny w odpowiednim odstępie, aby mogły swobodnie urosnąć.

Nie zapominaj o podlewaniu!

Tuż po posadzeniu żywopłotu, należy go odpowiednio podlewać. Najlepiej sprawdza się metoda podlewania rzadziej, a obficiej. Za częste dostarczanie wody, może przyczynić się do wolnego wzrostu systemu korzeniowego rośliny. Regularnie sprawdzaj podłoże, aby wiedzieć jak często podlewać żywopłot, jest to ważne szczególnie latem.

Regularnie przycinaj gałęzie

To jeden z najważniejszych elementów pielęgnacyjnych. Gdy żywopłot ma odpowiednią wysokość i gęstość, należy nadąć mu odpowiedni kształt. Istnieje wiele różnych form, wszystko zależy od gatunku rośliny i naszych oczekiwań. Najpopularniejszym kształtem jest forma trapezu, która pozwala dostarczyć odpowiednią ilość światła do rośliny. Słońce, pozytywnie wpływa na rozwój całej rośliny.

Zawsze zaczynamy od boków, równolegle do gałęzi. Przed przystąpieniem do tej czynności, należy wybrać odpowiednie narzędzia ogrodnicze, którymi będzie łatwo i wygodnie wykonać nam zadanie. Jeśli decydujemy się na nożyce do żywopłotu, warto wcześniej sprawdzić czy są dobrze naostrzone. W przeciwnym wypadku trudniej nam będzie uformować odpowiedni kształt i uszkodzimy liście rośliny. Wybór sprzętu powinien być jednoznaczny z rozmiarem żywopłotu. Wybierz takie, które będą lekkie i będą posiadały odpowiednią siłę mocy do wykonywanej pracy. Trzeba też zwrócić uwagę na hałas. Niski poziom hałasu ułatwi nam pracę i będzie mniej uciążliwy. Zawsze przed przystąpieniem do ścinania, sprawdź narzędzia do żywopłotu. To bardzo ważne czy wszystko jest sprawne. Sprawdź koniecznie podłączenie do gniazdka!

W fazie wzrostu żywopłot należy przycinać dwa razy w roku. W okolicy czerwca i pod koniec sierpnia.

Piękny żywopłot latem, to piękny żywopłot cały rok

W tym okresie żywopłot jest najbardziej wyrazisty i zachwycający. Jeśli oczywiście, odpowiednio o niego dbamy. Latem ważne jest, aby adekwatnie podlewać i regularnie przycinać roślinę. Nie bójmy się, częstego używania narzędzi do przycinania żywopłotu kos, podkaszarek  czy elektrycznych nożyc. Rośliny odwdzięczą się szybkim wzrostem i bujnym rozkrzewieniem się.

Systematyczne dbanie o roślinę owocuje pięknym i olśniewającym żywopłotem, którego pozazdrości nam rodzina i sąsiedzi. Jeśli nie przytniesz rośliny w odpowiednim momencie, gałęzie się rozrosną i pojawi się problem z ich uformowaniem. Staraj się nie przycinać zbyt mocno, ponieważ możesz uszkodzić roślinę i już więcej nie urośnie.

Żywopłot ma wiele zalet, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto zainwestować w naturalne i ekologiczne ogrodzenie jakim jest żywopłot, który możemy cieszyć się przez długie lata.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kilkudziesięciu producentów wyselekcjonowanych polskich marek kosmetyków naturalnych zagości w Poznaniu…