Jak pielęgnować skórę atopową?
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na małe dawki alergenów. Organizm w reakcji na nie wytwarza nadmierne ilości przeciwciał igE. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, której podstawą są dobrze dobrane preparaty do ciała.
Skóra atopowa – jak wygląda?
Skórę atopową najłatwiej jest rozpoznać po egzemie – stanie zapalnym, charakteryzującym się grudkami na zarumienionej skórze. Zmiany skórne układają się w nieregularne kształty i mogą występować na całym ciele, chociaż najczęściej dotykają twarzy, szyi, zgięć łokciowych i kolan. U dorosłych i starszych dzieci zmiany mogą wystąpić także na grzbietach dłoni. W zależności od wieku pacjenta, wyróżnia się trzy fazy AZS: niemowlęcą, dziecięcą i młodzieńczą. Do objawów choroby należą:
- świąd,
- zaczerwienienie i suchość skóry,
- skłonność do zakażeń bakteryjnych.
W wyniku drapania skóry powstają przeczosy (zmiany naskórne). Ponadto może dojść do lichenizacji skóry oraz jej nadmiernego rogowacenia. Dla zaostrzonego przebiegu AZS typowa jest erytrodermia (ogólny stan zapalny skóry).
Kosmetyki do skóry atopowej
Poszukując właściwych preparatów do pielęgnacji skóry atopowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby miały jak najprostszy skład, ponieważ ograniczy to ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii. Na etykietach kosmetyków warto szukać emolientów (są to składniki odbudowującewodno-tłuszczową warstwę ochronną skóry), składników nawilżających, łagodzących i przeciwświądowych. Do natłuszczenia skóry wybieraj produkty z lanoliną, parafiną lub oliwą z oliwek w składzie. Wystrzegaj się za to produktów, które zawierają kompozycje zapachowe i barwniki, ponieważ mogą one potencjalnie podrażnić skórę. W aptekach jest szeroki wybór kosmetyków spełniających potrzeby skóry atopowej. Przykładem są kosmetyki marki Emolium, które można nabyć bez recepty. W przypadku braku pewności, jakie preparaty będą odpowiednie dla naszej (lub dziecka) skóry, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Życie z AZS – co pomaga, a co szkodzi?
Przede wszystkim pacjenci muszą bacznie obserwować, po spożyciu jakich pokarmów i w jakich sytuacjach gorzej się czują. W przypadku zaostrzenia objawów lekarz może zdecydować o podaniu leków przeciwhistaminowych lub innych o działaniu hamującym rozwój alergii. Pacjenci muszą także zwracać uwagę na skład płynów i proszków do prania ubrań oraz wykluczyć z codziennego stosowania zwykłego mydła w kostce, ponieważ zmywa ze skóry kwaśną warstwę ochronną. Ponadto ich odzież powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Nie bez znaczenia jest także dieta, która powinna być dobrze zbilansowana oraz bogata w witaminy i minerały.
Materiał zewnętrzny