Jak dopasować zajęcia dodatkowe do wieku dziecka?

Rozważasz zapisanie pociechy na dodatkowe zajęcia dla dzieci? Dobry pomysł. To właśnie na różnego rodzaju warsztatach dziecko rozwinie swoje umiejętności, zdobędzie nowych znajomych i, być może, odkryje swoją prawdziwą pasję. Jednak jako rodzic, zadajesz sobie pytanie: jaki typ zajęć wybrać? Podejmując decyzję, weź pod uwagę między innymi wiek dziecka.

Pierwsze kilkanaście lat ludzkiego życia to okres niezwykle dynamicznego rozwoju – zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Przebiegają one w kilku etapach, a na każdym z nich potrzeby dziecka, także te edukacyjne, są zupełnie inne. O ile bowiem kilkuletni maluch nadal rozwija swoje zdolności manualne i motoryczne, o tyle nastolatek ma już najczęściej bardzo ukierunkowane zainteresowania, które chce pogłębić. To właśnie dlatego większość zajęć dodatkowych oferowanych przez rozmaite placówki jest podzielonych na grupy wiekowe.

Jakie zajęcia dla dzieci młodszych, a jakie dla starszych?

Bogatą ofertę warsztatów dodatkowych znajdziesz zarówno dla dzieci młodszych – już tych w wieku ok. 3 lat – jak również starszych. Różnią się one jednak zakresem oraz poziomem zaawansowania. Aby zrozumieć różnice, warto przyjrzeć się choćby warsztatom z klockami LEGO. Takie zajęcia dla dzieci w Gdyni i innych dużych miastach organizuje m.in. Edukido. Skorzystać z nich mogą już 3-4-latki, a także dzieci w starszych klasach podstawówki.  Każde zajęcia łączą układanie klocków z dydaktycznym motywem przewodnim, który łączy wiedzę z wielu dyscyplin, i uczą „rozrywkowymi” metodami. Różnica między nimi polega jednak na sposobie prowadzenia zajęć.

Warsztaty dla najmłodszych maluchów najczęściej odpowiadają na typowe pytania zadawane przez ciekawe świata dzieci – np. o to dlaczego słońce świeci albo czemu zmienia się pogoda. Zajęcia skupiają się na zabawie i są zaplanowane tak, aby maluchy tracące koncentrację, nie znudziły się zbyt szybko.

Starsze dzieci, 6-7-latki, mogą uczestniczyć w zajęciach nastawionych na rozwijanie praktycznych umiejętności. Zdobywają (podane w przystępny sposób) podstawy wiedzy o technice i świecie natury, a nawet reguły matematyki. Dzięki temu zyskują fundamenty niezbędne podczas nauki w szkole.

Na zajęciach dla uczniów pojawiają się już konkretniejsze fakty, wiadomości i definicje. Ponadto łączą np. elementy historii z wiedzą z zakresu architektury i inżynierii (np. te o budowie średniowiecznych zamków) oraz zachęcają do eksperymentowania.

Zwróć uwagę na podział na grupy wiekowe

Jak pokazuje powyższy przykład, rozsądny podział na grupy wiekowe to podstawa udanych zajęć dodatkowych. Grupa, która składałaby się np. z trzy- i siedmiolatków, byłaby mało efektywna. Trudno byłoby dopasować poziom zajęć do dwóch grup uczestników – tak różnych pod względem potrzeb edukacyjnych. Młodsi mogliby mieć problem ze zrozumieniem materiału, starsi zaś – po prostu by się nudzili. Dlatego zanim zapiszesz dziecko na konkretne warsztaty, sprawdź, jaki jest przedział wiekowy uczestników zajęć. Jeśli to możliwe, zapisz malucha również na zajęcia testowe – tak, aby upewnić się, że ich poziom jest dostosowany do jego potrzeb rozwojowych.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Apowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi…