Jak żyć z osobą uzależnioną? Porady dla żon alkoholików
Około 800 tys. osób w Polsce jest dotkniętych alkoholizmem. Około 3 mln przyznaje się do używania go w sposób niebezpieczny. Zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne osoby uzależnionej jest wtedy zagrożone, a także jej najbliższych i członków rodziny. Jak powinna zachować się żona alkoholika, czyli najbliższa mu osoba? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w tym artykule.
Jak radzić sobie z alkoholizmem w domu?
Ludzie boją się przyznać do alkoholizmu swojej rodzinie. Przyznanie się do niego jest dla nich rzeczą wstydliwą i obawiają się, że członkowie ich rodziny mogą być poszkodowani. Trudno jest przyjąć do wiadomości, że alkoholizm może być chorobą. Możliwe jest jednak jego leczenie. Jeśli spróbujesz leczyć go samodzielnie, to albo skończysz w współuzależnieniu, albo nie uzyskasz oczekiwanych rezultatów. To właśnie tutaj pomoc lekarza jest kluczowa.
Pierwsza faza leczenia obejmuje stosowanie farmakologii. Członkowie rodziny mogą mu pomóc, ale nie mogą go zmusić. Wspólna terapia jest konieczna dla stabilności psychicznej i emocjonalnej. Niezbędne staje się uczestnictwo innych członków rodziny. Pozwala to na wzajemne zrozumienie i pomaga wypracować rozwiązania, które powstrzymają powrót uzależnienia.
Jak alkoholik traktuje żonę?
Zachowanie alkoholika wobec małżonka i dzieci jest pytaniem osobistym, na które nie można udzielić ostatecznej odpowiedzi. Można wskazać jedynie kilka tendencji.
Osoba uzależniona zaniedbuje rodzinę. Alkoholik często wycofuje się ze swojej rodziny i nie czuje się odpowiedzialny finansowo.
Agresja i przemoc to drugie najczęstsze nawroty w zachowaniu alkoholika wobec najbliższych. Może ona mieć poważne konsekwencje psychiczne i fizyczne. Dlatego konieczna jest szybka interwencja.
Dodatkowo alkoholik nie jest w stanie porozumieć się werbalnie z innymi. Unika niewygodnych rozmów i ucieka się do kłamstwa. Nerwowo reaguje również na sugestie dotyczące problemu alkoholowego. Jako taktykę obronną może stosować groźby wobec żony i dzieci.
Jak powinna postępować żona alkoholika?
Co powinna zrobić żona, jeśli jej mąż jest alkoholikiem? Jak sobie radzić z mężem alkoholikiem? To najczęstsze pytania, na które osoby, które związały się z osobą uzależnioną, czują się bezradne lub nie wiedzą, jak to naprawić.
Współuzależnienie jest widoczne, gdy kobiety w związkach z alkoholikami ukrywają problem i zaprzeczają, że alkoholizm istnieje w ich domu. Nie jest to właściwe zachowanie. Aby pomóc alkoholikowi, trzeba przenieść odpowiedzialność za działania męża lub żony na alkoholika. Ważne jest, aby nie ukrywać alkoholizmu męża i nie usprawiedliwiać jego zachowania. Nie należy również obarczać go odpowiedzialnością za jego czyny. Takie zachowanie tylko utrwala przekonanie męża o swojej niewinności i zwiększa jego uzależnienie.
Samotność żony alkoholika – jak sobie z tym radzić?
Życie z żoną alkoholika jest trudne, zwłaszcza że nie zawsze może ona liczyć na wsparcie czy zrozumienie męża. Można dostrzec w takich związkach wiele słabości, które prowadzą do samotności obojga partnerów. Alkoholik może izolować się od rodziny i społeczeństwa, natomiast małżonka może szukać wsparcia u przyjaciół, znajomych, a także w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnienia od alkoholu – dowiedz się więcej o leczeniu alkoholizmu w prywatnym ośrodku.
Osoba uzależniona i żona powinni oboje poddać się terapii psychologicznej. Pomoże jej to przepracować traumę spowodowaną chorobą męża. Rozmowa ze specjalistą pomoże zidentyfikować alkoholika i nauczy ją, jak postępować z nim po zakończeniu terapii.
Chociaż mąż pozostanie alkoholikiem, terapia może pomóc mu stać się niepijącym, świadomym alkoholikiem, który wie o swoich problemach i niebezpieczeństwach związanych z chorobą. Z pomocą rodziny i specjalistów może się z nią zmierzyć i wygrać.
Artykuł sponsorowany