Jakie badania powinien wykonać mężczyzna po 50 roku życia?

Badania profilaktyczne powinno się prowadzić regularnie, dzięki czemu można w porę wykryć różne dolegliwości na wczesnych etapach ich rozwoju. Jakie badania powinien wykonać mężczyzna, który ukończył 50 rok życia?

Badania krwi

Za pomocą badań krwi można łatwo i szybko zdiagnozować wiele chorób. U mężczyzny po 50 roku życia wskazane są poniższe rodzaje badań:

– Morfologia – to podstawowe badanie, które umożliwia sprawdzenie parametrów krwi oraz wykrycie różnych schorzeń, na przykład anemii, problemów z krzepnięciem, odpornością, a nawet nowotworów.

– Profil lipidowy – składa się z pomiaru cholesterolu całkowitego, LDL, HDL oraz trójglicerydów. Zbyt wysokie poziomy lipidów zwiększają ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych, a w konsekwencji zawału serca, udaru mózgu.

– Poziom glukozy – wraz z postępem wieku podwyższa się ryzyko cukrzycy typu 2, dlatego warto prowadzić wtedy regularnie pomiar cukru, czyli glukozy we krwi.

– Poziom PSA (swoisty antygen sterczowy) – służy do wykrywania dolegliwości gruczołu krokowego, w tym jego łagodnego przerostu, raka.

– Hormony tarczycowe – ich nieprawidłowy poziom może powodować różne dolegliwości i często zdarza się u osób starszych.

Badanie moczu

Za pomocą prostego badania ogólnego moczu wykryć można wiele chorób, między innymi związanych z układem moczowym oraz nerkami, ale również chorób metabolicznych.

Pomiar ciśnienia krwi

U wielu mężczyzn po 50 roku życia pojawia się problem z nadciśnieniem tętniczym. Może ono zwiększać ryzyko zawału serca, dlatego w przypadku wykrycia nieprawidłowych wartości konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Do wykonania pomiaru ciśnienia krwi wystarczy domowy ciśnieniomierz. Pomiar można wykonać również u lekarza rodzinnego, a nawet w wielu aptekach.

Szukasz porad dotyczących zdrowia? Zajrzyj do serwisu https://mjrmedical.com/.

EKG serca

EKG (elektrokardiografia) serca jest bardzo szybkim, bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, którego celem jest ocena parametrów pracy serca. Za jego pomocą można wykryć różne dolegliwości, na przykład arytmię.

Kolonoskopia

Ryzyko raka jelita grubego wzrasta u osób po 50 roku życia, dlatego zaleca się wtedy profilaktyczne prowadzenie kolonoskopii. 

Jest to rodzaj badania, za którego pomocą możliwe jest określenie stanu jelita i wykrycie ewentualnych dolegliwości, na przykład polipów, nowotworów. Wykonuje się je za pomocą specjalnego urządzenia z kamerą wprowadzanego przez odbyt. Badanie może być wykonane również w narkozie.

Badanie wzroku

Po 50 roku życia wzrok bardzo często się pogarsza, co zwykle bywa efektem starczowzroczności. 

Wzrok warto badać regularnie nie tylko po to, aby sprawdzić jego ostrość, lecz również w celu szybkiego wykrycia chorób oczu, między innymi zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), zaćmy.

Badanie densytometryczne

Badanie to przeznaczone jest do pomiaru gęstości kości i służy do diagnostyki ich demineralizacji prowadzącej do osteoporozy. Zwiększa ona ryzyko niebezpiecznych złamań.

Chociaż choroba ta częściej dotyka kobiet, z badania densytometrycznego powinni również skorzystać mężczyźni po 50 roku życia.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W sobotę 24 września, o godziny 12.00 na Śląsku, w…