Kiedy do menu dziecka zacząć wprowadzać pokarmy stałe? Sprawdź

Wprowadzenie do jadłospisu dziecka pokarmów stałych to jeden z ważnych elementów rozwoju malucha. Celem rozszerzania diety jest nie tylko zapoznanie dziecka z nowymi produktami – z ich smakami i konsystencją – ale również uzupełnienie jego zwiększającego się z miesiąca na miesiąc zapotrzebowania energetycznego. Sprawdź, kiedy warto zacząć wprowadzać stałe pokarmy.

Zgodnie z rekomendacjami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wyłączne karmienie piersią powinno trwać przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Rozszerzenie diety niemowlęcia można jednak rozpocząć nieco wcześniej, po ukończeniu przez dziecko 17 tygodnia życia (ale nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka).

Rozszerzenie diety niemowlaka – dopiero po 17. tygodniu

Do ukończenia przez dziecko 17. tygodnia życia nie można wprowadzać stałych pokarmów. Jest to podyktowane troską o zdrowie malucha – wyściółka jelita nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, więc produkty inne niż mleko mogłyby przyczynić się do nadwyrężenia jeszcze niedojrzałych organów. Ponadto trzeba pamiętać, że na tym etapie mleko mamy jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne i dostarczyć wszystkich cennych składników odżywczych.

Trzeba jednocześnie mieć świadomość, że rozszerzania diety niemowlaka nie powinno zaczynać się później niż w 26. tygodniu życia malucha.

Niemowlę musi wykazywać gotowość

Optymalny czas na rozszerzenie diety niemowlęcia każdy rodzic powinien ustalić indywidualnie. Wiele bowiem zależy nie tylko od wieku dziecka, ale przede wszystkim od jego gotowości na nowe doświadczenia.

Nie wszystkie dzieci są gotowe na poznawanie smaków i konsystencji w tym samym wieku. Jedne wykazują zainteresowanie jedzeniem podawanym na łyżeczce znacznie wcześniej niż inne. Warto więc obserwować swoje dziecko – jeżeli poniższe sygnały pojawiają się kilkukrotnie to mogą one wskazywać na gotowość dziecka do wprowadzenia stałych pokarmów.

  • Maluch wykazuje zainteresowanie tym, co je mama.
  • Dziecko budzi się w nocy częściej niż do tej pory.
  • Odstępy między kolejnymi karmieniami ulegają wyraźnemu skróceniu.

Wprowadzasz pokarmy stałe? Oto kilka wskazówek

Jeżeli nadszedł moment na rozszerzenie diety niemowlaka, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  • W pierwszych tygodniach podawaj niewielkie ilości pokarmów – tyle wystarczy, aby dziecko poznało nowe smaki i konsystencje.
  • Nie rezygnuj z karmienia piersią – jeszcze przez kilka miesięcy mleko mamy będzie stanowić podstawę diety niemowlęcia
  • Zacznij od podawania warzyw, a po ok. 2 tygodniach wprowadź pierwsze owoce.
  • Nie opóźniaj celowo wprowadzania produktów glutenowych – w ten sposób nie ograniczysz ryzyka alergii czy trwałej nietolerancji glutenu.
  • Zacznij od wprowadzenia posiłków w formie przecierów, a następnie podawaj produkty o konsystencji stałej, np. kawałek mięsa, kawałek ryby, ćwiartkę jabłka.

Jeżeli masz wątpliwości związane z rozszerzaniem diety, skorzystaj ze schematu żywienia niemowląt. Wskazówki opracowane przez ekspertów ułatwiają wprowadzanie pokarmów stałych do codziennego menu dziecka.

Artykuł sponsorowany 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W piątek 11 maja 2018 w DH Renoma we Wrocławiu…