Kraków pod względem wydarzeń kulturalnych i rozrywki nigdy nie miało sobie równych. Wielokrotnie udowodniło nam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Koncerty, konferencje, festiwale czy imprezy klubowe znajdują szereg zwolenników i nie pozostają bez echa. Miasto daje nam dużą porcję rozrywki, którą każdy z nas może najeść się do syta. W tym tygodniu zapewnia nam nie tylko ogrom dobrej zabawy, ale także lekcję filmu i muzyki oraz pokaźną dawkę śmiechu.

Zobaczmy więc co w krakowskiej trawie piszczy!

25 kwietnia

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dworki szlacheckie jako miejsca rozwoju kultury i sztuki: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”

Z okazji obchodów 800 – lecia Bieżanowa (dzielnicy Krakowa) 25 i 26 kwietnia odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod tytułem „Dworki szlacheckie jako miejsca rozwoju kultury i sztuki: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Na miejsce spotkania wybrano uroczy Dwór Czeczów w Krakowie – Bieżanowie. Sympozjum udostępni nam szeroki wachlarz tematyczny z różnych dziedzin, począwszy od historii, kultury i sztuki po marketing i reklamę. Dowiemy się w jaki sposób pielęgnuje się dziedzictwo i pamięć historyczną, do kogo należały dworki i jak zmieniali się ich właściciele oraz jaki ma to wpływ na rozwój ich mieszkańców i społecznej lokalności. Ale to nie wszystko, przewidziano bowiem promocję książki Bogny Wernichowskiej „DWORY POLSKIE”, wystawę fotograficzną W. Puchalskiego „W sąsiedztwie dworu…” (zbiory Muzeum Zamek Królewski w Niepołomicach) oraz koncert kwartetu męskiego Mimak Entertainment.

W konferencji warto wziąć udział chociażby ze względu na jej organizatorów: Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej, Dom Kultury „Podgórze”, Dwór Czeczów w Krakowie, Archiwum Państwowe w Krakowie, Muzeum Zamek Królewski
w Niepołomicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Bieżanowa.
Wydarzenie atrakcyjne dla osób, które pragną zajrzeć w głąb przyprószonych siwizną nieruchomości, by ponownie odkryć ich urok i czar.

Spotkanie z Lechem Jeziornym

Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ zaprasza na spotkanie z Lechem Jeziornym, przedsiębiorcą, który jest pierwowzorem postaci z filmu „Układ zamknięty”, w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Jego historia stała się inspiracją do napisania scenariusza filmu, który już dziś możemy obejrzeć na ekranach kin.
W czasie spotkania Pan Lech Jeziorny opowie historię przedsiębiorcy, który znalazł się
w potrzasku państwa i którego działalność w majestacie prawa została zniszczona przez działania urzędników państwowych w głośnej kilka lat temu “aferze” Krakowskich Zakładów Mięsnych i Polmozbytu Kraków.
Spotkanie będzie miało również funkcje dydaktyczną, będzie bowiem poruszony aspekt wymiaru sprawiedliwości w kwestii naszego Gościa oraz sytuacji obecnej. Zostanie podjęta próba odpowiedzenia na pytanie, co zmieniło się w polskim prawie od czasów sławnego skandalu.

Wydarzenie nie tylko dla studentów Prawa i Administracji, ale również dla miłośników dobrego kina oraz chcących dowiedzieć się na jakich zasadach działa polski wymiar sprawiedliwości. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.00 w sali 223 w Collegium Wróblewskiego (Olsza), ul. Olszewskiego 2.

Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

Już w czwartek rozpocznie się XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz
w Krakowie” i potrwa aż do 14 maja. W ramach festiwalu nową płytę zaprezentują Beata Przybytek, dobrze zapowiadająca się jazzowa wokalistka młodego pokolenia oraz skrzypek Adam Bałdych, który został okrzyknięty nadzieją polskiego jazzu.

26 kwietnia poznamy projekt saksofonisty Macieja Obary z udziałem pianisty Dominika Wani oraz norweskich muzyków: Ole Morten Vaagan na kontrabasie i Gard Nilssen na perkusji.
Festiwal to świetna okazja do świętowania 20 – lecia pracy twórczej krakowskiego zespołu Funk De Nite oraz doświadczenia eksperymentalnego projektu połączenia jazzu i poezji autorstwa formacji El Greco.

Finał festiwalu będzie jego największą zaletą, bowiem zobaczymy wyjątkowego wokalistę z USA – Gregory Portera. Był on dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny i najlepsze tradycyjne wykonanie R&B. Wystąpi w Polsce po raz pierwszy i będzie to jego jedyny koncert w kraju.
Wydarzenie dla osób nie tylko kochających jazz, bowiem festiwal jest syntezą różnych stylów, od chilloutu, R&B po drum’n’bass i rock. Start godzina 20.00 Klub u Louisa, Rynek Główny!

jazz

26 kwietnia

Spotkanie ze Stanisławem Michalkiewiczem

Stanisław Michalkiewicz to w jednej skromnej osobie publicysta, pisarz, aktywny działacz i polityk. Nie sposób wymienić wszystkich jego osiągnięć, ale wystarczy kilka, by dostrzec jego potencjał
i docenić jak ważną rolę odegrał dla naszego społeczeństwa.
W latach 70 – tych pracował w redakcji „Zielony Sztandar”. W ramach członkowstwa w Ruchu Praw Człowieka i Obywatela przywiózł do Polski pieniądze zebrane przed redakcję „Kultury” na potrzeby ROPCiO. Organizował dla środowisk wiejskich pismo „Gospodarz”, które odegrało kluczową rolę
w protestach chłopskich latem 1978 roku. Efektem tych protestów było powstanie dwóch Komitetów Samoobrony Chłopskiej, dzięki którym narodziła się potem „Solidarność”. Podejmował pracę tłumacza w warszawskim oddziale Agencji Prasowej „Nowosti” i wszystkie zarobione tam pieniądze przeznaczył na finansowanie druku „Gospodarza”. Wydawał też „Dokumenty SDP”, dla potrzeb zdelegalizowanego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wydawał wraz z Marianem Miszalskim, podziemne pismo „Kurs”, co zainaugurowało powstanie wydawnictwa o tej samej nazwie. Linia polityczna miesięcznika i wydawnictwa „Kurs” sprowadzała się do propagowania konserwatywnego liberalizmu i liberalnych rozwiązań gospodarczych. Przez Officynę Liberałów opublikował broszurę „Monologi”. Był w zespole redakcyjnym tygodnika „Najwyższy Czas!” i prezesem Unii Polityki Realnej. Z rąk Marszałka Sejmu uzyskał nominację na sędziego Trybunału Stanu, którym był aż do rozwiązania Sejmu w roku 1993. W roku 1991 opracował projekt „małej konstytucji”.  Stanisław Michalkiewicz jest również autorem książek: „Ulubiony ustrój Pana Boga”, „Na gorącym uczynku”, „Choroba czerwonych oczu”,  „Dobry 'zły’ liberalizm”.
Tematem spotkania będzie Dobry „zły” liberalizm.
Wydarzenie nie tylko dla polityków, którzy pragną zasiadać w sejmowych ławach, ale również przyszłych dziennikarzy, politologów, socjologów oraz wszystkich, którzy pragną zgłębić tajniki człowieka sukcesu, bo chyba nie można zaprzeczyć, że nim nie jest.
Godzina 17.00 Miodosytnia, ul św. Wawrzyńca 6

Krakowska Grupa Bluesowa (koncert)

Jak sama nazwa mówi, to krakowska grupa wykonująca Blues. Nazwa wzięła swój początek od amerykańskiej formacji Chicago Blues Band. Zespół został założony wiosną 1983 przez Jarosława Sokoła, który był pierwszym managerem grupy. Obecnie grupa występuje w składzie:

  • Paweł Małysiak – gitara, śpiew
  • Artur Bazior – gitara, śpiew
  • Leszek Kowal – gitara basowa,
  • Jerzy Walasek, perkusja
  • Tomasz Suchowiejko, saksofon
  • Bartosz Bętkowski, saksofon

Wydarzenie dla osób lubiących połączenie śpiewu Afroamerykanów z południa USA z elementami muzyki folk, wzbogacone o mocne brzmienie oraz wartościową tematykę. Warto się wybrać nie tylko ze względu na tradycję i osiągnięcia zespołu ale słowa tekstów, poruszające wiele współczesnych problemów.
Godzina 21.30, Harris Piano Jazz Bar, Rynek Główny 28

Speklatkl „Flamenco” – Teatr Hothaus

„La Bogusha y su grupo” to połączenie pasji muzyki, tańca i gry aktorskiej. Liderem grupy jest Bogumiła Delimata – polska Cyganka, tancerka i malarska, która odkryła zamiłowanie do tańca flamenco już jako dziecko. Podczas pobytu w Granadzie uczyła się od najlepszych, by dziś móc występować na deskach krakowskiego teatru. Do realizacji projektów zespołu zaprasza różnych artystów, tym razem będzie to gitarzysta, Michał Krygowski oraz perkusista Janek Kubek.
Wydarzenie nie tylko dla tancerzy flamenco, ale dla miłośników kultury, którzy pragną rozgrzać swoją duszę i ciało oraz choć na chwilę przenieść się do kraju Andaluzji.
Godzina 19, Teatrr Hothhaus, ul. Babińskiego 29,
Rezerwacja biletów: arsharter@arsharter.pl

27 kwietnia

XXIX Przegląd Kabaretów PAKA

Festiwal odbywa się tradycyjnie od 1985 roku, a jego pomysłodawcą i współorganizatorem jest Mirosław Wujas. PAKA to mieszanka około 100 kabaretów, które gwarantują potężną dawkę humoru i łez, ale tylko i wyłącznie ze śmiechu.
Program:
17.00 – Kabaret z Konopi (Kielce), Kabaret Z Nazwy (Olsztyn), Kabaret 7 minut PO (Kraków), Ścibor Szpak (Wrocław).
20.00 – „Tego jeszcze nie grali” – kabarety w nowych odsłonach: Kabaret Limo, Słuchajcie, DNO, PUK, Grupa Rafała Kmity oraz gość niespodzianka
23.00 – „Kabaretowy Król Sucharów” – wieczór suchego żartu
Wydarzenie dla wszystkich, bez wyjątku, którzy pragną terapii relaksacyjnej w postaci dużej porcji dowcipu.
Start 17.00, Centrum Kultury Rotunda, Oleandry 1

Impreza Covenant XXV

Podczas kolejnej, już dwudziestej piątej edycji koncertu pojawią się nie tylko czołowi wykonawcy polskiego metalu, ale wiele innych gwiazd międzynarodowych, między innymi Enthroned. Jest to belgijski kolos blak metalu, który po raz pierwszy zagości w Polsce, promując swój wyjątkowy, ostatni krążek „Obsidium”. Na scenie zagości również black/death metalowy Emptinnes oraz liderzy polskiej sceny: powracająca po kilku latach milczenia Arkona, Voidhanger, Inferno, Epitome czy Infaution of Heath. Maraton ciężkich brzmień otworzą chłopaki z Offence i metalowa Dysphoria.
Wydarzenie dla fanów ostrego brzmienia, potężnego basu i intensywnego wokalu.
Start: godzina 14.00, Klub „Kwadrat”

Koncert Muzyki Klasycznej i Filmowej – Orkiestra Miasta Krakowa

Koncert Muzyki Klasycznej i Filmowej w Synagodze Starej to wspólna inicjatywa Agencji Artystycznej Nowa Kultura oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wydarzenie ma na celu przypomnieć lata świetności dzielnicy Kazimierz oraz docenić jej tradycje zamkniętą w starych murach żydowskich.
Koncert odbędzie się w głównej sali modlitewnej, gdzie zostanie zaprezentowany dorobek najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej i filmowej. Będą to między innymi: J.S. Bach, A. Corelli, W.A. Mozart, A. Vivaldi. Podczas występu będzie można również usłyszeć muzykę z filmu „Lista Schindlera”, który kręcono między innymi w Krakowie. Dźwięki te mają przypomnieć nam o tragicznych dziejach narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej.
Wydarzenie dla osób wrażliwych na piękno dźwięków i sztukę filmową, historyków. Nie tylko mieszkańców miasta Krakowa, ale dla wszystkich, którzy chcą poznać jego historię za pomocą muzyki.
Start: godzina 18.00, Stara Synagoga, Szeroka 24.

28 kwietnia

XXIX Przegląd Kabaretów PAKA

O Godzinie 19.30 w kinie Kijów (Centrum) odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom. Podczas finały, kabarety pokażą najlepsze fragmenty swoich występów. Tegoroczna PAKA nosi tytuł „święta kabaretu”, dlatego reżyser programowy Jerzy Jan Połoński dopilnuje tego, by w programie nie zabrakło kwestii świętości. Pojawią się także gwiazdy polskiego kabaretu: Ireneusz Krosny, kabaret Hrabi i Marcin Daniec.
Podczas tej uczty kabaretowej z pewnością wszyscy uczestnicy najedzą się do syta dużymi porcjami żartów oraz perfekcyjną grą aktorską.

Tomasz Kot jako Sex Guru

To polska adaptacja sztuki austriackiego komika Wolfganga Weinbergera SEX GURU, wielki przebój West Endu. Reżyserem nowej wersji jest Gabriel Gietzky, a w roli głównej wystąpi jeden z najsłynniejszych obecnie polskich aktorów, Tomasz Kot.
SEX GURU to przezabawna sztuka dla dorosłych, w której Tomasz Kot będzie przewodnikiem po seksualnych uniesieniach. Odpowie nam na nurtujące od zawsze pytania dotyczące pragnień kobiet, punktu G czy seksualnej satysfakcji. Wielu z nas bowiem zastanawia się czy spełnia marzenia partnera/partnerki o idealnym stosunku czy jest dobrym kochankiem. Sztuka, kipiąca od nadmiaru erotyzmu i śmiechu, powoli rozładować nam towarzyszące każdego dnia napięcie, i podpowie w jaki sposób urozmaicić życie seksualne.
Wydarzenie dla wszystkich dorosłych, którzy chcą napisać intymny sprawdzian z wiedzy o seksie z uśmiechem na twarzy.
Start: godzina 16.00 oraz 19.00, Teatr Ludowy (Scena Duża), osiedle Teatralne 34.

seksi.jpg2

Spotkanie w empiku Ewa Chodakowska

Ewa Chodakowska to obecnie jedna z najpopularniejszych trenerek personalnych, która swoją sławę zawdzięcza występom w programie „Pytanie na śniadanie” TVP2, gdzie występuje jako „Trenerka całej Polski”.
Spotkanie ma na celu promocję książki „Zmień swoje życie z Ewą Chodakowska”, w której zamieściła program miesięcznej metamorfozy z podziałem na poszczególne dni: 30 dni, 30 treningów po 30 minut i 30 jadłospisów. Poradnik zawiera wskazówki dietetyczne oraz treningowe, ćwiczenia z dokładnym opisem oraz motywacje na każdy dzień. Książka ma na celu pokazać, że aktywność fizyczna i zdrowe żywienie przyczyniają się nie tylko do rozwoju fizycznego, ale również pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, rozwój duchowy i umysłowy. Osobowy ćwiczące wraz z Ewą Chodakowską przeżyły w krótkim czasie niesamowite metamorfozy, dlatego szybko zdobyła sobie rzeszę fanów w telewizji oraz Internecie.
Wydarzenie dla osób, którym brakuje motywacji by poczuć się lekko i zdrowo bądź dla osób, którzy tę motywacją mają lecz nie posiadają wiedzy i doświadczenia związanych z dietą i treningami, a chcieliby ją zdobyć.
Start: godzina 16.00, Empik, Rynek Główny 5

XII Cracovia Maraton

To już XII edycja największego święta biegania w Krakowie, który znajduje się w pierwszej „100” światowych maratonów. Wydarzenie cieszy się coraz większą frekwencją, bowiem podczas dziesiątej edycji na starcie zgromadziło się 34000 uczestników, zaś w tym roku zapisało się już około 6000 osób, a ich liczba wciąż rośnie. Trasa tradycyjnie rozpocznie się na Krakowskich Błoniach i będzie przebiegać wzdłuż najstarszych zabytków Krakowa. Uczestnicy będą mogli podziwiać Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny i Sukiennice, Kazimierz, Podgórze, Plac Centralny na Nowej Hucie oraz wiele innych cieszących się dobrą opinią miejsc. Na pokonanie trasy o długości 42, 195 km uczestnicy mają 6 godzin.

Tak naprawdę jest to dwudniowe święto, które rozpocznie się już w sobotę. Wówczas będziemy mogli wziąć udział w biegu śniadaniowym, biegu par, biegu rodzinnym oraz czeka na nas bieg o puchar RMF FM, a dla najmłodszych zabawy sportowe.
Aby wziąć udział w biegu należy zgłosić się za pomocą formularza internetowego do 24 kwietnia. Opłata startowa wynosi 120zł. Ostatnia szansa by zgłosić do się do biegu to formularz internetowy którzy nie zdążą zapisać się przez Internet, mogą to uczynić jeszcze w Biurze Zawodów – 26 kwietnia (piątek) w godzinach 12:00 – 17:00 oraz 27 kwietnia (sobota) w godzinach 10:00 – 20:00.
W ramach maratonu obędzie się również konkurs na najlepszy doping!
Wydarzenie dla osób kochających aktywność fizyczną, ale też dla tych którzy nie mają chęci na wysiłek.
Start 9.30, Błonia krakowskie

The 69 Eyes (koncert)

The 69 Eyes to fiński zespół grający rocka w szerszym ujęciu, bowiem grupa specjalizuje się w odmianie gotyckiej. Swój styl czerpie również z wpływów horror punku i gothic metalu.
Podczas koncertu w Krakowie grupa będzie obchodzić swoje 23 urodziny i z tej okazji członkowie zespołu zapowiedzieli promocję kolejnego albumu, zatytułowanego „X”. Formacja wystąpi w składzie: Jyrki 69 (wokal), Timo – Timo (gitara), Bazie (gitara), Jussi 69 (perkusja), Archzie (bas).
Wydarzenie dla osób kochających rock wzbogacony o nowe brzmienia!
Start: godzina 20.00, klub „Kwadrat”

Emilia Cheba

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Wywiad z Sylwią Gajewską niepełnosprawną fotomodelka z pasją. Bo w…