LED-owe oświetlenie do pokoju. Jak wybierać?
Oświetlenie LED-owe to dużo oszczędności, sporo możliwości aranżacyjnych. Kolorowe światło o ciepłej barwie i rozmaite propozycje, które można dopasować do stylistyki wnętrza. Aby uzyskać pożądany efekt musimy wiedzieć, w jaki sposób wybierać żarówki LED i oświetlenie, które ma spełniać kilka funkcji jednocześnie.
Oświetlenie do pokoju
Pokój to nasze małe centrum dowodzenia, ale i przestrzeń prywatna. Nie zawsze mamy możliwość wydzielenia sypialni, zatem ubywa metrażu, bowiem łóżko zwykle zajmuje sporo miejsca. Między innymi z tego powodu popełniamy sporo błędów podczas planowania oświetlenia do pokoju.
O czym należy pamiętać?
LED-y z powodzeniem mogą zagościć w pokoju, ale plan związany z eliminacją oświetlenia głównego, wiąże się z koniecznością zastosowania systemu należycie zaprojektowanych punktów świetlnych. Ponadto oświetlenie LED oferuje węższe stożki światła. Musimy zatem zaplanować większą liczbę punktów świetlnych niż ma to miejsce, w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
Dobrym rozwiązaniem jest możliwość niezależnego włączania i wyłączania poszczególnych punktów świetlnych. Dla komfortu korzystania z pokojowej przestrzeni, ale i oszczędności na rachunkach za prąd.
Parametry
Tradycyjne żarówki wybieramy wedle parametru Wat. Oświetlenie led AZzardo.com.pl to jasność światła wyrażona w lumenach. Na oświetlenie główne przeznaczamy zatem lampy o mocy około 600-700 lm. W oświetleniu pomocniczym można postawić na nieco ciemniejsze żarówki, czyli około 500-600 lm.
LED-y to także wartość temperatury barwowej, która wyrażana jest w Kelwinach. Wartość 6800 K zapewni nam barwę światła słonecznego. Niższe wartości generalnie będą cieplejszymi.
Ważną kwestią techniczną jest zasilanie. Żarówki LED nie wymagają żadnego, dodatkowego osprzętu. Taśmy z diodami LED to już konieczność zastosowania zasilacza odpowiedniej jakości. Musi to być specjalny zasilacz przeznaczony do lamp LED-owych, ponieważ te pracują na prąd stały.
Gwint i liczba żarówek
Pośród gwintów do wyboru mamy najczęściej cztery rodzaje:
- E14 – tak zwany mały gwint, czyli klasyczna żarówka przeznaczona do wąskiej oprawy,
- E27 – duży gwint i także wkręcana żarówka, wciąż popularna, choć nierzadko zastępowana oprawami do gwintów E14,
- GU10 – zastępują klasyczne halogeny, z tak zwanych oczek,
- G9 to żarówka wsuwana, którą spotykamy w niektórych typach lamp, stosunkowo rzadko używana.
Wybór gwintu to kwestie techniczne, a liczba żarówek, jaka będzie nam potrzebna, zostanie określona przez oprawy oświetleniowe, do których kupujemy nowe żarówki. W lampach, które są nieco bardziej fantazyjne i mają również dekorować wnętrze, wykorzystuje się większą liczbę żarówek.
Wybór doskonały
W naszym pokoju rolę odgrywać będzie nie tylko liczba i rodzaj żarówek LED-owych, ale również barwa światła. Najlepiej, gdy nasze oświetlenie oscyluje wokół barw ciepłych. Tworzących przyjazną atmosferę i nie męczących wzroku. Bardziej wyraziste światło zostawmy do miejsc pracy, gdzie trzeba się skupić i skoncentrować. Reszta to już kwestia tylko gustu.
Materiały prasowe