Miesiączka – 10 pytań i odpowiedzi, które musisz znać!

Miesiączka, choć towarzyszy kobietom przez większą część ich dorosłego życia, nadal pozostaje tematem otoczonym wieloma mitami oraz pytaniami bez odpowiedzi. Od wieków otacza ją aura tajemnicy i niepewności, co czasami może prowadzić do zbędnych obaw lub braku wiedzy na temat tej sfery zdrowotnej kobiet. Właśnie dlatego przygotowałyśmy ten artykuł, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć klarownych odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące miesiączki. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczęłaś miesiączkowanie, czy masz już za sobą lata doświadczeń, nasz przewodnik pozwoli Ci lepiej zrozumieć ten naturalny proces i zadbać o swoje zdrowie w sposób świadomy i odpowiedzialny.

1. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Pierwsza miesiączka pojawia się prawidłowo między 11 a 16 rokiem życia, choć najczęściej między 12 a 13. Pierwszą miesiączkę w życiu nazywamy fachowo menarche. Ostatnia miesiączka pojawia się z dużo większą zmiennością, zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia – brak pojawienia się po tym czasie miesiączki nazywamy menopauzą.

2. Czy miesiączka zawsze pojawia się co 28 dni?

O dwudziestoośmiodniowym cyklu ginekolodzy często mówią, że jest on “książkowy”, jednak należy pamiętać, że prawidłowy cykl miesiączkowy może trwać od 21 do 35 dni. Jeśli więc regularnie miesiączkujesz np. co 23 lub co 34 dni to nie ma powodu do obaw. Natomiast kiedy Twoje miesiączki stają się nieregularne, wtedy powinnaś udać się do ginekologa. 

3. Czy miesiączka musi boleć?

Odczuwanie bólu związanego z okresem to indywidualna kwestia każdej kobiety. Niektóre z nas praktycznie wcale nie doświadczają nieprzyjemności fizycznych, a dla niektórych jest to naprawdę nieprzyjemny czas. Choć poszczególne dolegliwości, np. bóle podbrzusza mogą być uznawane jako normę, nie bagatelizuj większych objawów. Jeśli odczuwasz wyjątkowo silne bóle, tracisz przytomność, nie możesz się poruszyć – koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Tak silne dolegliwości na pewno nie są normą i mogą świadczyć o stanach chorobowych, np. o endometriozie. 

miesiączka okres

4. Czy podczas miesiączki mogę uprawiać seks?

Seks podczas okresu może mieć pozytywne skutki, m.in. redukuje stres i może redukować bóle menstruacyjne. Podczas bólów menstruacyjnych podobnie jak podczas orgazmu macica kurczy się, a później rozluźnia, co daje ulgę w bólu. Dodatkowo poprzez skurcze macicy podczas orgazmu, które pomagają pozbyć się szybciej fragmentów błony śluzowej macicy, a sam okres może być dzięki temu krótszy. Krew menstrualna może również działać jak naturalny lubrykant.

Należy jednak pamiętać, że podczas okresu wzrasta wszelkiego rodzaju ryzyko zakażeń. Menstruacja może ułatwiać wstępowanie bakterii do układu rozrodczego kobiety na skutek utraty bariery wewnątrzmacicznej. Obecność krwi podczas stosunku zwiększa również ryzyko zakażenia wirusem HIV, ponieważ wirus ten jest obecny również we krwi menstruacyjnej, istnieje więc większa szansa na przekazanie wirusa HIV partnerowi.  

5. Ile czasu powinna trwać miesiączka?

Przyjmuje się, że poprawny czas trwania miesiączki wynosi od 3 do 7 dni. Zarówno krótszy, jak i dłuższy cykl menstruacyjny może świadczyć o takich dolegliwościach jak endometrioza, PCOS lub problemach hormonalnych. Przy regularnie występujących krótszych bądź dłuższych miesiączkach, należy skonsultować się z lekarzem.

6. Czy podczas miesiączki mogę uprawiać sport?

Jeśli nie masz innych przeciwwskazań zdrowotnych, to nie musisz rezygnować ze swojego ulubionego sportu podczas miesiączki. Ruch i ćwiczenia wpływają pozytywnie na organizm, a w czasie „tych dni” mogą złagodzić bolesne skurcze brzucha, a co za tym idzie – poprawić samopoczucie. Szczególnie polecane w tym czasie są: pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka (z naciskiem na ćwiczenia rozciągające) oraz marsze. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywny trening, również siłowy, może nasilić krwawienie. Ćwicz więc z przyjemnością, ale nie forsuj swojego organizmu. 

7. Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed krwią?

Na rynku dostępnych jest wiele artykułów higienicznych, np. tampony, podpaski jednorazowe i wielorazowe, kubeczki i dyski menstruacyjne, bielizna menstruacyjna czy gąbki menstruacyjne. Z roku na rok producenci prześcigają się w tworzeniu nowych artykułów higienicznych i czasem trudno za tym nadążyć. Czy istnieje jeden uniwersalny i najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed krwią? Nie. Każdej kobiecie będzie sprawdzało się coś innego, dlatego też nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Zachęcamy więc do wypróbowania różnych metod i wybrania swojej ulubionej.

8. Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Tak! Dzieje się tak ponieważ moment stosunku płciowego wcale nie równa się momentowi zapłodnienia. Plemniki mogą żyć w ciele kobiety stosunkowo długo, nawet do tygodnia. Dodatkowo, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy kolejny cykl po obecnej miesiączce będzie typowy – czy owulacja wypadnie “jak zawsze” 14 dnia cyklu, czy akurat 7.W związku z tym jest możliwe, że kobieta doświadczy owulacji w ostatnich dniach miesiączki lub zaraz po niej. Zresztą kobiety z krótkimi cyklami, np. 21-o dniowymi mają standardowo owulacje 7. dnia cyklu, czyli w ostatnie dni miesiączki.

9. Czy tamponów mogą używać kobiety, które jeszcze nie współżyły?

Zdecydowanie tak! Błona dziewicza jest bardzo elastyczna, więc założenie tamponu nawet u kobiet, które jeszcze nie współżyły jest jak najbardziej możliwe. Dla dziewic równie odpowiednie będą kubeczki menstruacyjne oraz wszystkie inne środki higieniczne.

10. Czy podczas miesiączki mogę umówić się fryzjera, kosmetyczki lub lekarza?

To zależy. Bywa, że ciało kobiety podczas miesiączki jest bardziej “tkliwe”. Oznacza to, że pomimo braku wyraźnych przeciwwskazań do zabiegów fryzjerskich lub kosmetycznych, będą one znacznie bardziej nieprzyjemne niż gdyby miały odbyć się w innym dniu cyklu menstruacyjnego. Nie jest to oczywiście reguła i każda kobieta powinna sprawdzić to samodzielnie. Natomiast jeśli chodzi o zabiegi medyczne – tu trzeba być czujnym. Istnieje szereg zabiegów i badań, których podczas miesiączki absolutnie nie powinno się wykonywać. Jeśli nie masz co do nich pewności, skonsultuj się z lekarzem. 

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Tylko oryginalne i zaskakujące pomysły pozwolą nam bowiem wyczarować nietuzinkową…