Motoryka duża, a mała – czym się różnią?

Każdy rodzic uwielbia obserwować poszczególne etapy rozwoju swojej pociechy. To wynagrodzenie za nieprzespane noce i całodobową opiekę, jaką rodzina zapewnia swoim potomkom. Czynnością, której postęp z punktu widzenia opiekunów dziecka jest najbardziej dostrzegalny, są zdolności ruchowe. Motoryka, bo tak określa się całkowitą sprawność fizyczną każdego człowieka, to jeden z ważniejszych etapów dorastania. Dużą rolę pod tym kątem odgrywają rodzice, którzy z troską i dbałością obserwują i nakłaniają swoje dzieci do wykonywania podstawowych czynności.

Nowe umiejętności ruchowe są przez młode organizmy nabywane względem wieku. Poniekąd to otaczający nas świat ma ogromny wpływ na kształtowanie ciała ludzkiego i w stu procentach odpowiada za jego sprawność. Samo pojęcie motoryki można podzielić na dwie grupy: małą oraz dużą. W poniższym artykule postaramy się więc opisać wszystkie zagadnienia związane z motoryką, a także wskażemy jak przyzwyczajać dziecko do ruchu.

Czym jest motoryka mała?

Motoryka mała odpowiada za angażowanie ruchów dłoni oraz palców. Nie obejmuje więc całego ciała, jednak wymaga masy koncentracji u młodej osoby. Mały zakres, jednak duża precyzja – to elementy całościowo opisujące zagadnienie motoryki małej. Przykładami czynności wykonywanych w tym zakresie są chociażby: malowanie, wiązanie butów czy też zwykłe chwytanie przedmiotów. Choć pierwsze impulsy w tym kierunku pojawiają się już nawet podczas pierwszych miesięcy życia, to do pełnego opanowania tej umiejętności również potrzeba czasu.

rozwój motoryczny dziecka

Motoryka duża – spory krok w kierunku dorastania

Jak sama nazwa mówi, motoryka duża dotyczy już pełnych zakresów obszernych ruchów u dzieci. Obejmuje więc całe ciało i przyczynia się do rozwoju układu nerwowego. Wykorzystanie motoryki dużej odbywa się już na każdej płaszczyźnie jak chociażby chodzenie, jazda na rowerze, pływanie czy gra w piłkę. Nie da się ukryć, że rozwój motoryczny dziecka pod tym kątem jest niezwykle ważny dla jego zdrowia, dlatego warto poświęcać czas na zapewnienie tego typu rozrywki swoim pociechom.

W jakim czasie dziecko zdobywa określone umiejętności motoryczne?

Każdy ruch naszej pociechy od momentu urodzenia powinien zostać dostrzeżony przez rodziców. Już w okresie do pół roku maluch zazwyczaj jest w stanie samodzielnie unieść główkę oraz przewracać się z pleców na brzuch. Roczne dzieci są już natomiast w stanie siedzieć oraz raczkować. Dwuletnie pociechy to już swoboda w chodzeniu, bieganiu i skakaniu. Każdy późniejszy etap w życiu to już natomiast wzbogacanie się o czynności takie jak: wchodzenie po schodach, koordynacja wzrokowo-ruchowa, rzucanie, łapanie, kopanie.

Wiek szkolny świadczy już o ponad połowicznym opanowaniu wszystkich ruchów przeciętnego, dorosłego człowieka. Do tego dochodzi podstawowa zdolność obsługi prostych narzędzi, przydatnych w codziennym życiu. Wszystkie kroki, które rodzice podejmują w pierwszych miesiącach życia swoich dzieci, mają ogromny wpływ na ich późniejszy rozwój i opanowanie coraz trudniejszych ruchów.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Biznes opiera się na relacjach i zaufaniu bez względu od…