Na czym dokładnie polega operacja plastyczna brzucha?
Zarówno kobiety jak i mężczyźni dość często narzekają na wygląd swojego brzucha. Zdecydowanie częściej są to oczywiście kobiety, bo to one rodzą dzieci, a co za tym idzie – wygląd ich brzucha polega pogorszeniu, a dokładniej ściana brzucha rozciąga się i nie wygląda tak jak za młodu. Niektóre kobiety decydują się więc na poprawienie swojego brzucha, aby czuć się komfortowo nie tylko w łóżku z partnerem, ale przede wszystkim na plaży, kiedy to trzeba założyć bikini i wszystko jest widoczne.
Operacja plastyczna brzucha
Na samym początku trzeba znaleźć klinikę chirurgii plastycznej, która zajmuje się tego typu zabiegami. Zabieg ten należy raczej do standardowych zabiegów medycyny estetycznej i nie ma potrzeby bać się szczególnie o swoje zdrowie. Ostrożności nigdy jednak za wiele, bo każda operacja plastyczna brzucha niesie za sobą pewne powikłania, o których później będzie jeszcze mowa. Zanim jednak zdecydujemy się ostatecznie na poprawienie wyglądu swojego brzucha, czyli usunięcie zwisającej skóry wraz z tłuszczem pod nią, trzeba wiedzieć, kto nie może takiego zabiegu stosować.
Na pewno jest to operacja nieodpowiednia dla ludzi otyłych oraz kobiet, które planują mieć jeszcze dzieci. Ponadto jeśli cierpimy na niską krzepliwość kwi i inne schorzenia dyskwalifikujące, o których pewnie poinformuje nas lekarz, także nie będziemy mogli brać udziału w takiej operacji.
Co to jest abdominoplastyka?
Zawsze po prostu zdrowie całego organizmu jest ważniejsze i przedkłada się je wyżej, aniżeli dobry wygląd konkretnej partii ludzkiego ciała. Fachowo tego typu zabieg nazywa się abdominoplastyką. Abdomen to po łacinie i po angielsku brzuch. Plastyka jest już słowem polskim. I wszystko jasne – pod tajemniczą nazwą kryje się plastyka brzucha. O to właśnie chodzi, by brzuch wyglądał jak najlepiej, był odpowiednio napięty i podobał się innym, ale przede wszystkim nam samym. Można zdecydować się na tzw. mini – abdominoplastykę, która polega na operowaniu tylko poniżej pępka – w takiej operacji nie usuwa się pępka i nie wszywa nowego, ale nasz własny zostaje na swoim miejscu. Taka operacja kosztuje około 7,5 tysiąca złotych.
Operacja plastyczna brzucha nad pępkiem
Trudniejsze są zabiegi plastyki brzucha przeprowadzane również nad pępkiem. Wtedy wykonuje się cięcie w kształcie kotwicy już od kolców biodrowych (część szkieletu), a następnie ściąga się stopniowo skórę w dół i dokonuje odpowiedniej plastyki – odsysa się nadmiar tłuszczu, jeśli jest, a następnie zszywa się również odpowiednio mięśnie, aby wszystko wyglądało ładnie. Jest to zabieg średnio skomplikowany, ale za to dość długi, bo trzeba robić wszystko stopniowo, po kolei i bez pośpiechu. Dlatego też lepiej jest wybrać dla siebie zaufaną klinikę chirurgii plastycznej, która jest odwiedzana przez spore grono pacjentów. Lepiej nie ryzykować w tego typu sprawach.
Jakie mogą być powikłania, jeśli chodzi o plastykę brzucha?
Na pewno wyróżnić należy tutaj wszelkiego rodzaju zakażenia, które zdarzają się najrzadziej, krwiaki, martwica skóry. Oczywiście po operacji nie będziemy czuć się jak nowo narodzeni. Z pewnością będziemy przyjmować leki przeciwbólowe, wynikające z tego, że obrzęk będzie dość spory. Zawsze jest to duże obciążenie dla organizmu, kiedy na taką skalę się w niego ingeruje.
Jak informuje chirurg plastyczny Marta Raczkowska – mimo wszystko plastyka brzucha cieszy się sporym zainteresowaniem wśród pacjentów. Większość z nich stawia oczywiście na pełną plastykę, aby osiągnąć lepsze rezultaty.
O czym trzeba pamiętać przed operacją? Oto kilka wskazówek:
- Nie można palić papierosów ani spożywać alkoholu przez około 10 dni przed operacją.
- Nie można spożywać aspiryny przed operacją.
- Kobiety powinny być po miesiączce a nie przed nią.
- Pacjent przed zabiegiem musi być na czczo.
Dlaczego tak ważne jest stosowanie się do tych zaleceń? Dzięki nim rany pooperacyjne i blizny będą goić się znacznie szybciej. Dlatego należy dobrze zastanowić się, jeśli na kilka godzin przed operacją będziemy chcieli zapalić papierosa. Lepiej trochę się pomęczyć i powalczyć z nałogami, ale później mieć pewność, że ból pooperacyjny będzie mniejszy, a powrót do pełni sił znacznie szybszy.
Publikacja powstała w oparciu o stronę “Plastyka brzucha – postępowanie” w serwisie AestheticMed.com.pl.