Od czego zacząć malowanie wnętrz?

Malowanie wnętrz to najprostszy i zarazem jeden ze zdecydowanie najtańszych sposobów na wykończenie pomieszczeń naszego domu. Do wyboru mamy obecnie całą masę różnego rodzaju farb wykończeniowych. Najprostsze i zarazem najtańsze farby akrylowe oferują ciekawą gamę kolorystyczną oraz łatwość stosowania. Dające możliwość uzyskania naprawdę imponujących efektów farby strukturalne, bywają już sporym wyzwaniem dla malarza. Niezależnie od wybranej opcji, zawsze konieczne jest odpowiednie przygotowanie ścian i sufitów przed malowaniem.

Gruntowanie

Typową czynnością, którą warto jest wykonać zawsze, jest gruntowanie powierzchni. Celem gruntowania jest poprawienie jakości połączenia farby z podłożem. Nowoczesne farby do malowania wymagają gruntowania w stosunkowo niewielkim zakresie i często można tę czynność teoretycznie pominąć.
Gruntowanie zawsze konieczne jest w sytuacji, kiedy w nowym pomieszczeniu kładziona będzie pierwsza warstwa farby. W takiej sytuacji gruntowanie jest konieczne, gdyż typowe technologie stosowane we wnętrzach skutkują powstawaniem ścian mogących pylić lub pochłaniać duże ilości farby. Zagruntowanie podłoża drastycznie podniesie wydajność farby oraz zagwarantuje jej równomierne rozprowadzenie. Gruntowanie jest wymagane także w sytuacji, kiedy dokonano miejscowych napraw ściany.

Eliminowanie ubytków


Koniecznym zabiegiem przed malowaniem jest zawsze usuwanie wszelkich ubytków ze ścian. W zależności od rodzaju ściany mogą to być różnego rodzaju pęknięcia, wyszczerbienia, wgniecenia lub po prostu otwory po starych kołkach. Do ich usuwania, w zależności od wielkości, można użyć masy szpachlowej lub różnego rodzaju nowoczesnych produktów do szybkiego naprawiania tego typu ubytków. Ich zaletą jest bardzo szybkie schnięcie, trwałość, wysoka przyczepność oraz mniejsze wymagania pod względem gruntowania. Tym niemniej, zanim skorzystamy z farby do malowania, miejsca napraw muszą zostać zagruntowane.

Usuwanie starych powłok malarskich


Jeśli zastosowane były nowoczesne rodzaje farb, usuwanie starych powłok malarskich nie jest konieczne pod warunkiem, że nie powstały żadne odpryski. Jeśli farba się łuszczy, jest mocno popękana lub nie przylega do ściany, musi zostać usunięta. W tym celu należy wykorzystać specjalne środki do usuwania farb oraz proste narzędzia typu szpachla. Specjalną sytuacją są niestosowane już od lat farby klejowego. Tego typu farba musi zostać całkowicie usunięta lub zagruntowana środkiem gruntującym, którego producent przewidział jego stosowanie na farbach klejowych.

Materiał sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kreatorzy wymyślają różne, często zwariowane elementy do strojenia choinki. Zobaczcie…