POBIERZ ZA DARMO | Vademecum projektowania domu jednorodzinnego

Pamiętaj, że każdy dom jest wyjątkowy. Twój nowy dom również taki może być.

Zaprojektuj swój nowy dom tam, gdzie najbardziej tego pragniesz. Zastanów się, jak wygląda twój zwykły dzień. Co uwielbiasz robić? O czym marzysz?

-Niezależność? -Proszę bardzo!

Pamiętaj, że każdy dom jest wyjątkowy.

Twój nowy dom również taki może być.

Zaprojektuj swój nowy dom tam, gdzie najbardziej tego pragniesz. Zastanów się, jak wygląda twój zwykły dzień. Co uwielbiasz robić? O czym marzysz? Niezależność? -Proszę bardzo! Wyobraź sobie, że za chwile zrealizujesz swoje wizje. Czego oczekujesz od twojego nowego domu? Być może chcesz tej przyjemności, jaką daje ci obejrzenie po raz enty tego twojego ulubionego serialu? Niech nowy dom wypełni się twoimi od dawna zapomnianymi pasjami!

Projektowanie domu polega na wyważeniu spraw, których pragniesz od święta z miejscem którego potrzebujesz na co dzień. Zaprojektowanie twojego domu będzie podobne do podróży w odległe kraje. Jedyne czego teraz potrzebujesz to otwartości i chwili ciszy.

Twoim celem jest zaprojektowanie domu, w którym ty i twoja rodzina poczujecie się swobodnie. Śmiało: wydrukuj, uzupełnij i odeślij architektowi twoje odpowiedzi na wszystkie pytania.

Opowiedz mi twoją historię

Poznajmy się!

SPIS TREŚCI:

1.A | ANKIETA 4

1.B | OPIS 5

1.C | RYSUNKI 8

2.A | ARCHITEKTURA MOJEGO DOMU 10

2.B | ILOŚĆ KONDYGNACJI 11

2.C | TEKSTURY | KIERUNKI | WZORY 12

3.   | ZESTAWIENIE DOKUMENTÓW I CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z BUDOWĄ DOMU JEDNORODZINNEGO 13

W Zadaniu 1. opowiesz mi o Twoim domu,w którym mieszkasz dzisiaj. Zadanie to składa się z 3 części:

  • Ankieta
  • Opis
  • Rysunki

Zadanie 2. polega na zaprojektowaniu i przedstawieniu pomysłów na twój dom.

Z części 3. Instrukcji dla architekta dowiecie się, co jeszcze należy opracować, aby zrealizować wasze marzenia.

Gotowi? – Zachęcam do precyzyjnych odpowiedzi na zadane pytania: pisz, rysuj, szkicuj!

-START!

Rodzaje domów:

STODOŁA

Archetyp domu. Polska współczesna stodoła najczęściej budowana jest w terenach wyżynno-górzystych. Dach: najczęściej dwuspadowy, symetryczny, pokryty dachówką lub gontem. Ściany: jedno- lub dwuwarstwowe, rzadziej trójwarstwowe. Prosty układ funkcjonalny wynika bezpośrednio z założeń i możliwości budżetowych inwestora

KOSTKA

Nowoczesne i odważne rozwiązanie. Najczęściej wybierana forma na przedmieściach dużych miast i w miejscowościach +50 000 mieszkańców. Dach: płaski, stropodach pokryty zielenią lub żwirem, coraz rzadziej pokrycie z membrany bitumicznej. Ściany: najczęściej trójwarstwowe lub dwuwarstwowe. Preferowany przez świadomych inwestorów gustujących w nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych.

HYBRYDA

Synonim współczesnego luksusu. Innowacje ciężko jest zaszufladkować. Najczęściej hybrydy epatują skromnymi środkami i ascetycznymi bryłami. W kontraście do prostoty formalnej idzie wysoka jakość detalu i realizacji budynków. Zróżnicowana bryła sprzyja ekologicznym i inteligentnym rozwiązaniom funkcjonalno-użytkowym.

DOM PARTEROWY

Parterowy, jako ponadczasowe, jednocześnie, powściągliwe rozwiązanie przestrzenne. Bez względu na rodzaj dachu lub bryłę budynku, domy parterowe są przejawem rozsądku i funkcjonalnej poprawności. Niestety wydają się być droższe niż budynki z poddaszem użytkowym. Domy parterowe projektowane są raczej dla bardziej świadomych i dojrzałych inwestorów mających na uwadze losowe sytuacje życiowe jego mieszkańców. Polecam osobom z zasobnym portfelem, którzy lubią jazdę na rowerze i snowboardzie.

STODOŁA Z PODDASZEM

Najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na ekonomikę użytkowania. Jeśli stodoła z poddaszem, to najlepiej jeśli dach i ściany elewacji pokryte zostaną tym samym materiałem, np.: gont lub dachówka bitumiczna. Rozwiązanie takie nadaje wyrazistości i charakteru całej inwestycji. Pamiętaj jednak, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich ze względu na koszty realizacji wyższe niż przy stosowaniu tradycyjnych rozwiązań materiałowych.

HYBRYDY Z ANTRESOLĄ

Radykalne rozwiązanie dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania przestrzenne. Nie dla każdego. Dom typu hybryda z mocno zaakcentowaną antresolą w bryle budynku okazuje się być najmodniejszym hitem ostatnich lat. Od kilku dekad na takie domy pozwolić sobie mogą tylko inwestorzy z najwyższych klas społecznych lub gwiazdy telewizyjne  i biznesmeni, a także ludzie showbiznesu. Odnotuj koniecznie, że jeśli jesteś zagorzałym fanem tradycji, to hybrydy zdecydowanie nie są dla ciebie!

e-Architekt.com.pl
Artykuł został przygotowany przez firmę www.e-architekt.com.pl/ specjalizującej się w projektowaniu architektonicznym i wnętrz.
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kwiaty to jeden z najbardziej popularnych prezentów, którym ludzie obdarowują…