Podwyżka – jak ją zdobyć?


Zależy ci na lepszym wynagrodzeniu? Aby do tego doszło, musisz nauczyć się negocjować podwyżkę. Przydadzą się do tego różne umiejętności, m.in. zdolność do przedstawiania silnych argumentów i umiejętności komunikacyjne. Sprawdź, w jaki sposób zdobyć wyższe wynagrodzenie.

Zbadaj rynek i zbierz dowody – podwyżka ci się należy

Zanim zaczniesz negocjować podwyżkę wynagrodzenia, solidnie zbadaj rynek. Dowiedz się, jakie jest średnie wynagrodzenie na danym stanowisku w regionie, który zamieszkujesz. Jeśli będziesz mieć lepszą wiedzę o standardach płacy, będziesz mieć również lepsze argumenty na uzasadnienie chęci podwyżki. Sprawdź na GoWork.pl więcej informacji o zarobkach, które pomogą ci w negocjacjach.

Zidentyfikuj swoje umiejętności. Warto mieć potwierdzenie doświadczenia i osiągnięć, które przyczyniły się np. do rozwoju i sukcesów firmy. Niezwykle istotne przy negocjowaniu wyższej stawki jest kolekcjonowanie pozytywnych opinii o tobie. Warto powołać się na rezultaty osiągnięte podczas wybranego projektu, a także pochwały klientów. Są to niepodważalne dowody twojej wartości jako pracownika. Co ważne, możesz – a nawet powinieneś – używać ich w trakcie negocjacji.

Negocjacje wynagrodzenia – alternatywne korzyści i kompromis

Po długich negocjacjach okazało się, że pracodawca nie może dać ci podwyżki? Wówczas możesz zaproponować mu inne rozwiązanie. Co powiesz na wprowadzenie elastycznego czasu pracy? A może dodatkowe dni wolne? Szef może zgodzić się również np. na bezpłatne szkolenia rozwojowe, o ile to dla ciebie korzystna oferta. Alternatywne korzyści zawsze są lepsze niż zero zmian.

Na pomyślność negocjacji może też wpłynąć otwartość. Co to oznacza? Przełożony może mieć kilka różnych propozycji, które być może warto rozważyć. Bądź elastyczny i gotowy do negocjowania warunków umowy czy wynagrodzenia. Nie zamykaj się wyłącznie na swoje racje i pole widzenia. Może się bowiem okazać, że szef będzie mieć jeszcze korzystniejszą propozycję.

Podwyżka – jak ją zdobyć?

Jakich argumentów używać podczas negocjacji?

Najpierw dokładnie przeanalizuj swoje obowiązki. Musisz wiedzieć, za co jesteś odpowiedzialny i przedstawić przełożonemu, że robisz to dobrze. Skoncentruj się na osiągnięciach i wynikach, które przełożyły się na sukces firmy. Jeśli brałeś w tym czynny udział, szef na pewno doceni twoje starania. Sukcesy potwierdzają wartość pracownika i przemawiają za jego bezcennością dla zespołu. Dzięki dowodom na swój rozwój zawodowy i czynny wkład w sukces firmy, każdy argument za podwyżką będzie zyskiwać na sile.

Masz unikalne umiejętności lub doświadczenie, a także porównanie średniego wynagrodzenia pracowników na podobnych stanowisku, którzy zatrudnieni są w innej firmie? Przedstaw szefowi, jak wygląda sytuacja. Może być to mocny argument, który przemówi za twoją podwyżką. Podczas negocjacji podwyżki warto podkreślić również wzrost kosztów życia. Zmiany na rynku oraz inflacja są doskonałym argumentem, który trzeba wykorzystać, aby uzasadnić swoją potrzebę podwyżki.

Pamiętaj, że negocjowanie podniesienia wynagrodzenia wymaga solidnego przygotowania. Musisz zebrać naprawdę mocne argumenty, aby pracodawca poważnie rozważył twoją propozycję.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Trudno jest sobie wyobrazić przyjęcie bez tortu. To wypiek przygotowywany…