Powiedz coś o sobie – czyli jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Rozmowa o pracę jest najważniejszym momentem procesu rekrutacji. Właśnie wtedy masz okazję do zaprezentowania swojego doświadczenia i umiejętności, ale też osobowości. Sukcesowi sprzyja nienaganne zachowanie i odpowiednie przygotowanie. Sprawdź, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę i zrobić pozytywne wrażenie na osobie rekrutującej.

Zbadaj teren i przygotuj się do pytań

Zanim udasz się do wybranej firmy na rozmowę rekrutacyjną, zbadaj teren. Poczytaj o miejscu, w którym chcesz pracować. Prześledź historię firmy i dowiedz się o jej historii czy osiągnięciach. Pokaże to osobie rekrutującej, że naprawdę interesujesz się pracą w miejscu, do którego przyszedłeś na rozmowę. Nie bądź obojętny na potrzeby i wartości firmy, w której chcesz pracować.

Warto zapoznać się również z typowymi pytaniami zadawanymi na rozmowach o pracę. Podstawowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej to „proszę powiedzieć coś o sobie”. Jak na nie odpowiedzieć i o czym pamiętać, żeby wypaść dobrze? Sprawdzisz między innymi w tym miejscu: https://ofertypracy-poznan.pl/autoprezentacja-jak-sie-dobrze-zaprezentowac/.

rozmowie o pracę

Nieoczekiwany zwrot akcji, komunikacja i umiejętności miękkie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawy mogą przybrać nieoczekiwany obrót. Niektórzy rekruterzy celowo sprawdzają, jak kandydaci reagują na stres. Wówczas wypada pokazać umiejętność szybkiego zaadaptowania się do nowej sytuacji. W pracy bywa naprawdę stresująco, dlatego elastyczność pracownika jest dla firmy niezwykle ważna. Przygotuj się na to, że osoba rekrutująca może przeprowadzić taki test.

Bardzo istotna jest również komunikacja werbalna i niewerbalna. Rekruterzy zwracają na to szczególną uwagę. Warto utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą rekrutującą i siedzieć prosto. Lepiej darować sobie konstruowanie skomplikowanych zdań, a mówić jasno i z umiarem. Podkreślaj też swoje umiejętności miękkie – bywają równie ważne co zdolności manualne. W zespole komunikacja jest ważnym aspektem, dlatego już podczas wstępnej rozmowy dobrze jest pokazać, że jesteśmy otwarci i komunikatywni.

O czym jeszcze pamiętać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ty też zadawaj pytania. Świadczy to o realnym zainteresowaniu firmą i stanowiskiem. Warto napomknąć osobie rekrutującej o projektach, w których brałeś udział, doświadczeniach i rezultatach w poprzedniej pracy. Przykłady z realnego życia są bardzo cenione podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Masz pewność, że to właśnie ty powinieneś objąć stanowisko w firmie? Rozmowę zakończ asertywnym, ale pozytywnym podsumowaniem zainteresowania pracą. Możesz poprosić również o informację dotyczącą kolejnego etapu rekrutacji. W ten sposób pokażesz, że naprawdę ci zależy.

Pamiętaj o tym, że kluczem do sukcesu jest pewność siebie i pełne skupienie. Bądź szczery, elastyczny i gotowy na szybką reakcję. Pytania rekrutera czasami mogą zaskoczyć. Jednak porządne przygotowanie do rozmowy sprawi, że odpowiadając na pytania, nawet się nie zająkniesz.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Właściciele hoteli nie mają łatwego zadania – muszą dbać o…