Powiedz coś o sobie – czyli jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

rozmowie o pracę

Rozmowa o pracę jest najważniejszym momentem procesu rekrutacji. Właśnie wtedy masz okazję do zaprezentowania swojego doświadczenia i umiejętności, ale też osobowości. Sukcesowi sprzyja nienaganne zachowanie i odpowiednie przygotowanie. Sprawdź, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę i zrobić pozytywne wrażenie na osobie rekrutującej.

Zbadaj teren i przygotuj się do pytań

Zanim udasz się do wybranej firmy na rozmowę rekrutacyjną, zbadaj teren. Poczytaj o miejscu, w którym chcesz pracować. Prześledź historię firmy i dowiedz się o jej historii czy osiągnięciach. Pokaże to osobie rekrutującej, że naprawdę interesujesz się pracą w miejscu, do którego przyszedłeś na rozmowę. Nie bądź obojętny na potrzeby i wartości firmy, w której chcesz pracować.

Warto zapoznać się również z typowymi pytaniami zadawanymi na rozmowach o pracę. Podstawowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej to „proszę powiedzieć coś o sobie”. Jak na nie odpowiedzieć i o czym pamiętać, żeby wypaść dobrze? Sprawdzisz między innymi w tym miejscu: https://ofertypracy-poznan.pl/autoprezentacja-jak-sie-dobrze-zaprezentowac/.

rozmowie o pracę

Nieoczekiwany zwrot akcji, komunikacja i umiejętności miękkie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawy mogą przybrać nieoczekiwany obrót. Niektórzy rekruterzy celowo sprawdzają, jak kandydaci reagują na stres. Wówczas wypada pokazać umiejętność szybkiego zaadaptowania się do nowej sytuacji. W pracy bywa naprawdę stresująco, dlatego elastyczność pracownika jest dla firmy niezwykle ważna. Przygotuj się na to, że osoba rekrutująca może przeprowadzić taki test.

Bardzo istotna jest również komunikacja werbalna i niewerbalna. Rekruterzy zwracają na to szczególną uwagę. Warto utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą rekrutującą i siedzieć prosto. Lepiej darować sobie konstruowanie skomplikowanych zdań, a mówić jasno i z umiarem. Podkreślaj też swoje umiejętności miękkie – bywają równie ważne co zdolności manualne. W zespole komunikacja jest ważnym aspektem, dlatego już podczas wstępnej rozmowy dobrze jest pokazać, że jesteśmy otwarci i komunikatywni.

O czym jeszcze pamiętać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ty też zadawaj pytania. Świadczy to o realnym zainteresowaniu firmą i stanowiskiem. Warto napomknąć osobie rekrutującej o projektach, w których brałeś udział, doświadczeniach i rezultatach w poprzedniej pracy. Przykłady z realnego życia są bardzo cenione podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Masz pewność, że to właśnie ty powinieneś objąć stanowisko w firmie? Rozmowę zakończ asertywnym, ale pozytywnym podsumowaniem zainteresowania pracą. Możesz poprosić również o informację dotyczącą kolejnego etapu rekrutacji. W ten sposób pokażesz, że naprawdę ci zależy.

Pamiętaj o tym, że kluczem do sukcesu jest pewność siebie i pełne skupienie. Bądź szczery, elastyczny i gotowy na szybką reakcję. Pytania rekrutera czasami mogą zaskoczyć. Jednak porządne przygotowanie do rozmowy sprawi, że odpowiadając na pytania, nawet się nie zająkniesz.

Artykuł sponsorowany

Share