Praca zdalna, jak wyglądać profesjonalnie przed kamerą

W dobie dzisiejszych czasów praca zdalna już nikogo nie dziwi. Stała się ona powszechna i pożądana. Ma swoje zalety, możesz pracować z każdego miejsca, ale dla niektórych osób wadą jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi, co może prowadzić do pewnego rozluźnienia w kwestii wizerunkowej. Jeśli rozmawiasz z kimś biznesowo on-line z domowego zacisza świadomie zadbaj o swój profesjonalny wizerunek i przekaz.

Pamiętaj, że świadome budowanie wizerunku to nie tylko ubranie.

To całokształt, na który składają się m.in.:

  • otoczenie,
  • zachowanie,
  • sposób komunikacji,
  • to jak wyglądasz.

Świadome kreowanie wizerunku, nawet tego on-line, to styl życia, w którym obowiązywać powinny zasady i wartości jakimi kierujesz się w życiu.

W jaki sposób możesz przygotować się do spotkania online?

Otoczenie

Aplikacja – wybierz odpowiednią aplikację, która umożliwi ci wideorozmowę. Zastanów się, na jakich funkcjonalnościach aplikacji ci zależy. Czy chcesz, aby to był przekaz jednostronny czy interakcja z zaproszonymi osobami, czy aplikacja umożliwia zaimportowanie prezentacji, filmu, odnośników do innych źródeł. Zanim przeprowadzisz właściwą wideorozmowę przetestuj działanie aplikacji i wszystkich jej funkcji z kimś bliskim, aby podczas ważnego dla ciebie spotkania nie dały o sobie znać usterki techniczne.

Sprawdź:

  • kamerę,mikrofon,przygotuj materiały (prezentacje), które chcesz pokazać w odpowiednim formacie dla danej aplikacji,utwórz testowe spotkanie i wyślij znajomemu link z zaproszeniem,sprawdź łącze i zasięg internetu,
  • baterię.

Do spotkań online możesz użyć telefonu, jednak laptop położony na stabilnym blacie, tak aby kamera była na wysokości oczu, będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Miejsce – wybór odpowiedniego miejsca również ma znaczenie i może zrobić pozytywne wrażenie. Zadbaj o to, aby za tobą nie były widoczne rzeczy, których nie chcesz pokazywać. Często w stresie skupiamy się na tzw. pierwszym planie zapominając o tym, co znajduje się za naszymi plecami. Bałagan nie zrobi dobrego wrażenia. Znajdź miejsce z jednolitym tłem – takim, które nie rozprasza mnogością kolorów, czy rzeczy. Jeśli jesteś ekspertem najlepszym tłem będzie biblioteczka z branżowymi książkami. Unikaj spotkań prowadzonych z pozycji leżącej w łóżku – nie okażesz w ten sposób szacunku swoim rozmówcom. Pamiętaj też, że widok przeszkadzających dzieci i zwierząt może zostać wybaczony, jednak dla swojego komfortu zadbaj o pomieszczenie, w którym będziesz mieć czas wyłącznie dla siebie i będziesz mieć pewność, że nie zagłuszy cię płacz dziecka czy szczekający pies. Unikaj też wideorozmów podczas spaceru – wiatr w słuchawkach odbiorcy zagłuszy twój przekaz, niestabilny obraz może rozpraszać i odciągać uwagę od meritum spotkania.

Oświetlenie – zadbaj o to, aby być widzianą. Światło, które pada zza twoich pleców jest niewłaściwe. Warto zaopatrzyć się w lampę pierścieniową – ustaw ją na wprost siebie, aby nie padał żaden cień.  

Zachowanie i sposób komunikacji

Pokonaj stres – jeśli twoim spotkaniem online jest ważna rozmowa biznesowa, konferencja bądź rozmowa kwalifikacyjna powinnaś się do niej przygotować, bowiem na pewno będzie prowadzona przy włączonej kamerze. Jeśli nie masz doświadczenia w rozmowach online przećwicz tego typu wystąpienia ze znajomymi. Poproś kogoś zaufanego, kto pomoże ci ocenić sposób, w jaki wypadasz przed kamerą.

Mowa ciała – zwróć uwagę na to, co robisz, kiedy się denerwujesz, kiedy z kimś rozmawiasz w formie wideokonferencji. Może za mocno gestykulujesz rękoma, może nerwowo się śmiejesz, wiercisz, bawisz się włosami, pocierasz nos – to wszystko wpływa na twój odbiór przez drugiego człowieka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest trening wystąpień przed kamerą i podczas wideokonferencji w gronie znajomych, aby oswoić się z tym narzędziem.

Zwróć uwagę czy:

  • odpowiednio skupiasz wzrok – staraj się nie wodzić oczami po całym pokoju,
  • nadmiernie nie gestykulujesz,
  • mówisz płynnie – nie używaj przerywników typu yyyy, eeee,
  • brzmisz pewnie i wyraźnie – zwróć uwagę na ton i tempo mówienia,
  • masz przygotowaną wodę – podczas długich rozmów może być niezbędna.
Izabela Jakubek
Izabela Jakubek – kreowanie wizerunku

Wygląd

Ubiór – pozostaje jak zawsze dla mnie wisienką na torcie w świadomym kreowaniu wizerunku. Kiedy odpowiednio się przygotujesz, opanujesz stres związany przed wystąpieniem na żywo przed kamerą pora zastanowić się nad wizerunkiem.

Sprawa wydaje się oczywista jednak to, na co możesz sobie pozwolić w stylizacji zależy od kilku czynników.

  • jak chcesz być postrzegana? (np. ekspert)
    • jakie wrażenie chcesz wywołać na rozmówcy? (np. profesjonalizm)
    • jaki chcesz dać komunikat o sobie? (np. przystępność)

Tu sprawa nie jest tak oczywista. Nie zawsze będzie to biała koszula i marynarka. Powinnaś wziąć pod uwagę to, z kim rozmawiasz (rekruter, szef, partner biznesowy). Jeśli to ty występujesz w roli prowadzącego spotkanie to twój ubiór powinien podkreślać twoje stanowisko, branżę jaką reprezentujesz – tu możesz mieć mniej lub bardziej kreatywne podejście do stylizacji. Inaczej do spotkania ubierze się Ola, która bierze udział w rozmowie rekrutacyjnej, a na coś zupełnie innego będzie mogła pozwolić sobie Kasia, która jest artystką i prowadzi szkolenie online nt. sztuki.

Gama kolorów u obu pań również znacznie będzie się różnić i nie pozostanie obojętna. Pamiętajmy, że kolor również wpływa na to, jak postrzegają nas ludzie i jakie uczucia, emocje w nich wywołujemy za jego pomocą.

To o czym należy pamiętać to to, co najbardziej widoczne podczas rozmów online:

  • zadbana fryzura – umyte i uczesane włosy,
  • makijaż, jeśli dysponujesz lampą pierścieniową o silnym świetle, powinien być nieco mocniejszy,
  • biżuteria – zrezygnuj z dużej kolorowej i brzęczącej biżuterii (nawet na nadgarstku – może zagłuszać rozmowę ilekroć ruszysz ręką),
  • paznokcie, mogą być widoczne, zatem powinny być zadbane. W biznesowym dress code najlepsze są jednolite, stonowane kolory, choć klasyczna czerwień też jest biznesowa,
  • zadbaj o to, aby twoje ubranie było przede wszystkim czyste i wyprasowane. Zrezygnuj z dresu, czy piżamy. Jeśli lubisz T-shirty załóż do niego marynarkę, która dodaje profesjonalizmu.
  • unikaj krzykliwych wzorów i kolorów, aby nie rozpraszać rozmówcy, który za pewne chciałby się skupić ma merytorycznej stronie waszego spotkania,
  • uśmiech, delikatny i naturalny zawsze jest mile widzianym akcentem.

I choć nie widać cię od pasa w dół podczas rozmów, czy pracy on-line przed kamerą, ubierz pełny outfit – nigdy nie przewidzisz, czy nie będziesz musiała przeprosić i wstać. Wyglądanie profesjonalnie przed kamerą to ważny element prezentacji wirtualnej. Zadbaj o właściwą prezencję i świadomie przygotuj się do spotkań on-line.

Izabela Jakubek Kreowanie wizerunku

Z wykształcenia politolog, dziennikarka i absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Nauczyciel akademicki. Autorka projektu Akademia Kobiet z Klasą.

Dyplomowana kreatorka wizerunku po rocznej artystycznej szkole wizażu i stylizacji w Krakowie. Certyfikowana kolorystka. Absolwentka warszawskiej rocznej Akademii koloru i stylu Artist of Style na poziomie Master Class. Uczy Kobiety jak świadomie budować swój wizerunek.

Ma 20 letnie doświadczenie w komunikacji, kontaktach z klientami, budowaniu relacji zgodnie z etykietą biznesową. Organizuje eventy i wydarzenia, w tym te dla kobiet przedsiębiorczych.

www.izabelajakubek.pl

https://www.instagram.com/swiadome_kreowanie_wizerunku_/

https://www.instagram.com/akademia_kobiet_z_klasa/

https://pl.linkedin.com/in/izabela-jakubek-kreowanie-wizerunku-79289b204

https://www.facebook.com/iza.jak.1

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zdrowie stóp ma ogromne znaczenie dla ogólnej kondycji i komfortu…