Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy na dmuchańcach?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy na dmuchańcach

Dmuchańce są hitem ostatnich lat i dzieci je kochają. Dobra zabawa może okazać się jednak śmiertelnie niebezpieczna! Czy wiesz, co zrobić aby twoje dziecko bawiło się bezpiecznie?

Dmuchańce – dlaczego dzieci je tak bardzo kochają?

Odpowiedź jest bardzo prosta: dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Widząc duże, kolorowe, dmuchane zjeżdżalnie czy place zabaw zapominają o całym świecie. Biegną co sił, aby szybciej niż konkurencja skorzystać z tej atrakcji. Dzieci podczas beztroskiej zabawy na dmuchańcu rozładowują swoją energię, uwalniają się w nich endorfiny (hormony szczęścia), które sprawiają, że są szczęśliwsze. A co my jako rodzice możemy zrobić? Pozwolić im na to! Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i wspomaga ich rozwój. Nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Ruch jest pożądany tak naprawdę w każdej formie: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, skakanie. Wszystko to składa się na kształtowanie odpowiednich nawyków jakich dzieci nabierają i które pomogą im uniknąć wielu schorzeń w dorosłym życiu.

Według Raportu o stanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce w ramach projektu Global Matrix 4.0 opublikowanego w 2022 roku na activehealthykids.org wynika, że poziom aktywności fizycznej jeszcze przed Covidem-19 był słaby. Po pandemii te dane jeszcze bardziej się zaniżyły. Raport podkreśla rolę, jaką spełniają samorządy we wsparciu rodziców i opiekunów w kształtowaniu odpowiednich nawyków u najmłodszych. A co mówią dane? Nie napawają optymizmem. Zaledwie 16,8 % polskich dzieci i młodzieży jest intensywnie lub umiarkowanie aktywna co najmniej przez 60 minut dziennie w przeciągu 7 dni. Statystyki mają tendencję spadkową i w ciągu najbliższych kilku lat coraz więcej dzieci będzie się zmagało z otyłością, problemami z koordynacją ruchową, a także ze spadkiem swojej samooceny.

Korzyści wynikające z użytkowania dmuchańców

Tak samo jak dbamy o to, co nasze dziecko je, jak jest ubrane i czym się bawi, powinniśmy zadbać o jego czas wolny. I wcale nie chodzi o zapełnienie mu kalendarza zajęciami dodatkowymi, ale o coś znacznie ważniejszego. O poświęcenie mu UWAGI. Wspólne spędzanie czasu da mu poczucie bezpieczeństwa, miłości i tego, że jest ważne. Jeśli nie wiesz jak możesz zagospodarować czas wolny swojej pociechy to koniecznie pomyśl o zabawie na dmuchańcach. Te dmuchane zamki i zjeżdżalnie są hitem ostatnich lat.

autor Błażej Żuk

Korzyści jakie wynikają z zabawy to m.in.:

 • Poprawa samopoczucia,
 • Wzrost endorfin,
 • Rozładowanie negatywnych emocji,
 • Trening całego ciała
 • Lepsza koordynacja ruchowa i równowaga,
 • Większa świadomość swojego ciała.

Regularne skakanie na dmuchańcu wpływa pozytywnie na wydolność fizyczną, przez co zwiększa się wytrzymałość organizmu, a także w konsekwencji buduje się odporność.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dmuchańce są coraz częściej wynajmowane na wszelakiego rodzaju imprezy typu urodziny, komunie, wesela. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzieci częściej wybierają je niż inne atrakcje, np. malowanie twarzy.

Zabawa na dmuchańcach jest idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.  Decydując się na wynajem dmuchańca zwróć uwagę na kilka podstawowych aspektów takich jak:

 • Ubezpieczenie OC – każda firma lub osoba prywatna wynajmująca dmuchańca powinna posiadać OC. Jeśli go nie ma, nawet nie zwracajcie uwagi na takie urządzenia, po prostu ich nie wynajmujcie.
 • Cena – często to ona determinuje nasze decyzje. Ale pamiętajcie: tanio, nie zawsze znaczy dobrze. Przy ofertach za 200 czy 300 zł wynajmu za cały dzień powinna się Wam zapalić lampka ostrzegawcza. To są kwoty poniżej jakichkolwiek kosztów, wynajmujący nie zarabia i jest duża szansa na to, że urządzenie może nie mieć OC, odpowiednich dokumentów, przeszkolonych pracowników,
 • Umowa – must have przy wynajmie urządzenia. Umowa zabezpiecza nie tylko wynajmującego, ale również drugą stronę. Ktoś Wam oferuje wynajem bez umowy? Nie korzystajcie z jego usług. Załącznikami do umowy powinna być specyfikacja urządzenia, instrukcje użytkowania, odpis DTR oraz odpis orzeczenia technicznego.

Niezależnie czy decydujesz się na wynajem z obsług czy bez istnieją fundamentalne zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Prawidłowe użytkowanie jest kluczową kwestią i zapobiega nieszczęśliwym wypadkom czy kontuzjom. Rodzice powinni zadbać o to, aby ich pociechy przede wszystkim były odpowiednio ubrane. Na pierwszym miejscu są skarpetki – ułatwiają ślizg podczas zjazdu, co zapobiega wykręceniu stopy. Idealnie jeśli dziecko będzie miało długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Dzięki temu uniknie bolesnych otarć. Tak naprawdę dziecko bez skarpetek nie powinno wchodzić na dmuchańca. Podyktowane jest to też kwestią higieny, jeśli nie masz ich przy sobie, zapytaj o nie obsługę. Jest duża szansa, że będą je mieć w sprzedaży.

autor Błażej Żuk

A czego nie wolno na dmuchańcu?

Jest kategoryczny zakaz wnoszenia jedzenia i picia. Dodatkowo dzieci nie powinny mieć na sobie opasek, bransoletek, okularów ani innych ostrych elementów, które stanowią zagrożenie dla innych dzieci oraz dla samego dmuchańca.             Dzieci podczas zabawy nie powinny:

 • popychać się,
 • ścigać,
 • wychylać się za bandę,
 • wciskać w kolejkę na schodkach,
 • skakać na półce zjazdowej (u samej góry),
 • zjeżdżać głową w dół,
 • zjeżdżać w kilka osób,
 • podchodzić do dmuchawy (z tyłu dmuchańca).

A co jeszcze może zepsuć zabawę na dmuchańcu?

Pogoda – ona determinuje czy i w ogóle będzie możliwość go rozłożyć. Najbardziej niebezpieczne jest gwałtowne załamanie pogody – porywisty wiatr oraz opady deszczu. Wtedy należy szybko ściągnąć dzieci z dmuchańca, wyłączyć pompę, złożyć urządzenie i zabezpieczyć je. Znane są przypadki, kiedy silny wiatr porwał dmuchańca z bawiącymi się na nim dziećmi, np. w 2021 roku w Australii czy we wrześniu 2023r. w Tarnowskich Górach. Niektórych sytuacji nie można uniknąć, natomiast należy zawsze obserwować pogodę, która potrafi się szybko zmienić i reagować na zmieniające się warunki pogodowe, a nie czekać do samego końca. Po burzy, można znowu korzystać z dmuchańca. Należy go w tym celu rozłożyć i wysuszyć.

Sezon letni coraz bliżej. Planujesz komunię, urodziny lub wesele? Myślisz o tym, jak zapewnić dzieciom super frajdę? Chcesz, żeby spędziło czas aktywnie ze swoimi przyjaciółmi? Dmuchańce to jest świetna opcja, ale pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które wyżej wypisałam. Dzięki temu będziesz świadoma i ze spokojem podejdziesz do tematu wynajmu.

Autorka artykułu

Joanna Gurdek-Żuk

Właścicielka Agencji Eventowej Kids&Jump Best Events.

Ukończyłam 2 kierunki studiów, byłam prelegentką podczas Forum Branży Eventowej.

Pokazuję w jaki sposób zarabiać na dmuchańcach. Napisałam pierwszego w Polsce ebooka o „Podstawach Biznesu Dmuchanego”. Od 2012 roku prowadzę Restaurację wraz z Centrum Rekreacji. Interesuję się coachingiem, mentoringiem i wsparciem kobiet w ich rozwoju. Kocham podróże oraz nieustannie rozwijam się zawodowo. Chcę w przyszłości napisać artykuł dla Forbes.

www.dmuchanybiznes.pl

Share