Przewodnik po ciąży, czyli kalendarz ciąży

Ciąża to niezwykły okres przygotowujący młodych rodziców na nowy etap w ich życiu. W tym czasie następuje długa lista zmian, dotycząca nie tylko ciała, ale również psychiki. Rewolucji poddawana jest nawet relacja pary, z punktem kulminacyjnym następującym po porodzie dziecka. O wszystkich tych niesamowitych zmianach, zazwyczaj pięknych, ale często trudnych, można przeczytać w kalendarzu ciąży czy Przewodnik po ciąży.

Przełomowe momenty w ciąży

Każda ciąża jest inna, nawet w przypadku konkretnej kobiety. Zarówno zmiany fizyczne, jak i emocjonalne odbierane są w inny sposób. Przyszła mama może mieć odmienne doświadczenia, uzależnione od wielu czynników. Trudno w tym temacie coś przewidywać lub być czegokolwiek pewną. Należy poddać się prawom natury i dać się prowadzić zmianom, oczekując najlepszego.

Mimo tego bardzo indywidualnego charakteru ciąży, istnieje wiele czynników, które sprawiają, że oczekiwanie na dziecko w przypadku wielu par jest w gruncie rzeczy podobne.

Na przestrzeni 9 magicznych miesięcy pojawiają się charakterystyczne etapy, ważne wydarzenia wypadające na odmienne tygodnie ciąży – 10 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży i inne. Dla kobiety mogą one oznaczać kolejno: po raz pierwszy usłyszenie bicia serca dziecka, poczucie ruchów płodu, obejrzenie maluszka twarzy podczas badania 3D, itd.  Każda przyszła mama doświadcza ważnych momentów w indywidualnym momencie.

Ile właściwie trwa ciąża?

Przyjęło się sądzić, że przeciętna ciąża trwa 40 tygodni. Czas ten liczy się od dnia ostatniej miesiączki. Dlaczego? Ponieważ termin ten co do zasady jest prostszy do wyznaczenia niż dzień owulacji i tym sposobem poczęcia dziecka.

To, że każdy kalendarz ciąży ma 40 tygodni nie oznacza, że każda ciąża tyle trwa. Czasami do rozwiązania dochodzi już w 37 tygodniu ciąży, innym razem w 39 lub 42  tygodniu ciąży.

Niekiedy poród nieoczekiwanie następuje przed terminem, kiedy płód jeszcze nie jest gotowy do życia poza łonem matki. Na szczęście dzięki nowoczesnym aparaturom i dobrze rozwiniętej medycynie udaje się zapewnić dziecku odpowiednie warunki do życia.

Czego można się spodziewać podczas tych 40 tygodni?

40 tygodni to stosunkowo krótki czas, jeśli uwzględnimy skalę zmian, która w tym okresie następuje.

Rosnący brzuch to wbrew pozoru nie najważniejsze, co w tym okresie obserwujemy. Właściwie nie ma układu, który by w okresie ciąży się nie zmieniał. Każdy system organów zaczyna funkcjonować odmiennie, a każda komórka kobiecego ciała zostaje podporządkowana celowi, który przyświeca organizmowi – stworzenia najlepszych warunków do rozwoju płodu. Cały organizm zaczyna się dostosowywać do nowego zadania.

Wszystkie te rewolucje biologiczne często są przyczyną gorszego samopoczucia przyszłej mamy. Odpowiadają za mdłości, wzdęcia, zaparcia, szybkie męczenie się, senność, wyższe lub niższe ciśnienie krwi, większy lub mniejszy apetyt, itd.

Jednak to nie wszystko. Zmiany hormonalne sprawiają, że zmienia się również podejście kobiety do wielu tematów. Można zauważyć kształtowanie się odmiennego systemu wartości, zmienia się hierarchia, a czasami nawet temperament. Przyszła mama staje się bardziej wrażliwa, pełna empatii, odczuwa instynkt wicia gniazda, jej psychika przygotowuje się do wielkiego wyzwania, jakim jest opieka nad małym dzieckiem.

Wszystkie te zmiany – zarówno psychiczne, jak i fizyczne – opisywane są szczegółowo w kalendarzu ciąży, lekturze obowiązkowej dla każdej przyszłej mamy.

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Moje artykuły znajdziesz w serwisie – sosrodzice.pl
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Myśl o remoncie przyprawia o mdłości. Jeszcze się nie zaczął,…