Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne – co wybrać?

Wybierając rolety myślimy automatycznie o roletach wewnętrznych. Rolety zewnętrzne nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce, ponieważ wiele osób nie ma świadomości tego, jak wiele korzyści przynosi ich instalacja. Czym różnią się od siebie i na które się zdecydować?

Na te inne pytania postaramy się odpowiedzieć z producentem rolet Agatarolet.pl z Katowic.

Montaż Rolet

Podstawową różnicą jest oczywiście ta wynikająca z samych nazw, czyli miejsce montażu. Rolety wewnętrzne znajdują się wewnątrz domu, gdzie mogą być zamocowane na różne sposoby. Metody inwazyjne wymagają wiercenia w ramie okna lub ścianach, natomiast bezinwazyjne wspomagane są specjalnymi uchwytami i nie wymagają większych ingerencji w otoczenie okna. Rolety zewnętrzne natomiast są mocowane odpowiednio na zewnętrznej stronie okna i elewacji domu. Z montażem rolet wewnętrznych nie ma najczęściej żadnych problemów, ale przy zakładaniu tych zewnętrznych można napotkać pewne trudności. Montaż niektórych rolet jest możliwy jedynie za sprawą umieszczenia tej kwestii w projekcie domu. Mogą więc nie pasować do gotowych już budynków. Należy mieć to na względzie i poszukiwać tzw. rolet adaptacyjnych.   

Ochrona przed słońcem

Rolety chronią pomieszczenia nie tylko przed rażącymi promieniami słonecznymi, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem. Jest to szczególnie przydatne w mieszkaniach usytuowanych na wysokich piętrach, od strony południowej – w upalne dni trudno w nich wytrzymać. Rolety wewnętrzne mogą być wykonane z materiałów o najróżniejszej transparentności i właściwościach. Można znaleźć wśród nich takie, które zupełnie zaciemniają pomieszczenia i odbijają światło słoneczne. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką roletę, np. w sypialni, nie gwarantuje ona zbyt wielu opcji dostosowywania światła. W pokojach, w których potrzebujemy nieco większej swobody w manipulowaniu oświetleniem, warto zdecydować się na dodatkowe rolety zewnętrzne. Te zawsze wyciemniają pomieszczenie w zupełności i mogą zupełnie zabezpieczyć wnętrze przed nagrzewaniem, więc można je zasuwać nocą. W ciągu dnia bardziej funkcjonalne będą transparentne, wewnętrzne. Różne właściwości tych rolet można skutecznie i korzystnie połączyć.

 Ograniczenie widoczności

Rolety pełnią często także funkcję osłony naszego wnętrza przed wzrokiem osób trzecich. Tutaj ponownie należy wspomnieć o tym, że rolety wewnętrzne oferują naprawdę szeroką gamę rozwiązań. Dobrze dobrany materiał może wpuszczać dużo światła do pomieszczenia, aby skutecznie chronić naszą prywatność. Są jednak pomieszczenia, w domu, czy np. w firmie, które szczególnie powinny być osłonięte przed wścibskimi spojrzeniami. W takiej sytuacji rolety zewnętrzne zapewnią podwójne zabezpieczenie i stuprocentową pewność, że ma się pełną prywatność. Podobnie jak w kwestii zabezpieczenia przed słońcem, ich funkcja zupełnego zasłonięcia może być śmiało połączona z bardziej przejrzystymi roletami, jeśli na zupełnym odcięciu od świata zależy nam jedynie w wybranych godzinach.

Dodatkowe zabezpieczenie

Tę właściwość gwarantują jedynie rolety zewnętrzne. Mogą bowiem pełnić dodatkowe zabezpieczenie domu. Statystycznie włamania bardzo często odbywają się właśnie przez okna. Rolety wykonane z grubego PCV i innych odpornych materiałów stanowią skuteczną barierę dla złodziei. Każda dodatkowa metoda na uniknięcie ogromnych strat i zagrożenia życia jest na wagę złota. Przydadzą się więc w domu, a także w firmie czy biurze. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Dbałość o budżet

Rolety zewnętrzne są zdecydowanie droższe od tych wewnętrznych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że mogą mieć wpływ na oszczędności i zadbać o domowy budżet. Wspomniane wcześniej zabezpieczenie przed włamaniami jest oczywiście jednym z dowodów, ale są także bardziej codziennie i prozaiczne sytuacje, w których rolety zewnętrzne pomogą nam zaoszczędzić. Zimą stanowią bowiem dodatkową warstwę izolującą mieszkanie od niskich temperatur. Dzięki temu z pewnością widocznie zmniejszą się opłaty za ogrzewanie.

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne pełnią różne funkcje, ale wcale nie znaczy to, że trzeba między nimi wybierać. Warto rozważyć montaż obu rodzajów – wtedy mogą świetnie się uzupełniać!

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dzień Dziecka to świetna okazja, żeby odciągnąć nasze pociechy od…