Seks w ciąży – czy współżycie w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas dla przyszłych rodziców. Towarzyszy mu radość, podekscytowanie, ale też wiele obaw i wątpliwości. Często pojawiające się pytania, to te związane z życiem intymnym. Czy można współżyć w ciąży? Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla mamy i dziecka? Poniżej rozwiewamy te wątpliwości.

Współżycie w czasie ciąży to w dalszym ciągu temat tabu. Mimo iż seks to przecież naturalny element każdego związku, kiedy mówimy o zbliżeniach w czasie ciąży, wciąż brakuje edukacji na ten temat. Na szczęście to się zmienia. Wiedzę na temat seksu w ciąży pary obecnie mogą czerpać z książek, publikacji na portalach medycznych oraz blogów parentingowych. Coraz chętniej zasięgają również opinii lekarzy prowadzących ciąże. Ciekawe artykuły na temat seksu znajdziecie na Welbi. 

Czy można współżyć w czasie ciąży?

Lekarze zgodnie twierdzą, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by uprawiać seks w ciąży. Współżycie w ciąży jest nie tylko dopuszczalne i bezpieczne, ale wręcz wskazane. Jest doskonałym sposobem na umocnienie więzi partnerów, a wytwarzające się podczas miłosnych uniesień endorfiny mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Seks w I, II i III trymestrze ciąży

Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania natury medycznej, to pary mogą bezpiecznie się kochać we wszystkich trzech trymestrach ciąży. Zdarza się jednak, że w pierwszym trymestrze kobiety odczuwają spadek libido spowodowany porannymi nudnościami, wymiotami i bolesnością piersi. Początek ciąży to dla przyszłych mam również etap skrajnych emocji i lęku o swoje zdrowie i utrzymanie ciąży. Jest to czas, kiedy swoją uwagę skupiają bardziej na sobie i dziecku, często zapominając o potrzebach partnera.

Drugi trymestr ciąży to etap, kiedy uciążliwe dolegliwości ustępują, a kobieta zaakceptowała już swój odmienny stan. Ciało staje się bardziej krągłe, a piersi się powiększają. W tym czasie kobieta może odczuwać większy popęd seksualny i cieszyć się wraz z partnerem z satysfakcjonującego seksu.

W trzecim trymestrze organizm kobiety przygotowuje się do porodu. Powiększający się brzuch sprawia, że niektóre pozycje są niewygodne. A dolegliwości takie jak: bóle pleców, zwiększona masa ciała i obrzmienia mogą skutecznie obniżyć popęd seksualny kobiety. Na końcowym etapie ciąży dobrym pomysłem na utrzymanie więzi z partnerem są rozmowy, przytulanie i całowanie.

Kiedy współżycie w ciąży może być niebezpieczne?

Zdarzają się przypadki, kiedy wskazane może być unikanie współżycia w ciąży. Należą do nich:

  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • ciąża zagrożona poronieniem, 
  • przebyte wcześniej poronienie, 
  • przodujące łożysko, 
  • nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych, 
  • skrócenie szyjki macicy zagrożone porodem przedwczesnym, 
  • odpłynięcie płynu owodniowego, 
  • ciąża mnoga (w wielu przypadkach). 

Swoją czujność kobieta powinna również wykazać, kiedy przez kilka dni po współżyciu będą się utrzymywały u niej objawy takie jak: ból w podbrzuszu oraz brunatno-czerwona wydzielina z pochwy. W przypadku wątpliwości, najlepiej zawsze się skonsultować z lekarzem.

Jakie są najwygodniejsze pozycje do współżycia w ciąży?

Najlepsze pozycje seksualne to takie, które na poszczególnych etapach ciąży będą dla partnerów komfortowe i bezpieczne. Może się okazać, że pozycje preferowane przed ciążą lub na początkowym jej etapie, z czasem będą niewygodne lub zagrażające życiu dziecka. Należy unikać pozycji klasycznej, czyli gdy kobieta leży na plecach (tzw. pozycji misjonarskiej). W drugim i trzecim trymestrze ciąży idealne pozycje to: kobieta na partnerze, pozycja na jeźdźca, stojąca, a także  pozycje tylne, np. siedząca tylna, kolankowo-łokciowa (tzw. na pieska) oraz na boku ( tzw. pozycja na łyżeczkę).

Źródła:

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu. 

Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś, Seksualność kobiet w ciąży, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 85–90.

Anna Abramowska

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pozycjonowanie, SEO, TOP 10 – te wyrażenia są nam znane…