Sexy przyszła mama? Czemu nie!

Ciąża to jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Przyszła mama nie tylko może, ale wręcz powinna czuć się dobrze w swojej skórze. Jak zmienia się ciało w tym szczególnym czasie? W jaki sposób zmieniają się piersi w ciąży, a jak inne części ciała? I wreszcie: jak mądrze dbać wtedy o urodę?

Ciąża – apogeum kobiecości?

Nieprzypadkowo mówi się o ciąży, że to wyjątkowy czy wręcz błogosławiony stan. Kobieta, która spodziewa się dziecka, emanuje kobiecością. Istotną rolę odgrywają tu estrogeny, żeńskie hormony płciowe, które nazywa się właśnie „hormonami kobiecości”. Pod ich wpływem kobiece ciało zaczyna się zaokrąglać. Cera staje się błyszcząca i promienna, włosy – gęstsze. Te pozytywne zmiany widać szczególnie w II trymestrze, zwłaszcza jeśli I trymestr był dla ciężarnej kobiety trudnym doświadczeniem.

W ciąży, również pod wpływem działania hormonów, wyraźnie wzrasta ochota na seks. Natura tak to sprytnie wymyśliła, że hormony podnoszące libido wydzielają się przede wszystkim w II trymestrze, który jednocześnie uchodzi za najbezpieczniejszy (mijają ciążowe dolegliwości, a do rozwiązania jest jeszcze daleko). Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, przyszła mama zwykle czuje się atrakcyjna, ma dużo energii i większą niż w pierwszych tygodniach ochotę na bliskość z partnerem.

Ciążowe krągłości nie tylko na brzuchu

Ciało kobiety, która spodziewa się dziecka, zmienia się diametralnie w ciągu tych szczególnych 9 miesięcy. Nie można jednoznacznie określić, w którym momencie zaczyna być widoczny ciążowy brzuszek: u niektórych kobiet jest to 3–4 miesiąc, u innych później. Jednak ciążowe krągłości to nie tylko powiększający się brzuch: to również zaokrąglenia w innych partiach ciała, co także ma związek z działaniem hormonów. Wyraźnie powiększają się piersi i biodra, zaokrąglają ramiona, a twarz staje się pełniejsza.

sexi mama

Uwaga! W ciąży wiele kobiet skarży się na zatrzymywanie wody w organizmie (szczególnie pod koniec III trymestru). Mogą się wtedy pojawić obrzęki kończyn dolnych. Jeśli wystąpią one wcześniej, a zwłaszcza jeżeli staną się dla ciężarnej dotkliwe, warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Jak zmieniają się piersi w ciąży

Piersi w ciąży to druga po brzuchu część ciała kobiety, która wyraźnie zmienia się w ciągu 9 miesięcy. Piersi nie tylko się powiększają – brodawki mogą ściemnieć, czasem bywają tkliwe. Na tkliwość i bolesność piersi oraz brodawek skarżą się przede wszystkim kobiety w I trymestrze. Niekiedy to jeden z pierwszych objawów świadczących o tym, że kobieta spodziewa się dziecka.

Kiedy piersi w ciąży zaczynają rosnąć? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zwykle kobiety widzą różnicę w wielkości piersi w II trymestrze. Piersi w tym czasie przygotowują się do produkcji pokarmu, więc tkliwość i bolesność mogą się utrzymywać. Z czasem niezbędna staje się zmiana biustonosza – przede wszystkim na większy, ale nierzadko również na miękki, jeśli dotąd nosiłaś staniki usztywniane.

Dbanie o urodę w ciąży

Każda kobieta powinna czuć się komfortowo w swojej skórze. Trzeba przy tym podkreślić, że uroda w ciąży zmienia się niekiedy na niekorzyść – szalejąca gospodarka hormonalna może spowodować, że włosy zaczną się przetłuszczać, a na twarzy pojawią się wypryski. Być może konieczna okaże się zmiana używanego dotąd kremu, ale tutaj uwaga: w ciąży nie należy stosować kosmetyków z retinolem ani z innymi pochodnymi witaminy A. Wskazana może też być zmiana szamponu.

Jeśli chcesz zadbać o urodę w ciąży, pamiętaj o zdrowym odżywianiu i wypijaniu co najmniej 2–2,5 litra płynów dziennie. O ile lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz kontynuować aktywność fizyczną (dostosowaną do twoich możliwości).

Dobrą praktyką od pierwszych tygodni ciąży jest stosowanie kremu albo balsamu przeciw rozstępom. Takim kosmetykiem należy smarować nie tylko brzuch – pamiętaj, że piersi w ciąży zwykle znacznie się powiększają, również więc tutaj warto systematycznie (optymalnie 2 razy dziennie) stosować kosmetyki chroniące skórę przed rozstępami i przesuszeniem. Zmorą ciężarnych kobiet bywa także cellulit – w tym przypadku zalecane są regularne masaże, na przykład szorstką rękawicą z dodatkiem łagodnej oliwki.

Kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna się wysypiać, spacerować (ruch na świeżym powietrzu doskonale dotlenia organizm) oraz unikać stresu – te aspekty mają wpływ nie tylko na jej zdrowie i dobrostan psychiczny, ale również na urodę.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Masz wrażenie, że wchodzenie po schodach sprawia Ci coraz większy…