Skuteczna ochrona iglaków – sprawdzone sposoby
Iglaki to jedne z częściej wykorzystywanych roślin ogrodowych. Są dość łatwe w uprawie, więc poradzi sobie z nimi nawet niedoświadczony gospodarz. Niestety, jak każdy przedstawiciel ogrodowej flory, także i iglaki mogą chorować.
Lepiej zapobiegać
Leczenie drzewek iglastych może być trudne i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Lepiej zadbać o nie zawczasu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie produktów ochronnych, na przykład tych marki Substral. Dobrze dobrany środek zwalczy większość chorób, a przy okazji zadziała owadobójczo, co pomoże w walce z mszycami. Wszelkiego rodzaju opryski najlepiej wykonywać po zimie, by nie wpłynąć negatywnie na odporność drzewek i krzaków. Warto również regularnie usuwać zniszczone i martwe gałązki. Bardzo często to właśnie od nich rozpoczyna się rozprzestrzenianie choroby na pozostałą część rośliny.
Niebezpieczne grzyby
Iglaki są na ogół roślinami, które należą do grona tych zdrowszych. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie omijane przez choroby. Najczęściej atakują je pleśń i grzyby. Przykładowo w czasie zimy konieczne jest regularne zdejmowanie z gałęzi śniegu. W innym przypadku może rozwinąć się na nich tak zwana brunatna pleśń śniegowa.
Inną częstą występującą u iglaków chorobą jest fytoftoroza. Jest ona niezwykle niebezpieczna, ponieważ może spowodować obumieranie pędów. To, jak łatwo się domyślić, w konsekwencji oznacza zniszczenie całej rośliny. Pomocne w przypadku tej choroby będą oczywiście opryski. Jeśli jednak na drzewach pojawią się jej pierwsze oznaki, miejsca zapalane należy jak najszybciej odciąć.
Rdza ma bardzo łatwe w rozpoznaniu symptomy.
Najczęściej na igłach pojawiają się przebarwienia w żółtym odcieniu. Warto wiedzieć, że nie wystarczy usunięcie chorych elementów. Ważne jest to, by na miejsce odcięcia użyć maści ogrodniczej. Konieczne będzie również wykorzystanie środków, które pomagają w walce z rdzą na iglakach.
Skuteczna ochrona przed szkodnikami pozwoli na długo cieszyć się urokami iglaków w ogrodzie. Można stworzyć z nich naprawdę piękne kompozycje. Doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych ogrodach.
Artykuł sponsorowany