Świetnie smakują i służą zdrowiu, czyli dlaczego warto jeść śliwki suszone
Kochasz owoce? A może szukasz zdrowego zamiennika dla batonów lub słodkich przekąsek? Postaramy się przekonać was do sięgnięcia po suszone śliwki.
Polskie owoce są niezwykle smaczne i zdrowe, najbardziej wartościowe będą oczywiście te sezonowe. Na szczególną uwagę zasługują śliwki, które wyśmienicie smakują zarówno w wersji surowej, jak i suszonej. Wspaniale sprawdzają się w formie przekąski lub jako dodatek do wielorakich potraw i deserów. Można z nich wyczarować mnóstwo przepysznych smakołyków. Co więcej, mają korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlatego warto po nie regularnie sięgać.
Śliwki suszone to samo zdrowie
Suszone śliwki to bogactwo witamin i minerałów, antyoksydantów i szeregu fitoskładników. Warto zrobić sporo zapasów, gdy są dostępne w sezonie, po czym spożywać je przez całą zimą i wiosnę, aż śliwy ponownie obrodzą. Suszona śliwka nie zajmuje wiele miejsca, jest łatwa w przechowywaniu. Zamiast sięgać po chemiczne multiwitaminy z apteki, warto codziennie raczyć podniebnie smaczną i zdrową śliwką. Co więcej, po ich wysuszeniu ilość składników odżywczych ulega zagęszczeniu. Śliwki zawierają witaminę A, E, K i C. Nie brakuje też w nich witamin z grupy B – C1, B2, C3 i B6. Jest to źródło kwasu foliowego i pantotenowego, potasu, fosforu, wapnia, magnezu i cynku.
Dlaczego warto sięgać po śliwki suszone?
Śliwki suszone okazują się nieocenione przy problemach z zaparciami. Stanowią naturalny środek przeczyszczający, usprawniają przemianę materii i regulują wypróżnienia. Owoce te sprzyjają zachowaniu smukłej sylwetki i ułatwiają pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Można je wobec tego polecić osobom odchudzającym się. Zawierają sporo błonnika, który pobudza metabolizm i stabilizuje poziom cukru we krwi, zapewnia też uczucie sytości na długi czas. Takie suszone owoce wykazują działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i osteoporozy.
Jak można je jeszcze wykorzystać?
Śliwkę suszoną można jeść jako przekąskę lub dodać je do wypieków. Świetnie sprawdzają się w ciastach, piernikach, muesli, jogurcie. Można je dodawać również do dań mięsnych, świetnie sprawdzają się jako jeden ze składników farszu czy pasztetu. Suszone owoce wykorzystuje się do zrobienia domowej nalewki – działa rozgrzewająco, ma korzystny wpływ na układ trawienny. Do jej przygotowania wystarczą suszone śliwki i wódka.
Artykuł sponsorowany