Szkarlatyna u dziecka – zapomniana choroba znowu groźna!

Szkarlatyna, zwana także płonicą, jest jedną z chorób zakaźnych wywołanych przez paciorkowce. Atakuje głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Słuch o szkarlatynie zaginął na jakiś czas, ale naukowcy są pewni – epidemia tej wysoce zakaźnej choroby może wrócić w każdej chwili. Sprawdź, jak leczyć szkarlatynę u dzieci i czy istnieje sposób, aby się przed nią uchronić!

Zachorowanie na niektóre choroby zakaźne typowe dla wieku dziecięcego bywa nieuniknione. Okazuje się, że nieco zapomniana szkarlatyna znowu zaczyna atakować najmłodszych. Niestety jest to jedna z chorób, na które nie ma szczepionki. Objawy szkarlatyny u dziecka pojawiają się stosukowo szybko od momentu zakażenia. Głównym objawem choroby są czerwone zmiany dermatologiczne, od których zresztą wzięła się nazwa tej jednostki chorobowej. Mimo, iż na płonicę chorują zwykle dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, choroba ta może dotknąć także osoby dorosłe. Co więcej, przejście przez szkarlatynę w wieku dziecięcym nie gwarantuje odporności na całe życie, jak ma to zwykle miejsce w przypadku ospy czy odry. Sprawdź, jak rozpoznać objawy płonicy u swojego dziecka i co należy zrobić, gdy dziecko zachoruje!

Jakie są objawy szkarlatyny u dziecka?

Główną przyczyną szkarlatyny u dzieci są bakterie paciorkowca z grupy A. Szkarlatyna, inaczej zwana płonicą, jest groźną chorobą – nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. O szkarlatynie mówi się, że jest chorobą wieku dziecięcego, ale przypadki jej występowania u dorosłych są coraz częstsze. Do typowych objawów szkarlatyny u dziecka należą:

  • wysypka i czerwone wykwity skórne,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zaczerwienienie gardła,
  • malinowy odcień języka (często z białym nalotem),
  • ból głowy,
  • wymioty,
  • bardzo wysoka temperatura ciała,
  • przyspieszone tętno,
  • dreszcze.

Objawy zakażenia często są gwałtowne i wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Zlekceważenie objawów może skutkować poważnymi zaburzeniami pracy układu krwionośnego, a nawet zapaleniem mięśnia sercowego.

Jak wygląda leczenie szkarlatyny?

Objawy płonicy powinny natychmiastowo zostać zgłoszone lekarzowi pierwszego kontaktu. Jedynym sposobem wyleczenia szkarlatyny jest doustne podanie antybiotyku. Lekarz, który dobiera antybiotykoterapię, może także przypisać dodatkowe leki łagodzące pozostałe objawy choroby. Bardzo ważnym elementem leczenia płonicy jest odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Leczenie szkarlatyny z reguły nie wymaga hospitalizacji, ale w niektórych skrajnych przypadkach, gdy objawy choroby stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dziecko wraz z rodzicem lub opiekunem musi zostać poddane opiece szpitalnej.

Szkarlatyna – możliwe powikłania pochorobowe

Szkarlatyna jest jedną z chorób zakaźnych, które mogą powracać nawet kilkanaście razy w ciągu całego życia. Niestety chorobie nie da się zapobiec. Jedynym sposobem walki z chorobami takimi jak szkarlatyna jest wzmacnianie funkcji obronnych organizmu. Niedoleczona szkarlatyna może skutkować pojawieniem się bardzo poważnych powikłań w postaci zapalenia płuc, mięśnia sercowego, nerek, węzłów chłonnych czy ucha środkowego.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
„W obłokach przed burzą (ꓷꓯⴗꓛ)” to mój najnowszy e-book, który…