Tabletka dzień po – jak działa i kiedy ją stosować?
Tabletka dzień po to obecnie jedyne dostępne w Polsce rozwiązanie, które w legalny sposób pozwala uniknąć ryzyka niechcianej ciąży. Jej działanie nie jest tożsame z działaniem tabletek wczesnoporonnych, ponieważ tabletka dzień po nie przerywa ciąży, ale w ogóle nie dopuszcza do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. W Polsce tabletkę dzień po od 2017 roku można kupić jedynie na receptę.
Kiedy sięga się po tabletkę dzień po?
Tabletka dzień po to rozwiązanie awaryjne, absolutnie nie można stosować tego leku jako formy doraźnej antykoncepcji. Po takie rozwiązania sięga się jedynie w określonych warunkach, najczęściej w przypadku podejrzenia, że inna metoda antykoncepcji zawiodła (np. podczas stosunku pękła prezerwatywa, ze względu na stan zdrowia pacjentki tabletka antykoncepcyjna mogła nie zadziałać). Jeśli daliście się ponieść chwili i odbyliście stosunek bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, a cykl partnerki wskazuje, że mogło dojść do zapłodnienia, również warto rozważyć to rozwiązanie.
Po tabletki dzień po sięga się również w przypadku, gdy do stosunku doszło bez zgody kobiety. Wypisanie recepty na tabletkę dzień po jest więc zawsze poprzedzone mniej lub bardziej rozbudowanym wywiadem lekarskim, który ma służyć ustaleniu, czy zachodzi konieczność skorzystania z tego rozwiązania. Podobnie jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, lekarz ze względu na klauzulę sumienia ma prawo odmówić wypisania recepty. Z tego powodu, przed wizytą, warto upewnić się, czy dany lekarz nie korzysta z tej klauzuli albo skorzystać z usług zdalnej przychodni i recepty online.
Jak działa tabletka dzień po?
Tabletka „po” ma zapobiegać ciąży po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim czas przyjęcia leku. Obydwa dostępne na polskim rynku środki największą skuteczność gwarantują, jeśli pigułka zostanie przyjęta do 24 godzin po stosunku. Z każdą kolejną godziną ich skuteczność słabnie.
Dostępne w Polsce tabletki różnią się zawartymi z nich substancjami aktywnymi: levonorgestrelem (Escapelle) i octanem ulipsrystalu (ellaOne). Tabletkę z pierwszą substancją można przyjąć do 72 godzin (3 dni) od współżycia, a tabletkę z octanem uliprystalu do 120 godzin (5 dni) po stosunku:
Tabletka dzień po a środki wczesnoporonne
Tabletka dzień po nie działa analogicznie ja tabletki wczesnoporonne. Te drugie, na co wskazuje sama ich nazwa, prowadza do poronienia. Poronienie zaś to przerwanie ciąży. Żeby można było mówić o ciąży, musi dojść do implementacji, zagnieżdżenia się zarodka, a właśnie temu przeciwdziała tabletka dzień po. Oznacza to, że ma ona działanie antykoncepcyjne (mimo że stosuje się ją po stosunku), a nie wczesnoporonne. Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, tabletka dzień po nie zadziała poronnie, wręcz przeciwnie – podtrzyma ciążę.
Artykuł sponsorowany