Uprawa maliny – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Maliny to jedne z najstarszych znanych nam owoców. Od tysięcy lat wykorzystywane były w celach odżywczych, ale także i leczniczych. Maliny to jedne z najbardziej ulubionych owoców wśród Polaków. W rankingach zawsze utrzymują się w ścisłej czołówce. Uwielbiamy maliny nie tylko ze względu na ich smak, ale także na dobroczynne właściwości. Jak zatem wygląda uprawa malin?

Jak uprawiać maliny?

Uprawa malin nie jest trudna, zachować jednak należy pewne wymagania. Jeśli chodzi o plantacje to prowadzona jest w odpowiednio przystosowanych tunelach. Obiekty dostosowane są tak, aby przez cały rok tworzył się tam własny mikroklimat. Każda malina powinna być uprawiana w osobnym pojemniku, aby miała odpowiednią ilość przestrzeni. Pojemniki to najczęściej plastikowe doniczki postawione na nóżkach. Jest to ważne, aby uniemożliwić kontakt systemu korzeniowego z podłożem tunelu. Dzięki temu też, mamy pewność że nasza roślina nie zostanie zalana zbyt dużą ilością wody. Takie doniczki wypełnia się odpowiednim substratem np. kokosowym.

Maliny otrzymują odpowiednią ilość wody i różne składniki pokarmowe. Do tego wykorzystuje się system fertygacji, czyli połączenia nawadniania z nawożeniem. Jest to bardzo zautomatyzowany proces. W doniczkach umieszczone są kroplówki, które dodatkowo zapewniają wilgotność podłoża.  Warto wiedzieć, że podawanie pożywki, powinno odbywać się automatycznie. Czas podlewania i jego długość, powinna być uzależniona od temperatury i radiacji.

Jakie sadzonki wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo duża ilość różnych sadzonek do wyboru. Dostępne są takie z nagim korzeniem czy w pojemnikach. Znajdziesz odmiany letnie jak i te odporne na mróz. Warto sprawdzić jakość sadzonek, czy nie posiadają jakiś chorób czy grzybów.

Kiedy sadzić maliny?

Wielu ekspertów, poleca aby sadzić je jesienią,  od września do początku listopada. Sadzić należy je z odkrytymi korzeniami, aby miały czas na regeneracje. Młode krzewy można ściółkować. Niektórzy sadzą maliny na wiosnę.

Jakość i smak malin

To jakie sadzonki wybierzemy, kiedy je posadzimy i jak będziemy pielęgnować ma znaczenie, jeśli chodzi o smak malin. Owoce powinny także charakteryzować się odpowiednim kolorem trwałością pozbiorczą.

Jak chronić maliny?

Plantatorzy i działkowcy starają się, aby ich maliny spełniały kryteria najwyższej jakości. Ilość różnych środków ochrony roślin, powinna być minimalna. Najczęściej wykorzystuje się pożyteczne entomofagi, które pożywiają się różnymi owadami. Do zapylenia wykorzystuje się trzmiele, murarki czy pszczoły.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Przed nami powitanie Nowego Roku. Jaką stylizację wybrać na ten…