USG kolana – oto podstawowe badanie w przypadku wielu urazów

Drobne wypadki, urazy czy kontuzje sportowe. W każdym z tych przypadków może przydarzyć się złamanie, zerwanie lub nadwyrężenie dowolnego stawu. Często jest to nasza wina, jednak w wielu przypadkach nie można na to w żaden sposób poradzić. Na szczęście, po wszystkim możesz przystąpić do profesjonalnego leczenia, które postawi cię na nogi.

Najtrudniejsze do wyleczenia urazy? Kolano bezwzględnie się do nich zalicza

Nie bez powodu uważa się, że kolano jest najtrudniejsze do doprowadzenia do stanu sprzed urazu. Dlaczego się tak dzieje? Wszystko przez to, że działają na niego duże siły i przeciążenia. Dodatkowo, nie pomaga skomplikowana budowa tego stawu. Ponadto podczas wypadków nieprawidłowe wygięcie nogi pogłębiane jest przez masę ciała, która siłą grawitacji zrywa więzadła, kruszy łąkotki i torebkę stawową. Na samą myśl można tu mieć dreszcze. Niestety w rzeczywistości sprawa wcale nie wygląda lepiej.

Co można zrobić po urazie? Lista możliwości jest bardzo długa

Jedynym sposobem na skuteczne leczenie jest błyskawiczna diagnoza. Nie zawsze musi być w stu procentach trafna. Najważniejsze jest przede wszystkim wykluczenie najpoważniejszych urazów, zlokalizowanie złamań czy obrzęków. Badanie RTG nie jest wystarczające w tym temacie, a na dokładny rezonans trzeba poczekać co najmniej kilka dni. Czy to znaczy, że zostajemy pozostawieni sami sobie? Na całe szczęście, wręcz przeciwnie. Wśród przyrządów lekarskich mamy powszechny dostęp do USG. Kolano bardzo często jest poddawane temu badaniu.

Czym jest USG? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a warto to wiedzieć

Ultrasonografia, bo tak brzmi pełna nazwa badania, to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Używa się go nie tylko w diagnozie kolana, ale także w badaniu płodu, jamy brzusznej czy innych części ciała. Jest niezwykle bezpieczne, bo w przeciwieństwie do RTG nie przeszywa ciała promieniowaniem X. Jest skuteczne dzięki ultradźwiękom, które odbijając się od różnych tkanek tworzą obraz wnętrza ciała.

USG kolana Kraków

USG – praktycznie nie wymaga przygotowań. Można w nim uczestniczyć dosłownie od razu

Kolejnym wielkim plusem ultrasonografii jest fakt, że nie wymaga ona większego przygotowania ze strony pacjenta. Dlatego jest nieoceniona w pierwszych powypadkowych diagnozach. Bez trudu za jej pomocą można zweryfikować stan organów wewnętrznych. Nawet skomplikowana struktura kolana nie stanowi dla niej problemu. Wystarczy doświadczony medyk, który jest w stanie odróżnić różne tkanki od siebie za pomocą USG i już po kilku minutach otrzymasz wstępną diagnozę. Plusem tego narzędzia jest także to, że niemal od ręki można otrzymać wydruk badanego miejsca. Jest to o tyle ważne, że w razie wypadku można zasięgnąć szybkiej konsultacji i odesłać chorego na bardziej dokładne badania. Aby przygotować się prawidłowo do badania należy odkryć skórę w miejscu gdzie znajduje się potencjalny uraz. Następnie lekarz pokrywa ją specjalnym żelem, który ułatwia przekazywanie fal. Cała reszta to dobre ustawienie manipulatora w celu uzyskania jak najlepszego obrazu. Często zdarza się, że wydruki pobierane są w taki sposób by prezentować staw pod różnym kątem. Pomaga to w dobrej diagnozie. Jest to o tyle ważne, że USG dysponuje jedynie obrazem dwuwymiarowym.

USG – jedno z bezpieczniejszych badań. Dlaczego tak się dzieje?

Ultrasonografia jest niezwykle bezpiecznym badaniem. Dlatego stosuje się go nawet u kobiet w ciąży, chorych na raka czy na inne przewlekłe schorzenia. Dzięki temu można zdiagnozować często miejsca potencjalnie niebezpieczne. Nie ma też przeciwwskazań w przypadku dzieci, USG sprawdzi się nawet w przypadku niemowląt. Jedyny minus tego badania to przejściowy chłód spowodowany żelem.

usg kolana

USG – czy są tutaj jakieś przeciwwskazania w tym badaniu?

Ultrasonografia nie posiada praktycznie żadnych przeciwwskazań. Jedynie otwarte rany, krwawienie, skaleczenia i infekcje uniemożliwiają prawidłową diagnozę. Dlatego, jeżeli masz otwarte złamanie kolana, to USG może nie być możliwe. Jednak w takim przypadku to lekarz rozważa, co jest większym ryzykiem dla pacjenta.

USG – czy tu są jakieś minusy? Niestety można takie znaleźć

Oczywiście, że tak. Ultrasonografia posiada wady i nie jest idealnym badaniem. Ze względu na zastosowanie ultradźwięków obraz nie zawsze jest idealnie ostry. Czasem wymaga to dalszej diagnostyki. Na szczęście nie wyklucza ona użycia innych, bardziej dokładnych, narzędzi takich jak tomografia. W przypadku urazów kolana bardzo często takie kroki są podejmowane.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W chwili wynalezienia promieni rentgenowskich trudno było przypuszczać, że w…