W budowlance brakuje ekspertów. To świetna droga do rozwoju kobiet.

„Wiele kobiet już teraz pracuje w branży budowalnej, ale często na niższych szczeblach niż mężczyźni. Przeważnie to mężczyźni zajmują wysokie stanowiska managerskie, są kierownikami prac budowlanych, czy głównymi projektantami. Nie zapominajmy, że praca w sektorze budowlanym nie ogranicza się jedynie do fizycznej pracy, tutaj rzeczywiście trudno o kobiety. Budownictwo to również złożony proces inwestycyjny, który przenika przez szeroką materię finansową czy prawną. Podczas moich studiów na kierunku budownictwa nie brakowało kobiet, co wskazuje na to, że ten obszar przyciąga nie tylko mężczyzn.” Dla naszego portalu mówi Alicja Gackowska, prezeska zarządu Eco5tech SA.

Ewelina Salwuk-Marko: Jak odnajdujesz się w branży zdominowanej przez mężczyzn?

Alicja Gackowska: To prawda, ogólnie branża budowlana jest zdominowana przez mężczyzn. Jednak wszystko zależy od punktu widzenia i konkretnego obszaru branży. Na przykład według Izby Inżynierów Budownictwa na koniec ubiegłego roku kobiety stanowiły tylko 13% ogółu w samorządzie inżynierów budownictwa. Z kolei Izba Architektów RP podaje, że 42% czynnych architektów to kobiety. Branża budowlana zmaga się z dużym deficytem wśród ekspertów, zatem udział kobiet powinien systematycznie wzrastać.

Na początku mojej ścieżki zawodowej trudno było mi odnaleźć się w środowisku tak licznie reprezentowanym przez mężczyzn. Nie tylko z tego powodu, że jestem kobietą, ale dodatkowo z racji młodego wieku w jakim objęłam funkcje zarządcze. Nabyte doświadczenie pomogło mi oswoić się z tym środowiskiem i zbudować swoją pozycję. Ważną kwestią jest wyraźne stawianie granic, czego nauczyłam się z biegiem czasu. Nigdy też nie miałam trudności z przedstawianiem swoich racji przed szerszym gronem odbiorców co sprawia, że komunikacja w męskim zespole nie sprawia mi problemu. Nie boję się zabrać głosu, wypowiedzieć swoich myśli, nawet jeżeli spotkają się z męską dezaprobatą.

Alicja Gackowska
Alicja Gackowska, prezeska zarządu Eco5tech SA.

Czy na szczeblu kierowniczym jest dużo kobiet przy „sterach”? Jak to się zmieniało na przestrzeni ostatnich lat?

Tak jak wspominałam branża budowlana w przeważającej części reprezentowana jest przez płeć męską, jednak wzbudza też coraz większe zainteresowanie kobiet. Wiele kobiet już teraz pracuje w branży budowalnej, ale często na niższych szczeblach niż mężczyźni. Przeważnie to mężczyźni zajmują wysokie stanowiska managerskie, są kierownikami prac budowlanych, czy głównymi projektantami. Nie zapominajmy, że praca w sektorze budowlanym nie ogranicza się jedynie do fizycznej pracy, tutaj rzeczywiście trudno o kobiety. Budownictwo to również złożony proces inwestycyjny, który przenika przez szeroką materię finansową czy prawną. Podczas moich studiów na kierunku budownictwa nie brakowało kobiet, co wskazuje na to, że ten obszar przyciąga nie tylko mężczyzn.

Czy jako kobieta widzisz różnice w zarządzaniu w porównaniu do swoich kolegów?

Na pewno występują różnice. Chociażby z tego powodu, że kobiety są bardziej empatyczne. To wpływa przede wszystkim na komunikację w zespole. Ta cecha pomaga w zbudowaniu relacji nie tylko służbowych, ale również biznesowych. Wydaje mi się, że kobiety podejmują bardziej przemyślane decyzje oraz stawiają na konsekwencję i wytrwałość w dążeniu do celu, co przekłada się na bardziej rozważne zarządzanie. Oczywiście nie chce generalizować ale mężczyźni częściej reagują impulsywnie i zarządzają bardziej nakazowo, a kobiety w biznesie nastawione są bardziej na współpracę i komunikację.

Różnorodność jak najbardziej jest pożądana i ważne jest, by w celu skutecznego zarządzania połączyć predyspozycje i umiejętności kobiet z predyspozycjami mężczyzn.

Można powiedzieć, że branża budowlana posiada swoją gwarę – często z dosyć wulgarnymi zwrotami. Jak odnajdujesz się w takim środowisku?

Tak, ten specyficzny język, okraszony często wulgaryzmami spotykany jest przeważanie na budowie, podczas realizacji danego przedsięwzięcia. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że akceptuję taki język. Jednak na pewno nie jest to miejsce dla wrażliwych osób, tzw. „gruba skóra” na pewno się przydaje.

Praca w takiej branży wymaga również odpowiedniej sprawności fizycznej. Jak dbasz o swoją kondycję?

Sport towarzyszył mi od najmłodszych lat. Zawsze lubiłam wszelkie rodzaje aktywności i tak mi pozostało. Dbanie o zachowanie dobrej formy fizycznej jest bardzo ważne, pomaga naszemu dobremu samopoczuciu i dodaje energii do działania. Aktualnie regularnie trenuję na siłowni i gram w tenisa. Nie tylko dla zdrowia, ale również dla rozładowania napięcia. Większość czasu jednak spędzam siedząc przed komputerem czy na licznych spotkaniach, dlatego systematyczna aktywność pozwala mi na zachowanie dobrej formy i uniknięcie wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Przyznam też, że lubię czasami poczuć adrenalinę dlatego próbuję sportów ekstremalnych jak skoki ze spadochronem czy nurkowanie.

Poza tym, staram się  zdrowo odżywiać, co również przekłada się na lepsze samopoczucie.

Alicja Gackowska
Alicja Gackowska, prezeska zarządu Eco5tech SA.

Masz jakieś istotne osiągnięcia?

W szkole podstawowej zafascynowałam się piłką ręczną i tak przez prawie 10 lat grałam
w klubach sportowych w Bydgoszczy oraz Toruniu. Z dumą mogę powiedzieć, że grałam również w kadrze wojewódzkiej. Jest to dosyć mało popularny sport, zwłaszcza wśród kobiet. W drużynie grałam na pozycji obrotowej. Jest to niezbyt wdzięczna rola na boisku. Obrotowi cały czas narażeni są na twardą, fizyczną walkę. Przez całą akcję ofensywną zespołu musiałam się przepychać i czekać na podanie, by po złapaniu piłki od razu obrócić się i wykonać rzut na bramkę. Natomiast po dekadzie intensywnego grania w piłkę ręczną stanęłam przed wyborem sport czy edukacja. Po długiej walce wewnętrznej „odwiesiłam buty na kołek”.

Czy sport pomaga również w „oczyszczeniu głowy”?

Tak, zdecydowanie. Sport jest dla mnie sposobem na odcięcie się od pracy i uporządkowanie myśli. Zdrowe zmęczenie pomaga wyrzucić wszelkie złe myśli, zdystansowaniu się i sprzyja dostarczeniu nowych pomysłów na rozwiązanie trudnych sytuacji albo innowacyjnych technologii. Po treningu oprócz zmęczenia czuje ogromny skok endorfin i przypływ energii do działania. Myślę, że nie tylko dla mnie sport jest lekarstwem na stres czy wszelkie napięcia w organizmie wywołane codzienną gonitwą. Nie tylko sport pomaga mi w zachowaniu równowagi, ponieważ kiedy czuję potrzebę zatrzymania się na chwile to mój dom jest tym azylem, w którym wyciszam się, relaksuje i rozmyślam.

Niewątpliwie sport hartuje charakter. Czy i jak to wpływa na kierowaną przez Ciebie firmę?

Sport drużynowy nauczył mnie grania do jednej bramki. W firmie, zawsze podkreślam, że jesteśmy jedną drużyną i to my tworzymy Eco5tech. Wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej, niż w pojedynkę.

Dzięki sportom ekstremalnym nauczyłam się podejmować ryzyko, co jest pomocne
w procesach decyzyjnych i biznesie. Gdyby nie zamiłowanie do mocniejszych emocji to zapewne była bym bardziej zachowawcza w swojej pracy. W biznesie bez ryzyka trudno
o sukces. Uważam jednak, że  jak we wszystkim trzeba znaleźć balans pomiędzy ostrożnością a ryzykiem.  

Przez wiele lat byłam kapitanem drużyny i dało mi to dużą pewność siebie. Dzięki temu nie boję się zająć stanowiska czy podjąć decyzji, nawet jeżeli spotka się to z dezaprobatą. Zdecydowanie sport mnie zahartował i dał siłę łamania lodu.

Alicja Gackowska
Alicja Gackowska, prezeska zarządu Eco5tech SA.

Zajmujesz się również technologiami dla nieruchomości. Nad czym teraz pracujesz?

Doświadczenie zdobyte w projektowaniu dało nam impuls do rozwoju i dywersyfikacji obszarów działania o innowacyjne rozwiązania wspierające branże nieruchomości. Naszym flagowym rozwiązaniem jest MCA5tech czyli system do monitoringu i analizy zużycia mediów w obiekcie. Nasz system zbiera i analizuje dane z różnego rodzaju urządzeń pomiarowych, co umożliwia precyzyjne monitorowanie zużycia energii w budynkach. Na podstawie tych danych można opracować strategię zmniejszenia zużycia energii i kosztów z tym związanych oraz odpowiednio regulować parametry instalacji w celu osiągnięcia optymalnego rezultatu. Drugie rozwiązanie, czyli system analizy budynku pod kątem bezpieczeństwa sanitarnego jest w trakcie prac badawczo-rozwojowych.

Rozwiązania Proptech często świetnie wpisują się w zieloną rewolucję. Jakie widzisz trendy w tym obszarze?

Od dłuższego już czasu obserwujemy wyraźne nastawienie w kierunku zrównoważonego rozwoju. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii ma znaczący wpływ na ekologię i środowisko. Technologie dla zrównoważonych nieruchomości pozwalają zarządzać nimi w sposób przyjazny dla środowiska i optymalizować procesy, zapewniając lepsze wykorzystanie zasobów.

Dodatkowo należy podkreślić, że dane i analityka to jedna z podstawowych kwestii przygotowania do raportowania ESG w sektorze nieruchomości. Nowoczesne technologie mogą wesprzeć firmy również w tym zadaniu.

Obecne technologie wprowadzane w budownictwie nie tylko wpływają na ekologie ale również poprawiają efektywności pracy i jakości naszego życia.

Czy masz jakieś rady dla innych kobiet chcących spróbować swoich sił w branży stereotypowo męskich.

Wierzmy w siebie i w swoje kompetencje. Niezaprzeczalnie kobiety to nie słaba płeć, musimy tylko odejść od tego stereotypowego myślenia. Pewność siebie pomaga w wypracowaniu silniejszej pozycji. Warto też posłuchać intuicji, mnie ona jeszcze nie zawiodła. Oczywiście opierając się na realnym osądzie danej sytuacji nasza kobieca intuicja często dobrze nam ostatecznie podpowiada. Pamiętajmy jak ważne jesteśmy i dbajmy o siebie, bo  możemy osiągnąć naprawdę wiele. Siła jest kobietą.

Alicja Gackowska

Alicja Gackowska

Od 2017 r. pełni Ona funkcję prezeski zarządu Eco 5tech S.A. Z ogromnym zaangażowaniem i energią wpływa na rozwój spółki działającej w branży budowlanej i technologii dla nieruchomości, przyczyniając się do jej sukcesów. Branżowe wykształcenie (absolwentka Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy na kierunku budownictwo) oraz świeże spojrzenie, pozwoliło jej na wprowadzanie niekonwencjonalnych rozwiązań związanych z obszarem nowych technologii w branży budownictwa i dla rynku nieruchomości. Dużym sukcesem zawodowym w rozwoju prowadzonego biznesu z pewnością było wprowadzenie Spółki, którą zarządza na Rynek NewConnect.

W obszarze PropTech skupia się na rozwijaniu rozwiązań mających na celu wspieranie optymalizacji zużycia energii w obiektach, bezpieczeństwa budynków pod kątem epidemiologicznym a przede wszystkim odnoszących się do zrównoważonego rozwoju. Z wielką pasją angażuje się w rozwój i tworzenie technologii z branży budownictwa, które mają znaczenie dla dobra klimatu. Nieustannie towarzyszy jej energia do działania oraz pasja do podejmowania nowych wyzwań i chęć podnoszenia swoich kompetencji. Prywatnie: pasjonatka sportu i podróży.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jesień to okres, który przynosi zmiany w modzie, wraz z…