Zadbane stopy – jak sobie radzić z przesuszeniem i pękaniem pięt?

Przesuszona skóra na stopach to nie tylko kwestia estetyki, zrogowaciałe i pękające pięty mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź jak temu przeciwdziałać i zadbać o piękne, zdrowe stopy.

Nasze stopy utrzymują cały ciężar ciała – uciskane i obcierane przez obuwie łatwiej się przesuszają, a komórki naskórka szybciej obumierają, w efekcie tworzą się stwardniałe zgrubienia zrogowaciałej skóry, które uniemożliwiają prawidłową jej regenerację. W przypadku intensywnego rogowacenia – powstają ogniska martwej skóry, tzw. modzele. Co więcej zgrubiała, martwa skóra może pękać utrudniając nam chodzenie, a w skrajnym przypadku, gdy pęknięcie sięga warstwy właściwej skóry – może dodatkowo doprowadzić do infekcji. Jak tego uniknąć? Zacznijmy od poznania najczęstszych przyczyn nadmiernego rogowacenia i pękania pięt.

Dlaczego skóra na piętach pęka?

Odwodnienie skóry

Nadmierne przesuszenie skóry to jedna z głównych przyczyn prowadzących do pękania skóry na piętach. Utrata nawilżenia sprawia, że tworzą się grube warstwy zrogowaciałego naskórka, a skóra nie może się odpowiednio zregenerować. Zaczyna swędzieć, może również boleć, a gdy problem narasta – staje się biała lub żółtawa i zaczyna się łuszczyć. Jeśli temu nie zaradzimy pęknięcia mogą się pogłębiać utrudniając nam chodzenie, a dodatkowo narażamy się na infekcje bakteryjne. Jeżeli więc odczuwasz swędzenie i zauważysz wyczuwalne napięcie skóry w dotyku – najwyższy czas by właściwie zająć się stopami!  

Uciskające obuwie

Niewygodne buty lub z odkrytą piętą, niezapewniające stopom właściwej podpory, mogą być przyczyną tworzenia się nagniotków. Skóra nadmiernie rogowacieje nawarstwiając się w miejscach uszkodzenia – to forma odpowiedzi obronnej skóry na powtarzający się ucisk. Pod wpływem nacisku zgrubienia naskórka mogą pękać, stając się dla nas prawdziwym problemem.

Zbyt intensywne złuszczanie

Trudno mówić o prawidłowej pielęgnacji skóry bez złuszczania martwych komórek naskórka. Jednak nadmierne złuszczanie, np. zbyt silne szorowanie pumeksem, przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego. Intensywne ścieranie naskórka jedynie przyspiesza jego rogowacenie, pogłębiając dolegliwości.

Choroby skóry i schorzenia

Skłonność do pękania pięt może wynikać z chorób skóry, np. łuszczycy lub egzemy. Do czynników odpowiedzialnych za przesuszenie skóry i nadmierne rogowacenie należą także choroby takie jak: cukrzyca i niedoczynność tarczycy czy niedobory witamin i minerałów.

Jak dbać o stopy?

Krok 1 – złuszczenie

Usuwanie twardej skóry z pięt za pomocą peelingu to konieczność. O ile skarpetki złuszczające, bazujące na sile kwasów, to wygodny i prosty sposób na usunięcie martwego naskórka – warto pamiętać, że skóra na grzbiecie stopy i między palcami jest delikatniejsza niż na podeszwie. Skarpetki działając na całą skórę stopy mogą być przyczyną podrażnienia jej delikatniejszych partii. Stosując peeling mechaniczny możesz łatwiej różnicować intensywność złuszczania.

Krok 2 – nawilżenie i zmiękczenie

Skłonna do przesuszenia skóra stóp wymaga codziennego nawilżenia i natłuszczenia. Wybierz kosmetyki zawierające składniki aktywne o silnym działaniu nawilżającym i natłuszczającym, takie jak: mocznik, alantoinę, masło shea, lanolinę.  W formułach szukaj również składników o działaniu kojącym, przyspieszającym regenerację i przeciwzapalnym, np. pantenolu, bisabololu czy propolisu.

Fot. Amaderm Krem regenerująco-złuszczający z 30% mocznikiem,           cena: ok 18 zł, www.amaderm.pl

Krem redukuje zgrubiały naskórek i zapobiega jego ponownemu narastaniu. Dzięki zawartości mocznika w stężeniu 30% idealnie złuszcza zrogowaciałe partie, dzięki czemu skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Obecność alantoiny, sorbitolu, masła kakaowego i kwasów tłuszczowych przyspiesza regenerację popękanej i podrażnionej skóry pięt i poprawia elastyczność skóry. To dermokosmetyk o bezpiecznym składzie – może być stosowany nawet u osób z bardzo wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Krem jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Pamiętaj, skóra stóp jest aż do 4 razy grubsza niż na innych partiach ciała, dodatkowo nie posiada gruczołów łojowych, co sprawia, że wymaga ona szczególnej pielęgnacji przez cały rok, a nie jedynie latem, gdy odsłaniamy stopy!

Materiał prasowy

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Światowa gospodarka zmienia się w kierunku bardziej ekologicznym, a w…