Zamówienia w e-commerce w opakowaniach wielokrotnego użytku?
Unia Europejska pracuje nad zmianą przepisów dotyczących odpadów z opakowań, co będzie miało bezpośredni wpływ na kanał e-commerce. Gotowe projekt powinien być opublikowany na koniec listopada, lecz wcześniej do danych dotarł portal Politico.
Projekt zawiera zapisy, iż współczynnik wolnych przestrzeni w paczkach wysyłanych ze sklepów internetowych nie będzie mógł przekroczyć 40 proc., a ponadto do 2030 roku – minimum 20 proc. opakowań powinno być przeznaczonych do ponownego użycia.
Pełną wersję wyników badania dotyczącego opakowań zwrotnych pobierzesz tutaj.
Zmiany w logistyce są nieodwracalne, co ma jednak pozytywnie przełożyć się na otaczające nas środowisko. Wiele firm, a w szczególności z branży kosmetycznej oraz fashion, wprowadza ograniczają do minimum zużycie plastiku na rzecz opakowań papierowych.
Arvato Supply Chain Solutions, wraz z Uniwersytetem Łódzkim, kilka miesięcy temu przeprowadziło badanie dotyczące opakowań zwrotnych w e-commerce.
Z przeprowadzonego badania wynika, iż wielu kupujących w Internecie jest w stanie zapłacić za opakowanie, które będzie można wielokrotnie wykorzystać w kanale online.
To pokazuje, że stajemy się dojrzałym społeczeństwem, które rozumie, że decyzje każdego z nas mają wpływ na działania ekologiczne.
Rosnąca popularność zakupów on-line przyczynia się do wzrostu ilości używanych opakowań, a w konsekwencji odpadów opakowaniowych. I choć podstawową funkcją opakowania jest ochrona produktu przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą pojawić się podczas magazynowania, transportu czy ekspozycji, to pełniono także funkcję promocyjną oraz informacyjną. Przedsiębiorcy działający w branży e-commerce dostrzegają potrzebę stworzenia warunków do pełnego recyklingu opakowań lub wielokrotnego ich wykorzystania. Jest to wyzwanie stojące również przed klientami, którzy byliby odpowiedzialni za utylizację lub zwrot opakowań.
Badanie „Opakowania zwrotne w logistyce e-commerce” jako część projektu „Opracowanie ekologicznego opakowania wielokrotnego użytku do wykorzystania w obsłudze logistycznej e-commerce” – przeprowadzono na zlecenie Arvato Supply Chain Solutions przez ekspertów z Katedry Logistyki i Innowacji Uniwersytetu Łódzkiego.
METODA: Badanie ilościowe CAWI (Computer Assisted WebInterview).
PRÓBA BADAWCZA: Niereprezentatywna grupa Polaków w wieku 17-79 lat.
Liczebność próby: N=1213.
Artykuł sponsorowany