Jak wybrać okna do mieszkania? Sprawdź!

Budujesz dom? Urządzasz mieszkanie? Szykujesz się do remontu? Nie od dziś wiadomo, że okna są jednymi z najważniejszych elementów domu. Powinny być solidne, wytrzymałe i jakościowo na tyle dobre, aby służyły nam długie lata. Odpowiednie okna zapewniają komfort przez cały rok. Przeczytaj nasz poradnik, aby wiedzieć jak wybrać okna, dopasowane dla własnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Okna, tak jak w modzie, mają swoje trendy. Projektanci cały czas doskonalą i poprawiają jakość oferowanych produktów. Zmienia się, także technika montażu i możliwości. Wybór okien do domu czy mieszkania, nie jest łatwym zadaniem i nie powinno wybierać ich się spontanicznie. Warto przygotować się do zakupu. Przede wszystkim należy przeanalizować różne możliwości i oferty. W mądrym wyborze, zawsze pomagają odpowiedni eksperci i fachowcy, którzy znają się na tematyce doboru właściwego produktu.

Rodzaj materiału

Na rynku dostępne są różne rodzaje okien. Najpopularniejsze są te wykonane z drewna, aluminium czy PCV. Każde z nich ma inne właściwości i zastosowania w różnych budynkach.

Okna PCV – można spotkać w domach, jak i w bloku. Nierzadko można je spotkać w salonach firmowych. Najczęściej są w kolorze biały,  Charakteryzują się, bardzo dobrą izolacją i łatwym montażem.

Okna z drewna – jedne z najpopularniejszych. Najczęściej możemy je spotkać w domach jednorodzinnych.  Ale także w tzw. starym budownictwie. W przypadku remontu np. dworka, czy zamku innych zabytków – wybiera się najczęściej okna drewniane, ponieważ idealnie komponują się z całym wyglądem budynku. Drewno to naturalny wyrób, często polecany przez ekspertów z branży. Są energooszczędne, ekologiczne i wyróżniają się wyjątkowym wyglądem. Wybierając stolarkę drewnianą, należy liczyć się z okresową kontrolą i uzupełnieniem powłoki lakierniczej.

Okna aluminiowe – najczęściej zamontowane są w biurowcach i w budynkach w stylu industrialnym. Są jednymi z najdroższych okien. Lekkie i bardzo wytrzymałe, dlatego sprawdzają się na dużych powierzchniach z dużymi przeszkleniami.

Okna aluminiowo-drewniane – powstały z potrzeby rynku. Połączenie naturalnych cech drewna z aluminiowymi cechami ochrony.

Wygląd

Obecnie skrzydła okienne dostępne są w różnych wymiarach i kolorach. W przypadku okien z drewna, kolor zależy od koloru samego drewna i wybranego lakieru. W przypadku okien aluminiowych i PCV – można wybierać do woli z palety barw.

okna na wymiar

Zabezpieczanie

Nie tylko przed włamaniem, ale także dla bezpieczeństwa dzieci. Tu producenci, montują specjalne rodzaje klamek np. na kluczyk. Tylko osoba dorosła może zwolnić taką blokadę.

Szczelność

Współczynnik przenikania ciepła jest niezwykle ważnym elementem podczas wyboru okien. Mówi o tym, jak bardzo okno jest szczelne i jak dużo ciepła jest zatrzymywane wewnątrz. Współczynnik ten oznaczany jest jako U. Warto wiedzieć, wg norm okna nie mogą mieć współczynnik U wyższego niż 1,1. Okna energooszczędne mogą mieć ten wskaźnik nawet na poziomie 0,5U.

Cena

Okna aluminiowe i PCV nie wymagają dodatkowych kosztów. Okna drewniane po ok. 5 latach wymagają sprawdzenia i konserwacji.

Jak mądrze wybrać okna?

Każdy, kto potrzebuje kupić nowe okna przyzna, że najważniejszym elementem jest dostosowanie okien do danego wymiaru i odpowiednia izolacja termiczna.  Dobre okna to takie, które są dźwiękoszczelne, trwałe i są odporne na warunki atmosferyczne latem, jak i zimą. Do tego łatwe w utrzymaniu czystości. Na rynku są dostępne okna, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem. Przed zakupem warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i poszukać sprawdzonego oraz godnego zaufania doradcy, który pomoże wybrać odpowiedni produkt.

W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma Perfect Stolarka, która oferuje m.in. okna w Bydgoszczy

Artykuł sponsorowany

Share