Jak zapobiec pękaniu prezerwatywy i co zrobić, gdy to się stanie

Nowoczesne prezerwatywy oferują bardzo dobrą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz niechcianą ciążą, która jednak nie jest niezawodna. Prezerwatywa może się zsunąć lub pęknąć, jednak należy pamiętać o tym, że zazwyczaj nie jest to wina wadliwej technologii, a raczej nieprawidłowego używania antykoncepcji. Ten artykuł przedstawi sposoby zapobiegania pękaniu i zsunięciu się prezerwatywy, a także sposoby postępowania, gdy do takiej niepożądanej sytuacji już doszło.

Prawidłowe założenie prezerwatywy

Najbardziej podstawowym aspektem, o który trzeba zadbać, by prezerwatywa dobrze spełniła swoją rolę jest jej prawidłowe założenie. Nie chodzi tu bynajmniej jedynie tylko o właściwą technikę nałożenia prezerwatywy na członka, chociaż to również jest nie bez znaczenia. Najbardziej kluczową sprawą jest dobranie odpowiedniej prezerwatywy do rozmiaru członka, gdzie nie mniejsze znaczenie niż długość ma jego szerokość. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów prezerwatyw, więc osoby, które doświadczają prezerwatyw nadmiernie ściskających członek lub leżących zbyt luźno mają szansę znaleźć bardziej odpowiedni dla siebie model. Jest to niezwykle istotne, ponieważ prezerwatywa źle dobrana do członka może zsunąć się lub pęknąć.

Kolejna sprawa – nawilżenie

Nie można o nim zapomnieć, ponieważ w przypadku niewystarczającego nawilżenia prezerwatywa może ulec uszkodzeniu. Jednak używając prezerwatywy lateksowej, trzeba koniecznie ograniczyć się do lubrykantów opartych na wodzie, gdyż olejki mogą zaszkodzić materiałowi.

Pozornie oczywiste rzeczy, z których jest nie każdy zdaje sobie sprawę to konieczność kupowania prezerwatyw uznanych marek, które są wciąż ważne, a także fakt, iż kondom jest bezwzględnie produktem jednorazowego użytku.

Sposoby postępowania w przypadku zsunięcia się lub pęknięcia prezerwatywy zależą od rodzaju stosunku

W przypadku stosunku waginalnego kobieta musi oddać mocz w celu spłukania śladków nasienia, które mogą być zlokalizowane niedaleko cewki moczowej, usuwając nadmiar spermy poprzez kucanie i zaciskanie mięśni pochwy. Myć należy jedynie zewnętrzną część pochwy poprzez polanie jej letnią wodą z butelki, ponieważ przemywanie wnętrza pochwy może skutkować przemieszczeniem nasienia i bakterii do głębszych warstw pochwy. Należy też zadbać o to, by w ciągu 3 dni zastosować tabletkę „dzień po”.

Stosunek analny i oralny

Jeśli chodzi zaś o stosunki analne i oralne, nie istnieje w ich przypadku ryzyko niechcianej ciąży, jednak szczególnie w przypadku uprawiania seksu z wieloma partnerami istnieje możliwość zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego w sytuacji, gdy doszło do pęknięcia prezerwatywy podczas stosunku analnego lub oralnego i mamy wątpliwości co do seksualnego zdrowia partnera również trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiednich procedur.

W przypadku, gdy odbył się stosunek analny, trzeba usiadłszy na toalecie wypchnąć jak największą ilość nasienia; podobnie jak przy stosunku waginalnym, nie należy przemywać odbytu. Natomiast przy seksie oralnym należy zapobiec pozostaniu spermy w ustach przez dłuższą chwilę, co można zrobić szybko ją połykając lub wypluwając, a następnie wypłukać usta wodą; należy natomiast unikać szczotkowania zębów przez godzinę po pęknięciu prezerwatywy. Zarówno w przypadku analnego, jak i oralnego seksu konieczne jest wykonanie badania zdrowia seksualnego, jeżeli istnieje podejrzenie, iż mogło dojść do zarażenia.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: świat-prezerwatyw.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Za nami finał polskiej edycji najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu…