Zawodowe tancerki – droga kariery 

O wykonywaniu zawodu tancerza marzy wiele dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, chociaż prawdopodobnie nie mają one jeszcze wiedzy o drodze, którą trzeba przebyć. Nie mniej jednak rodzice, którzy dostrzegają w swoich pociechach potencjał to rozwoju w tym kierunku chcą okazać im wsparcie. W tym celu zapisują je do szkół baletowych, które organizują zajęcia w czasie poza stacjonarną nauką.

Droga do kariery zawodowej tancerki

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na zostanie zawodową tancerką, ponieważ każdy obiera drogę zgodną z własną intuicją. Mitem jest to, że do realizacji kariery niezbędny jest dyplom, ponieważ liczą się umiejętności połączone z pasją. Istnieje wiele przypadków, kiedy bez dokumentu potwierdzającego kwalifikacje osoby występują w teatrze, w towarzystwie znanych osób. Nie są to sytuacje rzadkie, odosobnione, jednak nie oznacza to, że nie ma żadnych formalności potrzebnych do realizacji marzeń tanecznych. Wśród kilku opcji pierwszą jest ukończenie szkoły baletowej, po ukończeniu której zyskuje się tytuł zawodowego tancerza. Następnie wiele osób zajmuje się kontynuacją kariery, stają się oni członkami zespołów baletowych występujących w teatrach i operach. Tytuł licencjata lub magistra można natomiast uzyskać na różnych Akademiach Muzycznych, czy prywatnych uczelniach. Niekiedy zawodowe tancerki są jednocześnie wykwalifikowanymi choreografami, w czym również się realizują. Każdy pasjonat poradzi sobie jednak i bez dyplomu, pod warunkiem posiadania właściwych umiejętności i techniki.

zawodowe tancerki

Jakie cechy powinny mieć zawodowe tancerki?

Do wykonywania zawodu tancerki nie jest niezbędny dyplom – to już wiadomo. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że zawód ten nie jest łatwy, ale bardzo trudny. Potrzebny jest talent, zamiłowanie do tańca i kilka predyspozycji, bez których trudno zrobić karierę w tym kierunku. Wśród cech i predyspozycji znajdują się właściwe proporcje, ale inne od tych, jakie wymaga się od modeli. Ważniejsze jest posiadanie wysportowanego i mocnego ciała, które może znieść naprawdę duże ilości podejmowanej aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia pozostaje ogólna aparycja, najlepiej ciekawa, przyciągająca wzrok i uwagę przypadkowo spotykanych ludzi. W związku z dużą ilością godzin spędzonych na salach treningowych wymagana jest duża odporność na ból i wysiłek. Zawodowe tancerki mogą nabawić się kontuzji, zakwasów, drobnych i nieco większych urazów. Podczas występów na scenie pożądana jest również charyzma, bez której widzowie nie będą chcieli chętnie oglądać występów. Osobowość musi zachwycać.

Gdzie szukać pracy w zawodzie tancerza?

Zawodowa tancerka, czy tancerz muszą być przygotowani na dużą eksploatację swojego ciała, dlatego wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Mając wszystkie niezbędne cechy, siłę i chęci można rozpocząć poszukiwanie pracy w zawodzie. Początki mogą być trudne, ale wszystko można na spokojnie załatwić. Dość regularnie organizowane są castingi do występów w operach i teatrach, czy do znanych zespołów tanecznych. Na pewno nie możn się zamykać na potencjalną współpracę w profesji, którą się kocha.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zaskórniki otwarte lub zamknięte to zmora wielu z nas, w…