Zostaniesz mamą? Zadbaj o swoją psychikę

Brak zrozumienia społeczeństwa, mnogość rad oraz nieadekwatne wsparcie po urodzeniu dziecka sprawia, że wiele kobiet nie chce być w ciąży. Okazuje się, że nie tylko niechciana ciąża może być powodem do spadku nastroju po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet na wskutek zmian, w tym zmiany wyglądu, trybu życia, czy nieadekwatnego wsparcia cierpi na depresje. Co musisz wiedzieć, zanim urodzisz dziecko? Być może w pewnym momencie również będziesz potrzebować pomocy. Sprawdź, kiedy po nią prosić. 

  • Poczucie winy a planowana i nieplanowana ciąża — nie chcę być w ciąży 
  • Depresja i jej objawy — stan psychiczny, który zmieniła ciąża  
  • Gdzie każda kobieta może szukać pomocy? 

Poczucie winy a planowana i nieplanowana ciąża — nie chcę być w ciąży  

Mimo że depresja poporodowa jest ogólnie powszechna, to jednak mało kiedy jest to wykrywana choroba, choć występuje u około 15-20% kobiet, i zaliczana jest do powikłań, jakie wystąpiły po porodzie. Pojawia się najczęściej między 4 a 6 tygodniu po narodzinach dziecka, brak odpowiedniego leczenia w takim momencie, bardzo niekorzystnie wpływa na obniżenie jakości życia, wręcz odbiera całą radość z macierzyństwa. Z tego też powodu niezbędne jest pojawienie się u lekarza, który pomoże nam w postawieniu nie tylko słusznej diagnozy, ale też skutecznym leczeniu takiego zaburzenia, jakim jest depresja poporodowa. 

Warto zaznaczyć, ze sam depresja może pojawić się już w czasie ciąży. Istotne jest, by w takiej sytuacji szukać wsparcia ze strony partnera i poinformować bliskich o wyjątkowo trudnej sytuacji, której towarzyszą liczne negatywne emocje. Czujesz się samotna w swoim macierzyństwie? Zajrzyj na: nie chcę być w ciąży i przeczytaj historie innych kobiet. 

Depresja i jej objawy — stan psychiczny, który zmieniła ciąża  

Trudno nie zgodzić się z opinią, iż pierwsze tygodnie, a nawet miesiące opieki nad dzieckiem, niemal zawsze są dla nas męczące oraz trudne, co może sprawić, że nie dostrzeżemy żadnych objawów depresji poporodowej, a pomylimy ją ze zwykłym dla nas zmęczeniem. 

Należy jednak zwracać uwagę gdy dochodzi do takich sytuacji jak:

  • Osłabienie zainteresowania dzieckiem, podobnie jak innymi obowiązkami 
  • Bardzo negatywnej oceny siebie jako matki
  • Częste obniżenie nastroju połączone z płaczem
  • Posiadanie obaw o to, że możemy skrzywdzić dziecko, występowanie lęków dotyczących jego zdrowia
  • Pojawienie się niepokoju, większa płaczliwość nawet w błahych do tego sytuacjach
  • Widoczne zaburzenia snu, apetytu lub koncentracji
  • Wspominanie o samobójstwie, częste ataki paniki oraz lęków.

Gdzie każda kobieta może szukać pomocy? 

Leczenie depresji poporodowej odbywa się przy pomocy psychologa, często pomaga też sama psychoterapia, choć w niektórych przypadkach jest konieczne zastosowania leczenia farmakologicznego, przy wykorzystaniu leków antydepresyjnych czy hospitalizacji. Warto więc być świadomym istnienia depresji poporodowej, i zawsze podczas odczuwania pewnych niepokojących w tym zakresie symptomów, poinformować o nich naszego lekarza. 

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Fotele piankowe dla dzieci stają się coraz bardziej popularne wśród…