9 powodów dla których potrzebujesz więcej snu

Od matowej skóry do wahań nastroju, zbyt mało snu może poważnie zaszkodzić twojemu zdrowiu. Poniżej 9 powodów dla których potrzebujemy uzyskać więcej snu.

1. Sen pomaga w dobrym samopoczuciu.

Informacja, że spanie osiem godzin jest najkorzystniejsze, pochodzi w większości badań, w których pyta się ludzi na całym świecie ile zazwyczaj spędzają godzin na spaniu. Na przykład w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Kingston przepytano ponad 17.000 tysięcy studentów w 24 krajach, zadając im pytanie: ile zazwyczaj godzin przesypiają w nocy. 63% uczestników stwierdziło, że spało siedem-osiem godzin. Okazuje się, że to czas spania, który stara się osiągnąć większość z nas. Taka ilość snu pozwala obudzić się wypoczętym i bez problemu czuwać przez cały dzień.

2. Sen chroni przed chorobami serca i cukrzycą.

Mimo iż to normalne, że czasem miewamy zaburzenia snu, jednak jeśli regularnie przez kilka lat budzimy się wycieńczeni z powodu zbyt krótkiego spania, nasze zdrowie może być zagrożone. Niedobór snu źle wpływa na funkcję układu odpornościowego i układ krążenia. Istnieje również związek między przyrostem masy ciała a krótkim snem. Badania wykazały również związek pomiędzy brakiem snu a zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

3. Sen spala kalorie.

Ile kalorii można spalić śpiąc dodatkowo dwie godziny? Prawie 300, według badań przeprowadzonych na Hendrix Collage w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy poprosili 32 studentów, by założyli pamiętniki i notowali w nich ile godzin przespali oraz co jedli w przeciągu najbliższych trzech tygodni. W pierwszym tygodniu uczniowie prowadzili swój normalny dotychczasowy tryb życia, czyli jedli i spali jak zazwyczaj. Dzięki temu naukowcy mogli poznać ich rutynowe zachowania. W drugim tygodniu studenci zostali poproszeni o spanie dłużej – dodatkowe dwie godziny snu. W trzecim tygodniu wszyscy dostali wytyczne, by wrócić znów do własnego dotychczasowego zwyczaju spania.

Gdy naukowcy porównali zapiski studentów okazało się, że ci którzy otrzymali dodatkowe dwie godziny snu w drugim tygodniu eksperymentu, zjedli o prawie 300 kalorii dziennie mniej, niż w pierwszym tygodniu. Kiedy powrócili w trzecim tygodniu do swoich normalnych procedur spania, pozbawieni dodatkowych dwóch godzin spania zjadali więcej posiłków.

4. Sen odstrasza dodatkowe kilogramy.

Badanie przeprowadzone na 68 tysiącach kobiet przez Harvard Medical School wykazały, że kobiety, które przesypiają tylko 5 godzin są o 32% bardziej narażone na utycie niż kobiety, które śpią siedem i więcej godzin. Zależność ta jest szczególnie widoczna w starszym wieku. Zdrowy rozsądek podpowiada, że ktoś to nie śpi i biega powinien spalać więcej kalorii niż ktoś kto leży w łóżku i śpi. Bieganie odchudza, prawda? Ale badania trwające 16 lat ujawniły, że nawet wtedy gdy kobieta, która śpi dłużej i je więcej ma mniejszą wagę od kobiety, która krótko sypia.

5. Będziemy lepszymi pracownikami.

Chcesz się przespać i zwiększyć wydajność pracy o 34%? Zdrzemnij się przez 26 minut. Badania pokazują, że jedna drzemka w ciągu dnia, maksymalnie do 90 minut, między godziną 13.00 a 16.00 zmniejszy nasze braki snu, ożywiając organizm, zwiększając naszą wydajność pracy i nie zaburzając nocnego spania.

6. Sen poprawia funkcjonowanie mózgu.

Brak snu nie tylko wpływa na zły stan zdrowia ale również wpływa na koncentrację, umiejętność rozwiązywania problemów, pamięć oraz nastrój. Sen reguluje czujność, naszą produktywność, wydajność i czas reakcji. Problemy z pamięcią i trudności z koncentracją często związane są z brakiem snu.

7. Sen pomaga wyglądać lepiej.

Ludzie, którzy ograniczają swój sen do czterech lub pięciu godzin przez wiele nocy nie tylko doświadczają dolegliwości fizycznej takie jak bóle głowy, pleców czy problemy żołądkiem, ale również doświadczają zmian w metabolizmie podobnych do tych występujących podczas starzenia. To nic dziwnego więc, że źle wyglądamy po nieprzespanej nocy. Jednym z powodów może być hormon wzrostu, wydzielany podczas naszej najgłębszej i najbardziej naprawczej fazy snu. Udowodniono, że gdy nie doświadczamy snu głębokiego, hormon wzrostu wywarza się znikomo. Poziom hormonu wzrostu spada po 20 roku życia. Kiedy jest wysoki mamy większą masę mięśniową i lepszą skórę. Jeśli chcemy zachować swój hormon wzrostu na wyższym poziomie to jednym z lepszych sposobów jest zdrowy ośmiogodzinny sen.

8. Sen poprawia nastrój.

Badania wykazały, że np. 25% Kanadyjczyków w wieku powyżej 15 lat ma regularne problemy z zaśnięciem, a 3.3 miliona Kanadyjczyków cierpi na bezsenność. Ludzie z bezsennością wytarzają wyższe dawki hormonu stresu niż inni. To powoduje, że znajdują się w stanie pobudzenia, który utrudnia wyciszenie. Niezdolność do snu powoduje więcej stresu, co ma na nas katastrofalne skutki. Ludzie, którzy nagminnie nie wysypiają się częściej popadają w depresję, która to powoduje bezsenność. Cykl działa oczywiście odwrotnie: coraz lepsza jakość snu sprawi, że poczujemy się szczęśliwsi.

9. Sen utrzymuje apetyt w kontroli.

Brak snu wpływa na nasze wybory żywieniowe. Niewyspani pragniemy więcej węglowodanów i żywności bogatej w cukier. To dlatego, że brak snu zmniejsza wrażliwość na insulinę, a to zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Wniosek jest więc jeden: więcej snu zmniejsza nasze łaknienie na ciasteczka.

Artykuł został przygotowany przez firmę Materace Koło , polskiego producenta materacy.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Wygodne i funkcjonalne, zajmują szczególne miejsce w męskiej garderobie. Modne…