Niedobór witaminy D3 – brak energii, stany depresyjne…
W dzisiejszych czas, kiedy wszyscy żyjemy w biegu zapominamy o podstawowych potrzebach naszego organizmu. Szczególnie teraz, gdy większość z nas została w domu, problemy z niedoborem witaminy D3 mogą być ogromne. Skutki takich zaniedbań to częste zmęczenie, podatność na przeziębienia, ogólne osłabienie, czy stany depresyjne…
Niedobory witamin to dziś problem globalny. Coraz mniej o siebie dbamy, a suplementy lub leki zalecane przez lekarzy rzucamy w kąt. O ile niektóre witaminy spożywamy w produktach i jest o nie łatwo w codziennej diecie, o tyle niektórych nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi w odpowiednich ilościach. Taką witaminą, która jest ważna, a zbyt mało dostarczana jest witamina D3. Ok. 90% Polaków cierpi na jej niedobór. Szczególnie narażone są osoby, które rzadko wychodzą na słońce, zjadają za mało ryb, serów żółtych i piją zbyt niskie ilości mleka.
Dlaczego witamina D3 jest niezbędna?
Witamina D3 to hormon steroidowy. Wytwarzany jest podczas promieniowania słońca na naszą skórę. Rozgrzany cholesterol zaczyna produkować witaminę D3, która jest magazynowana w naszym ciele. Jej funkcja to przede wszystkim dbanie o nasz układ kostny. Dzięki dzięki niej fosfor i wapń są dostarczane do naszych kości. Dba ona o naszą prawidłową sylwetkę. Jej niedobory prowadzą do rozwijania się chorób kości np: osteoporozy u dorosłych i krzywicy u dzieci. Aby zadbać o prawidłowy poziom witaminy D3 i walczyć z jej niedoborem poleca się wiele suplementów diety i leków. Dostarczanie odpowiedniej dawki usprawni nasz układ immunologiczny. Będziemy mniej ospali, osowiali i apatyczni. Większa energia to lepsze samopoczucie.
Objawy niedoboru witaminy D3
Zmęczenie, brak energii
Czujesz, że brak Ci mocy. Nie możesz podnieść się z łóżka.
Wypadanie włosów
Oczywiście stres, zła dieta też mają na to wpływ.
Częste infekcje
Witamina D3 wzmacnia naszą odporność, jeśli często masz katar – sprawdź poziom witaminy.
Stany depresyjne
Eksperci z Harvard Medical School wykazali, że zaburzenia depresyjne mogą być oznaką niedoboru witaminy D. Wiele osób, które choruje na depresje ma bardzo niski poziom witaminy.
Zagrożenia spowodowane niedoborem
Głównymi zagrożeniami spowodowanymi niedoborem witaminy D3 są choroby układu szkieletowego. Największe zagrożenie stanowią osteoporoza, osteomalacja oraz krzywica. Na osteoporozę najbardziej narażone są osoby starsze i kobiety po okresie menopauzy. Jest to choroba, która osłabia kości. Prowadzi do ubytku w szkielecie, przez co nawet niegroźny uraz może się skończyć złamaniem. Jej objawy to przede wszystkim ból kości, garb starczy i łamliwość kości. Kolejnym zagrożeniem spowodowanym niedoborem witaminy D3 jest osteomalacja. Nazywana jest inaczej krzywicą dorosłych lub rozmiękczeniem kości. Jej objawy to wygięcie kręgosłupa w łuk, deformacja ciała, szybkie męczenie się (choroba osłabia mięśnie). Leczy się ją podając domięśniowe zastrzyki z witaminą D3. Niedobór witaminy D3 jest także zagrożeniem dla dzieci.
Jeśli we wczesnym okresie życia nie dostarczymy odpowiedniej dawki do dziecięcego organizmu może rozwinąć się krzywica. Choroba atakuje między 2 miesiącem a 3 rokiem życia. Osłabia rozwój i powoduje zdeformowanie ciała. Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy D3. Pomaga to w prawidłowym rozwoju płodu.Objawami wskazującymi na rozwój krzywicy są potliwość, rozdrażnienie, opóźnione ząbkowanie. Aby usunąć skutki choroby podaję się witaminę D3 doustnie.
Dawkowanie witaminy D3
W każdym okresie życia zaleca się inne dawki witaminy D3. U osób dorosłych będzie taka dawka, ona znacznie większa niż u niemowląt. Dawki zalecane w poszczególnych okresach życia:
- Niemowlęta- 400-600 IU
- Dzieci i młodzież- 600-1000 IU
- Dorośli- 800-2000 IU
Każdy organizm jest inny, dlatego warto udać się do lekarza zanim zacznie się uzupełniać braki witaminy D3.