Perso.in – test osobowości czyli jak zmotywować i poznać siebie
Czasami poznawanie siebie zajmuje nam całe życie. Błądzimy, ponosimy porażki, popełniamy błędy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jednak jest recepta na to, by przyspieszyć proces eksplorowania swojej osobowości. Polega ona na wykonaniu testu Perso.in, który dokładnie przeanalizuje Twoje predyspozycje i pomoże skupić się na Twoich najważniejszych cechach. Zobacz jak wygląda test osobowości.
Perso.in – czym dokładnie jest?
Perso.in to polska marka pomagająca ludziom w odkrywaniu ich osobowości – brzmi jak banalny, wyświechtany slogan? Z pewnością nim nie jest. Wiemy o tym, ponieważ sami korzystaliśmy z usług firmy, by dowiedzieć się, co w nas drzemie i jak możemy wykorzystać swoje możliwości. Z oferty Perso.in możemy wybrać m.in.:
– indywidualne testy osobowościowe;
– raport oczekiwań dla zatrudniających, którzy wypełniają krótki test, a na jego podstawie otrzymują wynik swojego idealnego pracownika. Dzięki temu mogą porównać rezultaty kandydatów ze swoimi oczekiwaniami, więcej o tym na: https://kogoszukasz.perso.in/
– testy osobowości dla młodzieży, która staje przed wyborem swojej ścieżki kariery.
Indywidualne testy osobowościowe Perso.in posiadają wiarygodność naukową, opartą na solidnej podstawie teoretycznej. Oznacza to, że wszystkie wyniki otrzymane z kwestionariusza osoby badanej są porównywane z rezultatami innych uczestników o tej samej płci i w tym samym wieku.
Test skonstruowany został w oparciu o Wielką Piątkę, czyli jeden z najskuteczniejszych modeli badania ludzkiej osobowości. Polega ona na weryfikacji 5 głównych obszarów cech danej osoby (i 30 mniejszych), które charakteryzują jej osobowość.
Są to takie cechy jak:
– Ugodowość (z ang. Agreeableness) z obszaru People – Ludzie badająca dystans lub bliskość do ludzi.
– Otwartość na doświadczenie (z ang. Openness to experience) – obszar Experiences – Doświadczenia, który pokazuje dystans do doświadczeń lub otwartość na nie.
– Sumienność (z ang. Conscientiousness) – obszar Responsibilities – Obowiązki, obrazuje nam nasze małe przywiązywanie do obowiązków lub duże znaczenie obowiązków.
– Ekstrawersja (z ang. Extraversion) – obszar Stimulators – Stymulatory, czyli małą potrzebę stymulacji lub duże jej pragnienie.
– Neurotyzm (z ang. Neuroticism) – obszar Obstacles – Trudności, pokazujący naszą odporność lub wrażliwość na trudności, które nas spotykają.
Każda z cech na podstawie informacji z wypełnionego kwestionariusza przekłada na skalę od 1 do 10.
Jak przebiega proces poznawania swoich cech osobowości?
Test Perso.in wykupujemy w komfortowy sposób na stronie firmy. Niemal natychmiastowo otrzymujemy mailowo link do kwestionariusza, który również w wygodny sposób wypełniamy przez Internet. Odpowiadanie na zadawane nam pytania trwa do kilkunastu minut, przy czym nie należy zastanawiać się nad odpowiedzią, a polegać na intuicji i pierwszej myśli, która przychodzi nam do głowy.
Pytania dotyczą przede wszystkim naszych doświadczeń z życia codziennego i tego, jak oceniamy swoje cechy. Przykładowo pojawia się stwierdzenie: „Często doświadczam silnych emocji”, a my musimy określić czy:
– całkowicie się z nim nie zgadzamy,
– nie zgadzamy,
– ani się nie zgadzamy, ani zgadzamy,
– zgadzamy się,
– całkowicie się zgadzamy.
Po przesłaniu odpowiedzi możemy skorzystać z dwóch opcji: umówienia się na konsultacje z trenerem online bądź na żywo, lub zakupić sam raport, bez jego omawiania. Mamy również możliwość wybrania specjalizacje trenera, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Jest to swego rodzaju także sesja coachingowa – trener pokazuje nam i tłumaczy, w jaki sposób możemy wykorzystać nasz potencjał na podstawie naszego indywidualnego, 33-stronicowego raportu.
Podczas sesji udostępniany jest pulpit konsultanta, gdzie krok po kroku wskazywane są najważniejsze cechy, umiejętności i możliwości. Rozmowa trwa około godziny, a trakcie niej stale możemy zadawać pytania trenerowi. Atmosfera jest przyjazna, pełna zrozumienia i życzliwości oraz pozbawiona oceny naszych cech. Perso.in to firma, której przyświeca hasło: „zła osobowość nie istnieje”.
Następnie wysyłany jest do nas cały raport, który możemy samodzielnie, w wolnej chwili przeanalizować. Jest on przejrzysty i zrozumiały oraz pokazuje na pierwszych stronach jak interpretować wyniki.
Kolejne strony przedstawiają nasze wyniki przedstawione na osi:
Potem przekazywana jest wiedza na temat tego, gdzie nasze cechy mogą się sprawdzić wraz ze wskazówką:
Potem jakie są nasze możliwości i zagrożenia:
Cały raport skupia się na opisaniu wszystkich 5 obszarów osobowości, które wymieniliśmy wcześniej. Każda cecha posiada dokładny, analogiczny opis.
Co można z nich wynieść i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Z raportu dowiedzieliśmy się, że przykładowo nasza prokrastynacja, uważana często za złą cechę, wprowadzającą w poczucie winy, jest tak naprawdę naszą zaletą, ponieważ mobilizuje nas do pracy w krótszym czasie i sprzyja kreatywności. Podobnie jest w przypadku bycia indywidualistą – nie każdy musi lubić pracę w grupie. Czasem tworzenie w samotności może przynieść lepsze rezultaty. Dowiadujemy się także, gdzie możemy wykorzystać nasze zalety oraz jakie niosą ze sobą ryzyko i możliwości.
Warto skorzystać z testu osobowości głównie po to, by zatrzymać się i przez chwilę pomyśleć o sobie. Zerknąć w głąb siebie i potraktować to, jako kolejny krok do swojego sukcesu na polu prywatnym i zawodowym.
Podsumowując, testy tego typu znacznie wesprą nasze poczucie własnej wartości, a co za tym idzie, także motywacji do działania. Dają siłę i pokazują, że tak naprawdę cechy, które powszechnie uważane są za wady, nimi nie są. Nie ma „złej osobowości” – wystarczy spojrzeć na nią z innej perspektywy, którą uświadamia nam Perso.in.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://perso.in
Aleksandra Podkówka-Poźniak