5 książek o mózgu, które warto znać
Choć nauka potrafi bardzo dobrze wyjaśnić, jak funkcjonuje ludzki mózg, to jednak nadal pozostaje wiele niewiadomych. W końcu to jeden z najpotężniejszych organów, który kieruje pracą innych części ciała. Jednocześnie ma bezpośredni wpływ na uczucia, realizację zadań i zachowania. Dlatego przeczytaj książki o mózgu i dowiedz się, jak możesz wykorzystać tę wiedzę, aby funkcjonowało Ci się jeszcze lepiej.
Jakie książki o mózgu warto przeczytać? Spis inspiracji
„Wyloguj swój mózg: jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii”
Musisz dodatkowo zadbać o swój mózgu, bo nadmiar bodźców i nieustanne korzystanie z mediów społecznościowych ma ogromny wpływ na pracę neuronów. Doskonale opisuje to Anders Hansen w swojej książce, gdzie wyjaśnia, jak GPS wpływ na ludzką pamięć, a także, jak korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary, co kiedyś podczas polowań. Tego typu książki o mózgu pokażą Ci również, jak umysł próbuje sobie radzić z nadmiarem informacji, z którymi każdego dnia musisz się mierzyć.
„Górny mózg, dolny mózg: sprawdź, w jaki sposób myślisz i naucz się robić to lepiej”
Książki o mózgu mają pomóc Ci w doskonaleniu własnych umiejętności, dlatego Stephen Kosslyn i Wayne Miller przygotowali pozycję, dzięki której odkryjesz swój własny sposób myślenia. Tym samym nauczysz się korzystać z ogromnego potencjału, jak zapewni Ci mózg. Z pewnością ułatwi Ci to pracę z innymi ludźmi, ale też wskaże zakres zadań, które są dla Ciebie naturalniejsze, a przede wszystkim znacznie efektywniej je wykonasz.
„Mózg odporny na stres”
Stres, a właściwie brak umiejętności radzenia sobie z nim, to jeden z największych problemów współczesnych ludzi. Melanie Greenberg odkryje przed Tobą zupełnie nowy sposób na stres, wykorzystując neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu to tworzenia nowych połączeń nerwowych. Dzięki temu nauczysz się spowalniania impulsywnego działania niektórych obszarów mózgu. W książce znajdziesz wiele praktycznych metod i ćwiczeń, co pozwoli Ci wypracować lepszy dostęp do racjonalnych zasobów swojego umysłu. Tym samym zyskasz kontrolę nad stresem, a przede wszystkim zatroszczysz się o swoje zdrowie psychiczne.
„Mózg. Rozwiń swój potencjał”
Mózg ma właściwie nieograniczony potencjał, który często w ogóle nie jest wykorzystywany. Znów z pomocą przychodzi neuroplastyczność. Sylwester Kowalski w swojej książce przekonuje, że tworzenie nowych połączeń między sobą znacznie usprawni przepływ informacji. Pomogą w tym ćwiczenia pamięci i nieustanne uczenie się. Tym samym opóźnisz również proces starzenia się mózgu poprzez jego stymulację. Autor w tym celu stosuje zasadę zrównoważonego zaangażowania i relaksu. W tej książce o mózgu z pewnością znajdziesz praktyczne ćwiczenia, wskazówki i techniki rozwojowe, które sprawią, że Twój mózg będzie jeszcze sprawniejszy, a zarazem wypoczęty.
„Zasłuchany mózg. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki”
Książki o mózgu mogą odkrywać przed Tobą zupełnie nowe horyzonty. Z pewnością właśnie taki efekt zapewnia pozycja Daniela J. Levitina, który skupia się na wpływie muzyki na funkcjonowanie mózgu. W ten sposób odkrywa przed Tobą tajemnice tego, że niektóre dźwięki działają pobudzająco, inne uspokajają, a kolejne drażnią. Autor dosłownie zajmuje się tym tematem od podszewki, dzięki czemu w książce znajdziesz mnóstwo ciekawych zagadnień nie tylko z zakresu neurobiologii, ale też muzyki i dźwięków. Dzięki niemu dowiesz się, jaka jest zależność między charakterem a słuchanymi utworami i w jaki sposób tak naprawdę kształtowany jest gust muzyczny.
Artykuł sponsorowany