Czy warto wybrać mieszkanie na poddaszu?

mieszkanie na poddaszu

Dla wielu osób mieszkanie na poddaszu jest spełnieniem najskrytszych marzeń, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę mnóstwo. Warto mieć jednak świadomość wszystkich zalet oraz wad takiej decyzji – nie ulega bowiem wątpliwości, że kupno mieszkania to najczęściej wiążąca inwestycja na całe życie. Aby podjąć możliwie najlepszą decyzję i zainwestować w upragniony lokal, trzeba wziąć pod uwagę kilka fundamentalnych, niebywale istotnych kwestii.

Przede wszystkim, optymalnym rozwiązaniem jest staranne przeanalizowanie możliwości oraz preferencji potencjalnych mieszkańców. Co to oznacza? Choćby to, że nie ma sensu inwestować w mieszkanie na poddaszu, jeżeli wśród domowników jest osoba, której skosy mogą przyprawić wiele trudności z poruszaniem się. Ponadto, nierzadko są one przyczyną braku możliwości funkcjonalnego zorganizowania przestrzeni użytkowej.

mieszkanie na poddaszu

Darmowa przestrzeń i niepowtarzalny klimat, czyli zalety mieszkania na poddaszu

Jednym z najczęściej wymienianych atutów mieszkania na poddaszu jest dodatkowa przestrzeń, za którą wcale nie trzeba płacić. Jak to możliwe? Warto zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości przypadków przestrzeń pod skosami nie jest zaliczana do całkowitej powierzchni lokalu, czyli w praktyce przechodzi w ręce nowych właścicieli za darmo. Ponadto, trzeba pamiętać, iż mieszkania na poddaszach są najwyżej położonymi lokalami, co oznacza brak jakichkolwiek sąsiadów z góry i dość przyjemną atmosferę prywatności.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że mieszkanie na poddaszu to zazwyczaj swoisty raj dla projektanta wnętrz. Duże przestrzenie i odpowiednia wysokość lokalu umożliwia choćby wyposażenie go o antresolę, będącą doskonałym sposobem na wykorzystanie przestrzeni. Poza tym, widok z okien dachowych nierzadko bywa jedyny w swoim rodzaju i inspirujący.

Wady mieszkania na poddaszu, czyli nie wszystko złoto co się świeci

To, co dla jednych będzie wspomnianym wcześniej rajem dla projektantów wnętrz, dla pozostałych może oznaczać konieczność żmudnej aranżacji – dla przykładu, większość mieszkań na poddaszach wymaga od właścicieli zamówienia mebli na wymiar i dostosowaniu wyposażenia do danego lokalu. Poza tym, w mieszkaniach poddaszowych dość często występuje spora amplituda temperatur, gdyż latem jest upalnie, a zimą wyjątkowo chłodno. Podobny dyskomfort mogą powodować inne warunki atmosferyczne, ponieważ stukający o powierzchnię dachu deszcz bywa bardzo dokuczliwy.

Mieszkanie na poddaszu może okazać się fatalnym rozwiązaniem także w przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych, a wszystko zależy od obecności sprawnej windy w danym budynku. Nie ulega przecież wątpliwości, że mieszkania na poddaszu zawsze znajdują się na najwyższych piętrach, co oznacza konieczność nieustannego pokonywania schodów. Chyba, że możliwe jest skorzystanie ze wspomnianej windy.

Mieszkanie na poddaszu

Bez dwóch zdań, mieszkanie na poddaszu oferuje szereg unikalnych perspektyw, niespotykanych w przypadku innych lokali. Kreatywność, fantazja, umiejętność docenienia walorów estetycznych i chęć życia w przytulnej, przyjemnej oraz ciepłej atmosferze – takie cechy powinny wyróżniać idealnego domownika w poddaszowym mieszkaniu. Wszystko zależy od preferencji oraz upodobań konkretnej osoby, a potencjalny sukces zależy od całego mnóstwa kwestii.

Share