Astry karłowe – gdzie je sadzić?

Po grecku słowo aster oznacza gwiazdę. I trzeba przyznać, że doskonale opisuje ono piękno tych wyjątkowych roślin bylinowych, które wspaniale odnajdują się w rozmaitych ogrodowych aranżacjach. Co ważne, astry mają wiele ciekawych odmian, które różnią się nie tylko kolorem i budową kwiatów, ale również rozmiarem. Wśród nich znajdziemy astry karłowe. Jakie odmiany zaliczamy do astrów miniaturowych i gdzie najlepiej je sadzić?

Astry miniaturowe odmiany

Astry, nazywane marcinkami, to niezwykle popularne kwiaty, które zachwycają pięknymi barwami swoich niewielkich, ale niezwykle urzekających kwiatostanów. W tym przypadku uroku całej kompozycji nadaje duża ilość kwiatów, które bujnie obrastają krzew. Wspaniale wygląda to zarówno w przypadku wyższych astrów, jak i tych niskich, określanych także jako astry karłowe, których wysokość oscyluje w granicach 10-40 cm.

Odmiany, które można zaliczyć jako astry miniaturowe, to m. in. astry alpejskie Happy End, Dunke Schone, Albus, astry bylinowe Niobe czy aster Wood’s Blue, który jest odporny na porażenia grzybowe i mączniaka, a także aster krzaczasty Lady in Blue, Nesthäkchen oraz odmiana Snowsprite. Przy czym do najmniejszych astrów zaliczają się przede wszystkim odmiany alpejskie.

Astry wieloletnie niskie – uprawa

Astry karłowe to rośliny niezwykle wdzięczne i proste w uprawie. Z reguły nie wymagają specjalnych gleb, wystarczy im lekkie i w miarę przepuszczalne podłoże. Są również mrozoodporne. Przy czym warto mieć na uwadze, że astry wieloletnie niskie to najczęściej rośliny, które kwitną na jesień.

W zależności od odmiany i czasu sadzenia jest to okres od sierpnia lub września do października, a nawet listopada. Są oczywiście odmiany wiosenne, do których należy np. aster alpejski Albus, który kwitnie w maju i czerwcu. Miniaturowe astry w większości przypadków dobrze czują się zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu, co sprawia, że można za ich pomocą tworzyć zróżnicowane aranżacje ogrodowe.

Gdzie sadzić astry karłowe?

Astry niskie warto sadzić z przodu rabat, ponieważ tam będą dostrzegalne w pełnej krasie. Świetną aranżację ogrodową można stworzyć poprzez posadzenie niskich astrów przed astrami wyższymi np. astrami nowobelgijskimi lub nowoangielskimi. Astry miniaturowe wspaniale nadają się do osadzania skalniaków czy obrzeży klombów. Tworzą bowiem przepiękny i gęsty kolorowy dywan kwiatowy. Astry karłowe będą również piękną ozdobą ścieżek ogrodowych. Ponadto astry niskie mogą z powodzeniem być uprawiane w doniczkach. Jak widać, ich zastosowanie jest naprawdę ogromne i odnajdą się w każdej ogrodowej aranżacji.

Artykuł partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Smartfon to niezwykle przydatne narzędzie zarówno dla użytkownika, jak i…