Co to jest botox i kwas hialuronowy? Czy warto korzystać z „poprawiaczy” urody? Jeżeli tak, to z jakich i kiedy bezpiecznie zacząć je stosować?

Botox jest obecnie najpopularniejszą metodą zwalczania zmarszczek. Botox (spolszczona nazwa botoks) jest niczym innym, tylko toksyną botulinową, powszechnie zwaną jadem kiełbasianym. Najczęściej botoks stosowany jest na zmarszczki mimiczne. Wstrzykiwany jest w górne partie twarzy (czoło, między brwi, kurze łapki- wokół oczu), rzadziej wokół ust, w tak zwane zmarszczki palacza.

Botoks działa w obrębie tkanki nerwowo-mięśniowej. Zawarta w nim botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając skurcze mięśniowe. Efektem tego mięśnie mimiczne danego obszaru nie pracują i nie tworzą się zmarszczki, mięśnie również stają się rozluźnione i wiotkie, przez co skóra staje się wygładzona. Niestety działanie botoksu nie jest trwałe, znika w okresie około 3 do 6 miesięcy. Zabiegi trzeba powtarzać, ponieważ skóra wraca do poprzedniego stanu, lecz nie częściej niż dwa do trzech razy w roku.

Wiek jest podstawowym przeciwwskazaniem do zastosowania botoksu.

Zbyt młode osoby nie powinny poddawać się zabiegom, gdyż ich mięśnie dynamiczne (mimiczne) nie są w pełni wykształcone. Osobom starszym po 65 roku życia, również nie poleca się botoksu, ze względu na przeważającą ilość zmarszczek statycznych nad dynamicznymi. W tym przypadku botulina nie przyniesie żadnego bądź znaczącego efektu. Przeciwwskazaniem    do podania botoksu jest również ciąża oraz okres karmienia, choroby mięśni, choroby układu nerwowego i sercowego, Alzhaimer, uczulenia i alergie, stany zapalne skóry i wypryski.

Ostrzykiwanie botoksem wykonuje się w gabinetach lekarskich.

Zajmują się tym chirurdzy plastyczni, chirurdzy specjalizujący się w medycynie estetycznej oraz dermatolodzy. Zabiegi są robione przeważnie bez znieczulenia. Ewentualnie można kilka godzin przed, zastosować maść znieczulającą bądź obłożyć lodem, miejsca przygotowywane do zabiegu.

Pomimo dużego bezpieczeństwa stosowania botuliny, zdarzają się skutki uboczne.

Między innymi mogą występować bóle głowy podczas zastrzyku lub zaczerwienienia, bądź małe krwiaki w tym miejscu. W przypadku niewłaściwego podania preparatu może wystąpić przejściowe opadanie powiek i podwójne widzenie.

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie ludzkim.

Występuje on w każdej komórce ciała człowieka, oczywiście w różnych stężeniach. Ilość kwasu w komórkach maleje wraz z wiekiem. Przez to skóra traci swoją sprężystość, a co za tym idzie starzejemy się. Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody w naskórku. Dzięki jego obecności skóra jest gładka, nawilżona i jędrna.

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego polegają na dostarczeniu takiej ilości substancji do skóry, aby ta mogła odzyskać dawną elastyczność. Efekty zabiegu są natychmiastowe, skóra jest gładsza, nawilżona i pozbawiona zmarszczek. Kwas hialuronowy nie wywołuje uczuleń i jest uważany za bezpieczniejszy od botoksu. Różni się zastosowaniem, gdyż wstrzykuje się go, aby zredukować zmarszczki statyczne, a nie jak w przypadku botoksu dynamiczne. Co za tym idzie jest polecany ludziom po 45 roku życia.

Im skóra starsza, tym jest bardziej sucha, pomarszczona, wiotka a nawet szara i szorstka.

Podanie kwasu hialuronowego modeluje rysy twarzy i wygładza zmarszczki. Zabieg wstrzyknięcia kwasu powinien wykonać lekarz bądź kosmetolog. Wcześniej przeprowadzony zostaje wywiad z pacjentką oraz dobór odpowiedniej ilości specyfiku. Przed zabiegiem nie trzeba się specjalnie do niego przygotowywać. Jedynie w ciągu trzech dni poprzedzających zabieg, nie powinno się zażywać leków przeciwzapalnych oraz aspirynopochodnych, jak również bezpośrednio przed, nie powinno się korzystać z solarium oraz sauny. Tak jak i w przypadku botoksu, przeciwskazaniem do podania kwasu jest ciąża i karmienie piersią, zakażenie skóry, cukrzyca oraz choroby nowotworowe.

Osoby znacznie uwrażliwione na ból, wymagają wcześniejszego znieczulenia.

Zabieg polega na wstrzyknięciu przezroczystej żelowej substancji zawierającej kwas hialuronowy w skórę. Efekt pojawia się od razu i utrzymuje od 6 do 15 miesięcy. Każdy kolejny zabieg daje lepsze i bardziej trwałe rezultaty. Oprócz wypełniania zmarszczek i złagodzenia konturu twarzy, poprzez zastosowanie kwasu, można również nawilżyć skórę, poprawić jej koloryt oraz powiększyć i skorygować kształt ust.

Główną różnicą pomiędzy kwasem hialuronowym a botoksem jest czas utrzymywania się efektów zabiegu. Kuracja z użyciem kwasu utrzymuje się dwa razy dłużej od botoksowej. Różnicą jest również ryzyko związane ze źle wykonanym zabiegiem, gdyż złe wstrzyknięcie kwasu hialuronowego jest niemalże niemożliwe. W przypadku botoksu, nieodpowiednia dawka, wstrzyknięta w organizm, może spowodować oszpecenie poprzez nieestetyczną i karykaturalną asymetryczność rysów twarzy jak i „kamienną twarz”, czyli brak mimiki.

Karolina Celak

Share

Podziel się swoją opinią

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Starzenie skóry to proces, którego nie da się uniknąć. Można…