Czy japonki pochodzą z Japonii?

Japonki mogą pochwalić się bardzo bogatą historią. Istnieją dowody na to, że były one już przez starożytnych Egipcjan, którzy – według badań – znali i używali tego typu obuwia prawie 4000 lat p.n.e. Najstarszą, podzodzacą z okresu 1500 lat p.n.e. parę japonek wykonanych z papirusu można oglądać w British Museum w Londynie.

 

Oczywiście papirus i liście palmowe były używane do produkcji japonek w starożytnym Egipcie – jednak każdy rejon używał do nich roślin i innych materiałów, którymi dysponował. Przykładowo japonki w Afryce były wytwarzane z nieoprawionej skóry zwierzęcej, w Chinach i Japonii do ich wyrobu używano głównie słomy, a w Indiach ryżu. Noszenie japonek nie było w dawnych czasach kwestią mody, tylko wygody i zapewnienia ulgi zmęczonym stopom.

 

Japonki z czasem przywędrowały do Europy, stając się modnym i chętnie noszonym obuwiem. Pierwsze Japonki przywieźli na zachód żołnierze wracający z II wojny światowej. W ten sposób z biegiem czasu zaczęły zyskiwać na swojej popularności i rozprzestrzeniać się na okoliczne kraje. Słynne i kultowe są do dzisiaj japonki nazywane „havaianas” produkowane w Brazylii. Klapki te były w latach 60 XX wieku produkowane ze słomy ryżowej, o podeszwie przypominającej wyglądem ziarenka ryżu. W latach 90 japonki zyskały już popularność na całym świecie, stając się nie tylko obuwiem odpowiednim na basen czy plażę, ale również do codziennego użytku. Dzisiejsza wersja japonek nie różni się znacznie wyglądem od wersji sprzed tysięcy lat. Jednakże do produkcji stosuje się już bardziej nowoczesne i wytrzymałe materiały.

 

magic sandals

Japonki dawniej
Oryginalna nazwa japonek brzmi „flip-flop” i ma swoje pochodzenie w dźwięku jaki wydawały oryginalne klapki podczas chodzenia. W naszym kraju przyjęła się w użyciu nazwa japonki, choć pierwsze klapki wcale były noszone w kraju kwitnącej wiśni. Odkrywcami japonek można nazwać starożytnych Egipcjan, którzy według badań znali i używali tego typu obuwia już 4000 lat p.n.e. Najstarszą parę japonek pochodzącą z okresu 1500 lat p.n.e. wykonaną z papirusu, można oglądać do dnia dzisiejszego w British Museum.

Oczywiście papirus i liście palmowe były używane do produkcji japonek w starożytnym Egipcie – jednak każdy rejon używał do nich roślin i innych materiałów, którymi dysponował. Przykładowo japonki w Afryce były wytwarzane z nieoprawionej skóry zwierzęcej, w Chinach i Japonii do ich wyrobu używano głównie słomy, a w Indiach ryżu. Noszenie japonek nie było w dawnych czasach kwestią mody, tylko wygody i zapewnienia ulgi zmęczonym stopom.

Japonki z czasem przywędrowały do Europy, stając się modnym i chętnie noszonym obuwiem. Pierwsze Japonki przywieźli na zachód żołnierze wracający z II wojny światowej. W ten sposób z biegiem czasu zaczęły zyskiwać na swojej popularności i rozprzestrzeniać się na okoliczne kraje. Słynne i kultowe są do dzisiaj japonki nazywane „havaianas” produkowane w Brazylii. Klapki te były w latach 60 XX wieku produkowane ze słomy ryżowej, o podeszwie przypominającej wyglądem ziarenka ryżu. W latach 90 japonki zyskały już popularność na całym świecie, stając się nie tylko obuwiem odpowiednim na basen czy plażę, ale również co codziennego użytku. Dzisiejsza wersja nie różni się znacznie wyglądem od starożytnej, jednak do produkcji stosuje się już bardziej nowoczesne i wytrzymałe materiały.

140956575408999200

Japonki obecnie

Oryginalna nazwa japonek to „flip-flop” i ma swoje pochodzenie w dźwięku jaki wydawały oryginalne klapki podczas chodzenia. W naszym kraju przyjęła się w użyciu nazwa japonki, choć pierwsze klapki wcale były noszone w kraju kwitnącej wiśni.

Japonkki to obuwie, składające się zasadniczo z dwóch elementów – z podeszwy oraz dwóch pasków utrzymujących stopę. Obecnie wytwarza się je z różnorodnych materiałów takich jak guma, pianka czy skóra i mogą być odpowiednie na basen, plażę czy codzienne spacery po mieście.

Japonki, choć nie wydają się takie na pierwszy rzut oka, mogą być naprawdę wygodne – wszystko zależy od tworzywa sztucznego, z którego są wykonane oraz odpowiedniego wyprofilowania podeszwy do stopy. Dzięki nim nasze stopy oddychają i wydzielają mniej nieprzyjemnego zapachu podczas letnich, upalnych dni

Niektórzy nie wyobrażają sobie lata bez japonek. Istnieją nawet osoby, które nie potrafią w nich chodzić . Wszystko jednak to tylko kwestia przyzwyczajenia.

 

Różnorodność japonek
Japonki różnią się między sobą krojem, materiałem i ogólnie pojętym designem. Można je zasadniczo podzielić na cztery kategorie ze względu na przeznaczenie i rodzaj materiałów.

  • Japonki gumowe są idealne na wyprawy nad wodę, na basem czy nad jezioro. Nie nasiąkają wodą, są oczywiście wodoodporne i szybko wysychają. Klapki wykonane z gumy są dosyć trwałe i nie zajmują zbyt wiele miejsca w plecaku razem z ręcznikiem
  • Drugim rodzajem japonek są te wykonane z pianki, które nadają się zarówno na wyjście na miasto jak i do aktywności związanych z wodą. Klapki z pianki są często łączone z innymi materiałami, ozdabiane różnorodnymi aplikacjami, zachęcają swoimi kolorami i ciekawymi krojami. Nie są one tak wytrzymałe jak pozostałe typy japonek, jednak nie tracą na swojej popularności ze względu na przystępną cenę.
  • Trzecią kategorią są japonki wykonane z różnych materiałów takich jak papier ryżowy, słoma czy plastik. Ich jakość i wytrzymałość zależy od producenta i użytych tekstyliów.
  • Ostatnią grupą japonek są japonki eleganckie, wykonane najczęściej ze skóry i materiałów pochodnych. Współcześnie są wykonywane z dbałością o każdy detal i można je nawet założyć na półformalne spotkanie. Często są ozdabiane różnymi aplikacjami, aby zwiększyć atrakcyjność stopy.

Podsumowując
Znane od tysięcy lat, używane do dnia dzisiejszego – możemy być wdzięczni żołnierzom amerykańskim za odkrycie przed nami japonek, które dla wielu z nas są niezbędnym elementem garderoby, używanym nie tylko na basenie czy nad jeziorem, ale również na co dzień podczas cieplejszej letniej pogody. Dzięki japonkom skóra naszych stóp wydala mniej potu i może swobodnie oddychać. Nie możemy ich jednak założyć w każdej okoliczności. Jeśli dostaliśmy zaproszenie na uroczystą kolację lub ślub, lepiej zrezygnować z tego rodzaju obuwia na rzecz czegoś bardziej eleganckiego.

Artykuł powstał przy współpracy ze znaną marką odzieżową 4F (www.4fsklep.pl), która oferuje różnego rodzaju ubrania sportowe oraz obuwie sportowe, w tym japonki przeznaczone zarówno do użytku codziennego jak i na plażę czy basen. Pełną ofertę japonek mogą Państwo zobaczyć pod adresem: www.4fsklep.pl (https://4fsklep.pl/listaProduktow.php?dbFin=japonki&szukaj=Szukaj&kat=0&idz=).

 

 

 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Marilyn Monroe w obiektywie Miltona Greene'a bohaterką nowej mini kolekcji…