Czym różnią się orzechy włoskie od orzechów pekan?

Orzechy od lat goszczą w naszych domach. Są świetnym uzupełnieniem zup, dań na gorąco, sałatek czy deserów. Sprawdzają się jako przekąski w domowym zaciszu, kinie czy na spacerze. Uwielbiamy je nie tylko za ich smak ale i wartości odżywcze. Zawierają wiele drogocennych składników, witamin, minerałów i tłuszczów nienasycocnych. W poniższym artykule zaprezentujemy dwa popularne rodzaje orzechów. Jak myślicie czym różnią się orzechy włoskie od orzechów pekan?

Wygląd orzechów

Mają bardzo podobny kształt, szczególnie już po rozłupaniu trudno je rozróżnić. Skorupa orzechów pekan ma kształt owalny lub podłużny i ma ciemny kolor, natomiast skorupa orzechów włoskich ma bardziej jaśniejszy brązowy i okrągły wygląd.

Orzechy pekan mają kształt bardziej eliptyczny, wydłużony z charakterystycznymi krawędziami. Włoskie są szersze i większe.

Twardość skorupy

Orzechy pekan mają twardszą skorupę. Dużo trudniej je rozłupać, szczególnie porównując je do innych produktów. Nie obędzie się bez odpowiednich narzędzi do pomocy jak np. dziadka do orzechów.

Smak

Każdy z nas ma własny gust smakowy. Orzechy włoskie znane są ze swojego specyficznego, lekko gorzkiego smaku. Nierzadko są dostępne  już prażone. Pekan mają bardziej słodszy smak.

Właściwości

Kiedyś uważano,  że orzechy nie są sprzymierzeńcami w diecie, szczególnie jeśli ktoś chce zrzucić kilka kilogramów. Ten mit, na szczęście został obalony. Orzechy odgrywają ważną role w zbilansowanej diecie, oczywiście w odpowiednich ilościach. Zawierają wiele drogocennych składników w tym tłuszcze. Orzechy pekan mają mniejszą ilość tłucz niż orzechy włoskie. Włoskie poosiadają więcej tłuszczów nienasyconych.

Orzechy pekan wyróżnia duża zawartość błonnika i witaminy E w porównaniu do włoskich. Włoskie dodatkowo zawierają potas i miedz. Włoskie mają nieco niższą zawartość witaminy E w porównaniu z pekanami. Orzechy włoskie zawierają najwyższą ilość przeciwutleniaczy spośród wszystkich orzechów

orzechy pekan
Orzechy pekan

Orzechy pekan – co warto o nich wiedzieć

Pochodzą z meksykańskich drzew orzechowych pochodzących i południowo-środkowych Stanów Zjednoczonych. Łatwo je przechowywać, po łuskaniu mogą zachować świeżość nawet do 3 miesięcy (jeśli są odpowiednio przechowywane). Są świetnym źródłem energii, wykonano badania, które udowodniły, że spożycie ¾ szklanki tych orzechów dziennie, potwierdziło że nie mają one wpływu na przyrost naszej masy ciała. A przyczyniają się do obniżenia cholesterolu, który u badanych spadł, aż o 6%. Zawierają wysoką zawartość witaminy E – ok. 45%, która jest popularnie nazywana „witaminą młodości”, ponieważ m.in. opóźnia proces starzenia skóry. Orzechy pekan zawierają również bardzo mało kwasów tłuszczowych omega 3. 90% tłuszczów w nich zawartych to jednonienasycone. kwasy tłuszczowe, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawierają w składzie potężną dawkę antyoksydantów, które chronią nas przed wolnymi rodnikami. Orzechy pekan świetnie pobudzają i przyspieszają przemianę materii.

orzechy włoskie
Orzechy włoskie

Orzechy włoskie – co warto o nich wiedzieć?

Orzechy włoskie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jest to gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. W stanie dzikim występuje m.in. w południowo-wschodniej Europie (także w Polsce) , południowo-zachodniej, środkowej i wschodniej Azji, w Himalajach, czy południowo-zachodnich Chinach. Są one bardzo kaloryczne, ale też pełnowartościowe. Aż w 65% składają się one z tłuszczów, a w 15% z białka. Pozostała cześć to węglowodany i kwasy nasycone. W orzechach włoskich znajdziesz witaminy z grupy B oraz cynk, miedź czy wapń. Zawiera naturalne antyoksydanty. Polecane cukrzykom, ponieważ są bogatym źródłem białka i błonnika. orzechy włoskie zawierają dużą dawkę kwasów tłuszczowych omega 3. Udowodniono, że mają właściwości antyrakotwórcze. Zobacz gdzie kupić orzechy: https://biowski.pl/pl/p/Orzechy-Wloskie-Luskane-800-g-MIGOgroup/107? 

A Ty na które orzechy się zdecydujesz?

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni sprzyjającej odkrywaniu Wewnętrznej Drogi. Rozwój…