Czym się różni biały mak od niebieskiego?

Czy biały mak i niebieski można stosować zamiennie, czy wykorzystuje się je do zupełnie innego rodzaju potraw?

Niebieski mak jest zdecydowanie bardziej popularny w polskiej kuchni. Coraz częściej jednak na naszych półkach sklepowych pojawia się biały mak, choć wciąż najłatwiej jest kupić go na stoisku ze zdrową żywnością lub online w sklepie internetowym. Jakie jest jego zastosowanie? Czym różnią się te dwie odmiany maku i po który warto sięgać?

Właściwości i zastosowanie kulinarne niebieskiego maku

Niebieski mak jest wartościowym źródłem witamin z grupy B, a także witaminy C, E, D, kwasu foliowego, wapnia, błonnika, żelaza, sodu, magnezu.

Niebieski mak to niemal atrybut świątecznych potraw. Makowiec i makiełki znają wszyscy. Wielu zwolenników mają także batony z makiem, bułki słodkie, ciastka. Mak niebieski służy jako posypka do chleba i bułek, a także dodatek do sałatek oraz past kanapkowych.

Właściwości i zastosowanie kulinarne białego maku

Biała odmiana maku jest bogata w witaminy: C, A, E oraz witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także mikroelementy: fosfor, wapń, miedź, cynk, magnez, żelazo.

Z białego maku powstają słynne poznańskie rogale marcińskie. Biały mak sprawdza się również doskonale w tortach, makowcach, sernikach, ciastkach i innych wypiekach cukierniczych. Biały mak to również wyśmienity dodatek do potraw kuchni indyjskiej, zup, sosów, mięs oraz ryb.

Różnice między białym makiem a makiem niebieskim

Biały mak, nazywany również indyjskim, już na pierwszy rzut oka można odróżnić od niebieskiego. Poza skrajnie różną kolorystyką inny jest też kształt. Ziarna białego maku są drobniejsze, a ich kształt przypomina nerkę. Nieco inny jest również smak. W przypadku białego maku jest on łagodniejszy i nieco słodszy. Zawartość składników odżywczych, witamin i minerałów w obu odmianach jest bardzo zbliżona. Biały mak jest odrobinę mniej kaloryczny, lecz zawiera więcej węglowodanów.

Ostateczny wybór między białym a niebieskim makiem to zwykle kwestia indywidualna. Zarówno jedna, jak i druga odmiana maku ma swoich zwolenników, dlatego warto wypróbować obie i podjąć decyzję, kierując się  subiektywnymi odczuciami.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
bchodzone jest w Polsce 30 września, szczególnie uwielbiane przez kobiety,…