Czym zajmuje się chirurg onkolog i jakie wykonuje badania?

Statystyki są nieubłagane, każdego roku ponad 160 tys. Polaków dowiaduje się o chorobie nowotworowej. U 100 tys. z nich niezbędna jest operacja. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego ciała, regularne badania i jak najszybsze zgłaszanie naszych wątpliwości specjaliście. Kim jest chirurg onkologiczny i z czym możemy się do niego zgłosić?

Chirurg onkolog – czym się zajmuje?

Jednym z kluczowych specjalistów zajmujących się pacjentem onkologicznym jest chirurg onkolog. Do jego głównych obowiązków należy diagnozowanie podejrzanych zmian skórnych, planowanie i wykonywanie zabiegów chirurgicznych, a także konsultowanie się z innymi specjalistami, takimi jak onkolodzy medyczni i radioterapeuci, w celu zapewnienia pacjentom najlepszej opieki. Może również brać udział w programach edukacyjnych i szkoleniowych dla pacjentów i ich rodzin, a także uczestniczyć w badaniach naukowych w celu opracowania nowych metod leczenia chorób onkologicznych.

Specjalista chirurgii onkologicznej – jakie wykonuje badania?

Z roku na rok zauważalny jest wzrost zachorowań na nowotwory. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli regularna obserwacja swojego ciała, samobadanie oraz wizyty u specjalisty. Chirurg onkolog w zależności od objawów wykonuje szereg badań, które mają na celu zdiagnozować chorobę oraz określić najlepsze metody leczenia.

badanie pieprzyka

Badanie pieprzyków

Ważnym elementem profilaktyki nowotworów skóry jest badanie pieprzyków. Pieprzyki to małe, wypukłe, często ciemne znamiona, które mogą pojawić się na naszej skórze. Większość pieprzyków jest bezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale niektóre z nich mogą przemienić się w nowotwór skóry, tzw. czerniaka. Lekarz dokonuje oględzin pieprzyków i ocenia ich wygląd oraz zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich tygodni lub miesięcy.

Badanie znamion

Kolejne, istotne z punktu widzenia profilaktyki, jest badanie znamion. Małe, wypukłe i ciemne plamy na skórze to właśnie znamiona. Również niektóre z nich mogą przemienić się w nowotwór skóry, tzw. czerniaka. Dlatego ważne jest regularne badanie, które wykonuje chirurg onkologiczny, oceni on ich wygląd i podejmie dalsze kroki. Jeśli lekarz zauważy jakieś niepokojące zmiany, może zlecić wykonanie biopsji, czyli pobranie próbki tkanek znamienia do dalszej oceny laboratoryjnej. W razie potrzeby lekarz może też zalecić usunięcie znamienia.

Biopsja mammotomiczna

Biopsja gruboigłowa piersi

Biopsja gruboigłowa piersi to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu próbki tkanek z piersi w celu dalszej oceny laboratoryjnej. Badanie jest wykonywane w przypadku, gdy w piersi zostaną wykryte nieprawidłowości, takie jak guz lub zmiana o nieznanej etiologii. Biopsja gruboigłowa pozwala na dokładne zdiagnozowanie rodzaju zmiany i określenie, czy jest ona nowotworem. Podczas badania pacjentka leży na plecach, a lekarz wprowadza do piersi specjalną igłę o grubej średnicy, przez którą pobierana jest próbka tkanek do badania.

Biopsja mammotomiczna

Podczas biopsji mammotomicznej również pobierana jest próbka tkanek z piersi w celu dalszej oceny laboratoryjnej. Wykonuje się ją w przypadku wykrycia w piersi nieprawidłowości, takich jak guz lub zmiana o nieznanej etiologii. Dzięki badaniu można zdiagnozować rodzaj zmiany i określić, czy jest ona nowotworem. Biopsja mammotomiczna jest nieco bardziej inwazyjna niż biopsja gruboigłowa, ponieważ wymaga nakłucia skóry i przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Anna Abramowska

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Sukienki twoich marzeń inspirowane kolorami natury czekają na Ciebie w…