Dlaczego nie warto bać się psychoterapii?

23 lutego był Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku. W tym roku obchodziliśmy zatem okrągłą rocznicę tego wydarzenia. Depresja jest chorobą, która od lat pnie się na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) do 2030 roku może być ona numerem 1. Również w Polsce depresja dotyczy ponad 1 mln osób. Dlatego tak ważną sprawą jest, aby nie bać się, ani nie wstydzić psychoterapii.

Psychoterapia to konsultacja jak każda inna

W minionych 20 latach nastąpiła pozytywna zmiana w podejściu do tematu korzystania z pomocy psychoterapeuty. Zwiększyła się nie tylko dostępność to tego rodzaju usług, ale przede wszystkim coraz więcej osób dostrzega w sobie potrzebę skorzystania z tego typu pomocy. Jak wiadomo, psychoterapia ma za zadanie pomóc nam uporać się z ewentualnymi problemami. Już pierwsza rozmowa ze specjalistą utwierdza zazwyczaj pacjenta w przekonaniu, że podjął dobrą decyzję. Nie ma nic gorszego niż pozostać z własnymi myślami samemu. Jak wiadomo, najtrudniej jest wykonać ten pierwszy krok.

Kiedy warto udać się na psychoterapię?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Najczęściej wtedy, gdy poczujemy, że coś w naszym życiu mocno odbiega od pewnej normy. Jeśli nie dajemy sobie rady z pozornie błahymi sprawami, nie mamy na nic ochoty, nudzi nas to co jeszcze pół roku temu sprawiało radość, warto udać się po pomoc. W życiu każdego z nas mają miejsce różne zdarzenia, które mogą w mniejszym lub większym stopniu zaburzyć dotychczasowy porządek, ale w zdecydowanej większości przypadków jesteśmy w stanie pozbierać się i z czasem wrócić do poprzedniego stanu. Gorzej, gdy nie jesteśmy. Wówczas może się okazać, że psychoterapia może być tym, co jest nam niezbędne, a jej odwlekanie w czasie jedynie pogorszy nasz stan.

Jak znaleźć terapeutę?

Ze względu na dość delikatny temat, jakim jest terapia u psychologa czy psychiatry niewiele osób decyduje się rozpocząć poszukiwania od zapytania wśród rodziny lub znajomych. Wolimy raczej szukać na własną rękę. Z pomocą przychodzi nam niezawodny Internet. Wiele gabinetów posiada własne strony internetowe dzięki czemu możemy do nich z łatwością dotrzeć. W zależności od miejsca zamieszkania możemy ograniczyć nasz wybór tylko do najbliższej okolicy. Wpisując frazę typu psychoterapia w Mielcu lub psychoterapia Mielec naszym oczom ukaże się lista wyników wyszukiwania. Teraz nie pozostaje nic innego jak poświęcić nieco czasu, podzwonić, zadać kilka pytań i umówić się na pierwszą wizytę. Jeśli poszukujemy dość wąskiej specjalizacji np. terapii dla dziecka, warto od razu zawęzić nasze poszukiwania do fraz typu psycholog dziecięcy Mielec. Oszczędzimy w ten sposób wiele czasu. Wybierając gabinet kierujmy się zarówno opiniami znalezionymi w sieci, jak również dobrym dojazdem. Terapia to bowiem cykl co najmniej kilku, a częściej kilkunastu wizyt.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Różnica pomiędzy perfumami niszowymi a tymi ogólnie dostępnymi w drogeriach…