Domek letniskowy – zbudować czy kupić?

Jeśli posiadasz choćby niewielki kawałek gruntu, małą działkę zlokalizowaną wśród przepięknych terenów, możesz stworzyć na niej swój azyl od codzienności. Nie musisz jednak od razu tworzyć rozbudowanego i bardzo kosztownego projektu domu. W wielu przypadkach wystarczy średnich rozmiarów domek letniskowy, w którym możesz spędzić z rodziną lub przyjaciółmi uroczy weekend lub zostać na nieco dłużej i popracować w modelu home office.

Budowa domku letniskowego a kupno gotowego projektu

Producent domków letniskowych jest w stanie zaproponować ci bardzo różnorodne modele. Nie jesteś skazany na jedną tylko wersję domku. Możesz wybierać spośród większych i mniejszych projektów, z poddaszem, tarasem lub bez niego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i w jakich celach chcesz wykorzystywać domek. Dodatkowo producenci domków letniskowych umożliwiają rozbudowę gotowych projektów o różnego rodzaju funkcjonalności. Tylko od ciebie zależy, czy życzysz sobie ogrzewania w postaci wolnostojącej kozy czy też budowy komina, doprowadzenia instalacji elektrycznej lub wewnętrznej instalacji hydraulicznej z bojlerem.

W przypadku budowy domku letniskowego od zera masz oczywiście możliwość ustalenia każdego najdrobniejszego szczegółu, natomiast sam proces projektowania zajmuje czas, powstały w ten sposób projekt trzeba dodatkowo opłacić, musisz niezależnie od tego znaleźć ekipę, która taki dom dla ciebie zbuduje. Rozwiązanie to jest więc nie tylko droższe, ale i bardziej czasochłonne. W przypadku zakupu gotowego projektu domku letniskowego dalej masz możliwość modyfikacji projektu, dostosowania konkretnych rozwiązań do twoich potrzeb, natomiast uzupełniasz jedynie gotową już formę. Producenci domków letniskowych oferują często także możliwość zamówienia usługi montażu, co znacznie ogranicza listę twoich obowiązków. 

Jak wybrać domek letniskowy? Ile kosztuje gotowy projekt?

Wybierając projekt domku letniskowego, kierować się musisz przede wszystkim wizją tego, w jaki sposób chcesz z niego skorzystać. Jeśli ma to być tylko weekendowa baza wypadowa podczas sezonu letniego – możesz postawić na podstawowe wyposażenie. Jeśli jednak chcesz z niego korzystać także zimą, musisz pomyśleć o ogrzewaniu. Przy dłuższym pobycie z pewnością potrzebna będzie instalacja elektryczna i hydrauliczna. Oczywiście im bardziej rozbudowane wyposażenie, tym droższa jest cała inwestycja. Wybór konkretnych rozwiązań jest więc pewnym kompromisem między tym, czego potrzebujesz i oczekujesz od takiego domku, a tym ile jesteś gotowy za niego zapłacić. Podstawowa wersja domku 2-6 osobowego kosztuje około 50000 złotych. W tej cenie otrzymujesz kompletny domek. Dodatkowe funkcjonalności, jak i sam montaż to usługi dodatkowo płatne. 

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Oświetlenie sufitowe to podstawa w każdym domu czy mieszkaniu. Jego…