Hamaki ogrodowe – jaki wybrać? Zobacz różne rodzaje!
Promienie słońca dodają energii i zachęcają do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Ogród kusi soczystą zielenią, barwnym i aromatycznym kwieciem. Jak się tu oprzeć takiej pokusie? Nie ma sensu się opierać. Poddaj się błogiemu lenistwu, ale najpierw zastanów się jak zapewnić sobie i bliskim wygodny i bezpieczny wypoczynek w ogrodzie. Komfortowy relaks zapewni Wam hamak. Jak wybrać odpowiednie hamaki ogrodowe ? Przeczytaj nasz poradnik.
Jaki hamak wybrać?
Jako dziecko marzyłeś by zostać podróżnikiem, poznawać odległe krainy i sypiać w hamaku? Dziś jedno z tych dziecięcych marzeń możesz spełnić. Czy wiesz, że hamaki trafiły do Europy dzięki Krzysztofowi Kolumbowi? Najpierw sprawdziły się jako wygodne łóżka na galerach, nieco później zaczęto z powodzeniem wykorzystywać je w ogrodach.
Hamaki ogrodowe
Zastanów się kto będzie głównie korzystał z hamaka. Możesz wybierać spośród modeli jednoosobowych, a także takich, które spokojnie zmieszczą dwie dorosłe osoby. Producenci pomyśleli także o najmłodszych, przygotowali ofertę hamaków dziecięcych.
– Standardowo przyjęte jest, że hamak dla osoby dorosłej powinien mieć długość przynajmniej 190 – 200 cm, optymalnie nawet 3 metry, na szerokość minimum 100-120 cm. Jeśli hamak przeznaczony jest dla dwóch osób powinien mieć minimum 150 cm szerokości. Długość hamaka dziecięcego uzależniona jest od wieku i wzrostu dziecka, jednak ze względów bezpieczeństwa nie powinien być węższy niż 100 – 110 cm – radzi Lech Nitecki ze sklepu internetowego Ogrodosfera. – Kolejny istotny parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu hamaka to wartość maksymalnego obciążenia. Hamak przeznaczony dla osoby dorosłej powinien wytrzymać wagę co najmniej 90 – 100kg – dodaje ekspert.
Dokonując zakupu hamaka warto sprawdzić czy produkt posiada certyfikat jakości i bezpieczeństwa TÜV.
Rodzaje hamaków
Hamak klasyczny
– z tkaniny bądź siatki. Mocowany do drzewa lub podwieszany na specjalnym stelażu. Łatwy w demontażu i przechowywaniu, zajmuje niewiele miejsca. Wygodny. Bezpieczny – trudno z niego wypaść, gorzej z wsiadaniem.
Hamak klasyczny fot. Ogrodosfera
Hamak z poprzeczkami
– tkanina bądź siatka naciągnięta jest na drewniany drążek, dzięki czemu łatwiej jest nam usadowić się w hamaku. Jest jednak nieco mniej stabilny niż hamak klasyczny, dlatego tego typu hamaków nie zaleca się dla dzieci.
Hamak fotel
– służy do siedzenia. Większość modeli podwieszana pod sufitem. Występują w wersji z poduchami – bardziej stabilne i komfortowe oraz w wersji klasycznej – wykonane z tkaniny bądź siatki.
Fotel hamakowy fot. Ogrodosfera
Sposób mocowania
Klasyczny
– potrzebujesz dwóch mocnych drzew lub pali. Hamak rozciągany jest pomiędzy oboma i przywiązywany przy pomocy liny.
Na stelażu
– hamak podwieszany jest za pomocą specjalnych mocowań na stelażu drewnianym bądź metalowym. Intuicyjny system montażu pozwala łatwo rozmontować stelaż po sezonie. Stelaż pozwala umiejscowić hamak w dowolnym miejscu ogrodu.
Hamak stelażowy fot. Ogrodosfera
Podwieszany
– ten system montażu zwykle dotyczy hamaków – foteli. Hamak mocowany jest do sufitu, belki bądź mocnej gałęzi. Na rynku dostępne są stojące stelaże, umożliwiające podwieszenie hamaka fotela – huśtawki.
Tkaniny
Bawełna
– doskonała, oddychająca tkanina, zapewniająca komfortowy wypoczynek nawet w bardzo upalne dni. Nie podrażnia skóry. Wygodna. Dostępna w wielu kolorach i wzorach.
Jedwab spadochronowy
– materiał jest lekki, cienki, ale bardzo odporny na rwanie i zniszczenia. Tkanina doskonale przepuszcza powietrze. Dzięki swoim właściwościom ceniony przez podróżników.
Polipropylen
– niezwykle odporny, szybkoschnący. Materiał odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
Nylon
– wytrzymałe, lekkie tworzywo. Hamaki z nylonu doskonale sprawdzają się w podróży. Raczej nie nadaje się na upalne dni, ze względu na niską przepuszczalność powietrza.
Materiały prasowe