Jak chronić się przed grzybicą stóp?

Grzybica stóp jest schorzeniem, którym szybko można się zarazić w takich miejscach jak basen, sauna, sklep obuwniczy czy przychodnia lub szpital. Grzybica rozprzestrzenia się niepostrzeżenie i jest powszechna. Jak się przed nią skutecznie bronić?

Zarażenie grzybicą

Grzybicą zarażają się nie osoby, które nie dbają o higienę stóp, ale wręcz przeciwnie. Częste moczenie nóg prowadzi do wyjałowienia skóry, co sprawia, że jest ona bardziej podatna na ataki grzybów. Wtedy wystarczy, aby przedostały się one na skórę człowieka. Do takiego zarażenia dochodzi w miejscach, w których chodzimy boso, np. w klubach fitness czy na basenach – krytych i odkrytych. Szybko zarazimy się pożyczając buty od osoby zarażonej, albo wycierając nogi cudzym ręcznikiem.

Skuteczna profilaktyka

Zmniejszymy możliwość zachorowania na grzybicę stóp, jeśli na basenie, pod prysznicem w klubie fitness, w hotelu, przychodni, czy w szpitalu, zawsze będziemy nosić na nogach gumowe klapki. Nie pożyczajmy nikomu swoich butów i nie chodźmy w cudzych. Korzystajmy wyłącznie z własnych ręczników i nośmy przewiewne buty. To w większości przypadków pomoże nam ustrzec się przed grzybicą stóp.

Skórę stóp należy utrzymywać w warunkach suchych i przewiewnych. Musi oddychać, aby móc skutecznie odprowadzać pot. Nośmy skarpetki i buty wykonane z naturalnych materiałów.

Nie powinniśmy chodzić na boso po mokrych czy wilgotnych wykładzinach dywanowych i dywanach. Po kąpieli musimy wycierać bardzo dokładnie przestrzenie pomiędzy palcami i fałdy skórne. Można profilaktycznie stosować także pudry oraz kremy przeciwgrzybiczne, na suchą, czystą skórę.

Nie możemy chodzić w przemoczonych, niewyschniętych butach, nawet skórzanych. Zadbajmy o to, aby je dokładnie wysuszyć, przed ponownym założeniem. Można odkazić je formaliną. Wystarczy w tym celu nasączyć zwykły wacik środkiem antyseptycznym, odkażającym i przeciwpotnym, włożyć go do butów, a je same do torebki foliowej. Pozostawmy buty na 12 godzin, a następnie możemy je założyć bez obaw o zakażenie grzybicą.

Szybka reakcja konieczna

Jeśli pomimo podjęcia licznych działań profilaktycznych w kierunku grzybicy stóp i tak pojawią się na naszej skórze pierwsze zmiany, naskórek pomiędzy palcami stanie się wilgotny i pomarszczony, a pot zacznie śmierdzieć, musimy szybko zareagować. Lekceważąc pierwsze objawy zakażenia prowadzimy do niezakłóconego rozwoju grzybicy, która szybko atakuje także paznokieć. Wystarczy w takim przypadku zastosować dostępne w każdej aptece maści, żele, aerozole czy pudry lub specyfiki w innych postaciach zwalczające grzybicę stóp. Należy przeprowadzić kurację do końca, w zalecanym na opakowaniu czy ulotce czasie. Leki na grzybicę zwykle dostępne są bez recepty. Jeśli kuracja nie pomoże, należy wybrać się do lekarza, który zastosuje silniejszą, skuteczną metodę leczenia środkami doustnymi lub maściami robionymi na zamówienie przez farmaceutów w aptekach, zgodnie z receptą wypisaną przez lekarza dermatologa. Należy ściśle stosować się do zaleceń specjalisty, aby w krótkim czasie pozbyć się grzybicy stóp i nie narażać otoczenia na zakażenie.

Więcej porad o grzybicy znajdziesz na: www.drogapozdrowie.pl

artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Do koszuli dobiera się krawat, koszulę dopasowuje się do garnituru,…