Jak odzyskać pewność siebie? – 7 prostych sposobów

Brak pewności siebie niejednokrotnie pozbawia szansy na dobrą pracę. Jest przyczyną wycofania. Ludzie o niskiej samoocenie unikają innych, ponieważ boją się odrzucenia i negatywnej oceny. Natrętne myśli o kompromitacji, czy o porażce zniechęcają do działania. Nieśmiałe osoby próbują zwalczyć w sobie negatywne odczucia, jednak nie potrafią znaleźć skutecznego sposobu. W efekcie nie wierzą w zmiany ani w to, że uda im się przezwyciężyć strach i napady lęku. Jak odzyskać pewność siebie?

Brak pewności siebie

Niejednokrotnie pozbawia szansy na dobrą pracę. Jest przyczyną wycofania. Ludzie o niskiej samoocenie unikają innych, ponieważ boją się odrzucenia i negatywnej oceny. Natrętne myśli o kompromitacji, czy o porażce zniechęcają do działania. Nieśmiałe osoby próbują zwalczyć w sobie negatywne odczucia, jednak nie potrafią znaleźć skutecznego sposobu. W efekcie nie wierzą w zmiany ani w to, że uda im się przezwyciężyć strach i napady lęku.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że ludzki umysł można łatwo oszukać i przestawić go na inne tory myślenia. Potrzebne są do tego chęci i odpowiednia wiedza. Za pomocą odpowiednich bodźców zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych można wpłynąć na własne odczucia i postrzeganie świata. Każdy ma władzę nad swoim ciałem i psychiką.

Warto zatem zapoznać się ze skutecznymi sposobami na poprawę pewności siebie.

1. Uśmiechanie się

Nawet wymuszone wpływa na dobry nastrój. Podczas śmiania się mózg zapomina o lękach, urojonych przeszkodach i trudnościach. Pytanie: jak odzyskać pewność siebie, schodzi na drugi plan. W chwili śmiania się liczy się obecność. Niepewna osoba zapomina o strachu przed kompromitacją. Dlatego należy otaczać się ludźmi optymistycznymi, radosnymi i pełnymi wigoru. Śmiech jest zaraźliwy, więc w tak dobranym towarzystwie łatwo zapomnieć o problemach.

2. Wysiłek fizyczny

Każda forma aktywności przyczynia się do wydzielania endorfin – tak zwanego hormonu szczęścia. Osoba uprawiająca sport czuje się atrakcyjna i umotywowana do dalszego działania. Systematyczne ćwiczenia podwyższają samoocenę. Osoba regularnie biegająca lub uprawiająca nordic walking ma poczucie samospełnienia. Dostrzega, że jej samozaparcie przynosi efekty. Zaczyna wierzyć, że nie tylko w tej dziedzinie osiągnie sukces. Zatem, walka ze stresem powinna zacząć się od drobnych sportowych zwycięstw.

3. Postawa ciała

Szukając odpowiedzi na pytanie: jak zwalczyć niepewność i strach, należy popatrzeć na siebie w lustro. Koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć, czy taka osoba wzbudza zainteresowanie, nawet w nas? Jeśli „nie”, to oczywiście trzeba to zmienić. Należy stąpać pewnie po ziemi z wyprostowanymi plecami, wypiętą do przodu klatką piersiową i pewnym wzrokiem. Ważny jest też krok. Musi być szybki i zdecydowany, bez elementów zawahania się. Warto zatem samą sylwetką przekonać wpierw siebie a później innych, że jest się osobą zdecydowaną i gotową na sukces.

4. Mowa ciała

Podobnie jak postawa istotnie wpływa na poprawę samooceny i pozytywny odbiór przez innych. Sami chętnie przebywamy wśród ludzi otwartych i odważnych. Trzeba zatem każdym swym gestem i ruchem stwarzać pozytywne wrażenie. Nie należy się spinać ani blokować wyrażania swoich emocji. Jednak trzeba wszystko robić z umiarem. Pocieranie nosa, czy kręcenie długopisem jest oznaką niepewności. Walka ze strachem musi skutkować wyeliminowaniem nerwowych ruchów na rzecz swobodnych i luźnych gestów.

Nie zapomnij o…

5. Kontakt wzrokowy

Musi być podtrzymywany. Niepewność przejawia się unikaniem czyjegoś wzroku. Ludzie z niską samooceną nie potrafią patrzeć innym w oczy. Dlatego walcząc ze skrępowaniem należy nauczyć się podtrzymywania kontaktu wzrokowego. Warto na początku poćwiczyć przed lustrem, by w późniejszym czasie wykonać test na najbliższych znajomych.

6. Strój

Ma ogromne znaczenie przy odzyskiwaniu pewności siebie. Należy ubierać się jak najlepiej. Strój musi być dopasowany do danej uroczystości czy spotkania. Ponadto musi być wygodny i zgodny z osobowością. Optymalnie dobrany ubiór zwiększa samoakceptację i jest podstawą odzyskania pewności siebie.

7. Akceptacja porażki

Jest podstawą walki ze stresem. Należy przezwyciężyć obawy przed kompromitacją. Nawet najlepsi popełniają błędy i mogą narazić się na śmiech innych. Warto zatem każde potknięcie obrócić w żart i rozładować tym samym negatywną energię. Warto nauczyć się dystansu do siebie. Strach przed kompromitacją blokuje działania i stoi na drodze do sukcesu.

Jak odzyskać pewność siebie?

Walka ze stresem powinna opierać się w głównej mierze na podwyższeniu samooceny. A nic tak nie poprawia samopoczucia jak odpowiednio dobrany ubiór, fryzura, czy obuwie. Atrakcyjna sylwetka jest kolejnym powodem do zadowolenia, podobnie jak sprawność fizyczna. Dbając o swój wizerunek należy przyjąć postawę osoby pewnej siebie i otwartej. Zawsze podtrzymując kontakt wzrokowy. Utrzymanie takiej postawy powinno wzbudzić uśmiech na twarzy i pokonać stres. Należy pamiętać, że tylko od nas zależy, jak inni nas widzą.

Artykuł powstał we współpracy z p. Sandrą Pawlak, autorką bloga lifestyle-blog.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Niektórzy, myślą już nawet o wakacjach! I bardzo dobrze, bo…